بانوی ایرانی برترین شطرنج باز جهان شد

قهرمان مسابقات سریع و برق آسای جهان گفت: برای کسب نتیجه خوب شانس خودم را بسیار زیاد می‌دیدم، اما واقعیت این است که نتیجه خوب را کسب مدال نمی‌دانستم.

سارا خادم‌الشریعه در سن پترزبورگ محل برگزاری مسابقات سریع و برق آسای جهان به عنوان قهرمان مجموع مسابقات سریع و برق آسای بانوان جهان معرفی شد.

پس از کسب دو عنوان نایب قهرمانی جهان در دو بخش سریع و برق آسا، این بار سارا خادم‌الشریعه با کسب بهترین امتیازات توانست عنوان قهرمانی مجموع جهان را به خود اختصاص دهد. خادم‌الشریعه بابت این عنوان ارزشمند مبلغ 40 هزار دلار پاداش دریافت کرد. وی پیش از این بابت دو نایب قهرمانی در رقابت‌های سریع و برق آسا 55 هزار دلار دریافت کرده بود.

سارا خادم‌الشریعه، قهرمان شطرنج جهان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درخصوص مسائل مختلف اظهار نظر کرد که متن صحبت‌های وی را در ادامه می‌خوانید:برترین شطرنج باز جهان - زن امروزی

* سطح و کیفیت رقابت‌ها چطور بود؟

سطح مسابقات بخاطر جوایزی که داشت بسیار بالا بود، چون تقریباً تمام شطرنج‌بازان برتر در این دوره از پیکارها حضور داشتند. در رنکینگ اولیه هر دو بخش مسابقات در رده بیست‌وپنجم قرار داشتم. شطرنج‌بازان زیادی حضور داشتند که رده بالاتری نسبت به من داشتند.

* نام مسابقات با عنوان «کینگ سلمان» شروع می‌شد؛ علت چه بود؟

جوایز این مسابقات اینقدر بالا نبود. دوره گذشته عربستان میزبانی رقابت‌ها را گرفت و جوایز مسابقات به میزان 300درصد افزایش پیدا کرد، اما ما به دلیل برخی مشکلات از جمله ویزا نتوانستیم به عربستان برویم. امسال که رئیس فدراسیون جهانی شطرنج تغییر پیدا کرد برای اینکه برخی از شطرنج‌بازان برای حضور در عربستان با مشکل ویزا روبرو بودند، میزبانی رقابت‌ها را به روسیه داد، اما نام مسابقات تغییری نکرد، چون عربستان اسپانسر مسابقات بود.

* بعد از یک دوره افت، توانستی خوش بدرخشی؛ آیا قبل از شروع مسابقات فکر می کردی چنین موفقیتی کسب کنی؟

دوره افتم را چند ماهی بود که پشت سر گذاشته بودم. از خردادماه در هر مسابقه‌ای حضور پیدا کردم موفق بودم. در مسابقات فکری در جمع 20 نفر برتر قرار گرفتم. مسابقات جهانی هم بسیار برای من مهم بود، چون در همیشه می‌گفتم نیمه‌سریع‌ من از تایم استاندارد مسابقه بیشتر است، پس شرایط خوبی دارم. برای کسب نتیجه خوب شانس خودم را بسیار زیاد می‌دیدم، اما واقعیت این است که نتیجه خوب را کسب مدال نمی‌دانستم. دو سال گذشته که توانستم عنوان چهارمی در همین مسابقات را کسب کنم برای همه عجیب بود؛ ضمن اینکه سطح مسابقات در آن زمان با مسابقات امسال اصلا قابل مقایسه نبود. در مجموع پیش از شروع مسابقات خودم اصلاً فکر نمی‌کردم که بتوانم مدال کسب کنم.

* شطرنجبازان بزرگی مثل موزیچوک و جوونجو و… را شکست دادید، عامل این پیروز‌ی‌ها چه بود و چه حسی دارید؟

در هر دو بخش با قهرمانان سابق جهان بازی کردم و حتی با قهرمان حال حاضر جهان هم روبرو شدم. البته با موزیچوک قبلاً هم بازی کرده بودم که نتیجه آن مساوی شده بود. مصاف با جوونجو از جمله مسابقاتی بود که بسیار خوشحالم کرد، چون او امسال بسیار خوب نتیجه گرفته بود و قهرمان بانوان جهان است. اینکه توانستم این ستاره حال حاضر شطرنج جهان را شکست دهم برایم بسیار خوشحال کننده بود.

* واکنش رقبا و مسئولان جهانی به این درخشش چه بود؟

اخیراً خیلی از بازیکنان درمورد نتایج تیم ملی ایران مخصوصاً در بخش پسران صحبت می‌کنند. علیرضا، پرهام و امین تیم قدرتمندی را تشکیل داده‌اند و موجب شده‌اند بسیار مورد توجه قرار بگیریم. نتایج من مخصوصاً کسب مدال طلای مجموع خیلی برای همه جالب بود. بیشتر شطرنج‌بازان را می‌شناسم و تقریباً تمام آنها از جمله مگنوس که قهرمان جهان است درمورد نتایج من صحبت کردند و به من تبریک گفتند. ضمن اینکه این موفقیت‌ها موجب شد تا در مسابقات مختلف دیگری هم دعوت شوم.

* نظرتان درمورد عملکرد سایر نماینده‌های ایران در مسابقات جهانی چیست؟

همه خیلی خوب بودند؛ پرهام در مسابقات برق‌آسا جایزه گرفت، البته او خودش انتظار بیشتری از خودش داشت. نماینده‌های ایران با بازیکنانی که در گذشته قهرمان جهان بوده‌اند و به نوعی برای همه ما اسطوره بودند مصاف دادند و نتیجه گرفتند، اما بازهم ناراحت بودند که به مدال نرسیدند. این نشان می‌دهد که سطح ما بسیار بالا رفته است. علیرضا در بخش نیمه‌سریع توانست عنوان ششم را به دست آورد که این جایگاه در بخش مردان دست‌کمی از مدال ندارد. نماینده‌های ایران توجه همه را به خود جلب کردند و کار به جایی رسیده که همه اهالی شطرنج از علیرضا به عنوان قهرمان آینده جهان یاد می‌کنند.

* چه اندازه از این موفقیت مربوط به کار با مربیان شخصی می‌شود؟

بدون شک مربی شخصی تاثیر بسیار زیادی در هر رشته‌ای برای هر ورزشکاری دارد. قطعاً این موضوع برای من هم مفید بوده، اما اینکه باید به صورت شخصی مربی داشته باشیم کمی ناراحت کننده است.

* اردوی تیم ملی زیر نظر «سوکولوف» چطور خواهد شد؟

اینکه سوکولوف بازهم به ایران می‌آید و با شطرنج‌بازان ایرانی کار می‌کند خیلی اتفاق خوبی است، اما کار کردن در 10 روز با این تعداد شطرنج‌باز کار بسیار سختی است. باتوجه به اینکه شطرنج ایران در مدت اخیر بسیار درخشیده، نیاز دارد که بیشتر از این حرف‌ها حمایت شود.

* انتظارت از مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چیست؟

برای اینکه موفقیت‌های شطرنج ادامه‌دار باشد نیازمند حمایت مسئولان هستیم. این طرز فکر که چون یک ورزشکار جایزه گرفته دیگر نباید حمایت شود، چون خودش می‌تواند به موفقیت برسد کمی دور از انصاف است. از وزارت ورزش و سلطانی‌فر بابت پیامی که دادند تشکر می‌کنم و واقعاً حمایت‌های وی همیشه موجب دلگرمی خانواده شطرنج است. امیدوارم در آینده حمایت بیشتری از شطرنج داشته باشند، چون ما در تمام بخش‌ها و رده‌ها به خوبی خودمان را ثابت کردیم. اتفاقات خوبی برای شطرنج ایران رخ داده است باید بپذیریم که شطرنج ایران در بهترین دوران تاریخ خودش قرار دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.