آموزش دوخت بالش مسافرتی 

وقتی یک بالش مسافرتی در چمدان تان داشته باشید، دیگر در مسافرت های طولانی گردن درد نمی گیرید. هیچوقت هم به این خاطر که سرتان چند ساعت روی شانه مسافر کناری افتاده بوده، خجالت زده نمی شوید.

اگر تصمیم گرفته اید این بالش مسافرتی را درست کنید، استفاده از وسایل اضافی و بدون استفاده را فراموش نکنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیازدوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

  • 45 سانتیمتر پارچه
  • نخ همرنگ پارچه
  • چرخ خیاطی یا چسب پارچه
  • کاغذ برای بریدن الگو
  • خط کش و مداد
  • سوزن
  • قیچی مخصوص کاغذ و پارچه
  • سنجاق
  • پشم شیشه (یا هر چیز دیگری که داخل کوسن را با آن پر کنید)
  • اتو

گام دوم: الگو را بکشیددوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

دوخت بالش مسافرتی - زن امروزیبرای ساخت این الگو به یک کاغذ با ابعاد 22.8 در 30.4 سانتیمتر نیاز داریم (اگر کاغذی با این ابعاد ندارید، میتوانید دو کاغذ A4 را بهم بچسبانید یا از روزنامه استفاده کنید). با خط کش روی کاغذ یک شبکه از مربع های 2.5 سانتی بکشید. منحنی بیرونی بالش را از مربع سوم شروع کنید و به صورت افقی از سمت راست به چپ ادامه دهید. منحنی داخلی را هم از مربع چهارم شروع کنید و به سمت بالا ادامه دهید. عرض 10 سانتیمتری را در طول بالش حفظ کنید و همانطور که در تصویر می بینید نصف الگوی بالش را بکشید.

اگر لازم بود قبل از اینکه الگو را ببرید کمی آن را اصلاح کنید (تصویر دوم). بعد از اینکه از ابعاد و تناسب مطمئن شدید، الگو را ببرید.

گام سوم: پارچه ها را ببریددوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

دوخت بالش مسافرتی - زن امروزیالگویی که بریده اید را با سنجاق به پارچه وصل کنید. الگو را روی قسمت تا شده قرار دهید و با یک حاشیه 6 میلیمتری پارچه را ببرید.

می توانید دوبار پارچه را تا کنید (یکبار افقی و یکبار عمودی) یا یکبار از وسط تا کنید و دوبار با الگو پارچه ها را ببرید. در تصویر بالا دو بار پارچه را تا کرده ایم و تکه های پارچه را با یک حرکت بریده ایم.

گام چهارم: دو پارچه را بهم بدوزیددوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

دوخت بالش مسافرتی - زن امروزیدوخت بالش مسافرتی - زن امروزیدوخت بالش مسافرتی - زن امروزیپارچه هایی که بریده اید را طوری بهم سنجاق کنید که پشت آنها به سمت خودتان باشد. یک حاشیه 6 میلیمتری در نظر بگیرید و شروع به دوختن پارچه کنید. حدود 10 سانتیمتر را باز بگذارید تا بعداً پارچه را از آن برگردانید. بعد از اینکه دوخت را کامل کردید، با قیچی روی حاشیه دوخت چند برش با فواصل یکسان بزنید. این برش ها باعث میشوند بالش مسافرتی بعد از پر شدن شکل بهتری داشته باشد.

برای دوخت بالش می توانید از نخ و سوزن یا چسب پارچه هم استفاده کنید.

گام پنجم: بالش را برگردانیددوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

دوخت بالش مسافرتی - زن امروزیپارچه را از قسمتی که دوخته نشده برگردانید و اتو کنید. قسمتی که باز گذاشته اید را با دقت بیشتری اتو کنید تا دوخت آن راحت تر شود.

گام ششم: بالش را پر کنیددوخت بالش مسافرتی - زن امروزی

دوخت بالش مسافرتی - زن امروزیحالا داخل بالش را از شکاف بالای آن با پشم شیشه پر کنید. پشم شیشه را به تدریج داخل بالش بریزید و سعی کنید همه گوشه ها را خوب پر کنید. بالش را بیش از حد پر نکنید تا خیلی سفت نشود. وقتی بالش مسافرتی به فرم مورد نظرتان رسید، قسمت باز را با نخ و سوزن کوک بزنید.

بالش مسافرتی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه و زمان بالش مسافرتی تان آماده شد. اگر می خواهید در مرحله آخر از چسب استفاده کنید، روی چسب گیره کاغذ بزنید تا چسب بهتر خشک بشود. می توانید بجای یک نوع پارچه از دو نوع پارچه برای زیر و روی بالش مسافرتی استفاده کنید. با دوختن این بالش دیگر از خبری از گردن درد و مشکلات دیگر در مسافرت های طولانی نخواهد بود.

منبع: ساختنی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.