طرز تهیه تی تاپ خانگی

مواد لازم برای تی تاپ خانگی

  • آرد شیرینی پزی: 1 و 1/2 پیمانه
  • شیر: 1/2 پیمانه
  • تخم مرغ: 4 عدد
  • روغن مایع: 1/2 پیمانه
  • بکینگ پودر: 1 قاشق چایخوری
  • شکر: 1 پیمانه
  • وانیل: 1/4 قاشق چایخوری
  • مواد میانی تی تاپ:
  • شکر: 1 قاشق غذاخوری
  • پودر کاکائو: 2 قاشق غذاخوری
  • دارچین: 1/2 قاشق چایخوری (اختیاری)

طرز تهیه تی تاپ خانگی

1- فر را روشن کنید و آن را روی 180 درجه سانتی گراد قرار دهید تا گرم شود. بیکینگ پودر را به آرد اضافه کنید. سپس مخلوط آرد شیرینی پزی و بیکینگ پودر را سه بار الک کنید و در کناری قرار دهید.

2- یک کاسه متوسط بردارید و تخم مرغ ها را در آن بشکنید. اسانس وانیل و شکر را به تخم مرغ اضافه کرده و با همزن برقی آن قدر بزنید تا یک دست و منسجم شود. مخلوط تخم مرغ باید رنگی کرم و بافتی چسبنده و کشدار پیدا کند.

3- حالا کم کم شیر را به مخلوط تخم مرغی اضافه کنید و به طور مداوم هم زدن آن را ادامه دهید. سپس روغن را در کاسه ریخته و بهم بزنید.

4- در این مرحله از تهیه تی تاپ خانگی نوبت به اضافه کردن مخلوط آرد شیرینی پزی و بیکینگ پودر می رسد. این کار باید در حداقل دو یا سه مرحله انجام شود. مواد را به کمک یک کفگیر یا لیسک بهم بزنید تا آرد کاملا در آن حل شود.

5- وقتی مواد به طور کامل با هم مخلوط شدند، یک قالب کیک مستطیلی بردارید. می توانید از ظرف پیرکس هم استفاده کنید فقط باید مستطیلی شکل باشد. کف قالب کیک را با کاغذ روغنی بپوشانید یا آن را چرب کنید.

6- مواد تیتاپ را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. نصف مواد کیک تی تاپ را در قالب بریزید. حدود 15 الی 20 دقیقه زمان لازم است تا کیک پخته شود. این زمان بستگی به نوع فر شما دارد. قالب را تکان دهید اگر مواد کیک تکان نمی خورد، یعنی لایه اول تیتاب شما پخته است.

7- در همین حین که تی تاب خانگی در فر قرار دارد و در حال پخت است؛ کرم داخل تی تاپ را تهیه کنید. برای این کار در یک کاسه متوسط، شکر و پودر کاکائو را با هم مخلوط کنید. در صورت تمایل میتوانید کمی دارچین هم به آن اضافه کنید. اگر نیاز است پودر کاکائو و دارچین را الک کرده و بعد با شکر مخلوط کنید.

8- وقتی لایه اول کیک پخته شده بود، آن را از فر خارج کنید. مخلوط شکر و پودر کاکائو را روی لایه اول کیک بپاشید. دقت داشته باشید که به طور یکنواخت در همه سطح کیک پخش شود. حالا تیتاب را داخل فر بگذارید. فر را طوری تنظیم کنید که فقط حرارت از بالا به آن وارد شود. با این کار زیر تی تاپ خانگی شما نمی سوزد و مواد میانی هم ذوب خواهد شد. حدودا ده دقیقه زمان برای این کار کافی است.

9- وقتی شکر و پودر کاکائو ذوب شد، قالب کیک را از فر خارج کنید. مابقی مایه کیک را روی آن بریزید و دوباره قالب را در فر بگذارید. برای پخت این لایه حدود 15 تا 20 دقیقه زمان و حرارت ملایم نیاز است.

10- کمی شکلات تخته ای را ذوب کنید. وقتی کیک آماده شد آن را از فر بیرون آورید. به کمک قیف و ماسوره و شکلات ذوب شده روی تی تاب طرح ایجاد کنید. سپس کیک را به شکل مستطیل های هم اندازه برش دهید. تی تاپ خانگی شما حاضر است. آن را می توانید با انواع نوشیدنی های گرم نوش جان کنید.

نکات کلیدی تهیه تی تاپ خانگی

– در تهیه تی تاپ با فر می توانید شکلات ذوب شده یا سس شکلات را قبل از پخت لایه دوم، روی آن بریزید. با این روش شکلات به همراه کیک پخته شده و به درون لایه هم نفوذ خواهد کرد. اما در روش گفته شده در دستور، سس شکلاتی شما روی کیک می ماند. انتخاب هر کدام از این روش ها کاملا سلیقه ای است.

– مواد لای تی تاپ می تواند انواع مربا و مارمالاد یا مخلوط خامه ای باشد. اگر تی تاپ شکلاتی تهیه می کنید توصیه می شود از مخلوط خامه ای برای لایه های آن استفاده کنید. چون سفید رنگ است و جلوه بیشتری به کیک خواهد داد. برای تهیه این مخلوط می توانید دو قاشق غذاخوری خامه صبحانه را به همراه نصف قاشق غذاخوری پنیر خامه ای مخلوط کنید. سپس یک قاشق غذاخوری پودر قند و کمی وانیل به آن اضافه کنید و بعد میان لایه های کیک آن را قرار دهید.

– طرز تهیه تی تاپ خانگی در ماهیتابه رژیمی هم آسان است و با دستور گفته شده در بالا تفاوت زیادی ندارد. در روش تهیه تی تاپ خانگی بدون فر شما مایه کیک را در ماهیتابه دو طرفه ریخته، تزیین کرده و بعد می پزید. سپس آن را برمی گردانید تا طرف دیگرش هم پخته شود. در این روش حتما از شعله پخش کن که از قبل گرم شده است، استفاده کنید. اگر به ماهیتابه دو طرفه دسترسی ندارید، می توانید دم کنی و درب مناسب روی ماهیتابه قرار دهید.

– کیک تی تاپ قدیمی و سنتی معمولا چهار لایه است. برای تهیه آن می توانید نصف مواد کیک را با پودر کاکائو مخلوط کنید. لایه اول باید کاکائویی و خیلی نازک باشد. وقتی لایه پخته شد، لایه ی وانیلی کیک را بریزید. پس از پخت این لایه مواد میانی تی تاب را اضافه کنید و بعد لایه ی وانیلی و در آخر هم مجددا لایه کاکائویی قرار می گیرد. در این روش، باید قبل از پخت لایه کاکائویی آخر، طرح روی تیتاب را روی آن بکشید تا با کیک پخته شود.

منبع: ایران کوک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.