تنگه تيزاب

تنگ تیزاب منطقه‌ای تفریحی و گردشگری در استان فارس است.

تنگ تیزاب در 29 کیلومتری شمال غرب شهر اردکان فارس، مرکز شهرستان سپیدان و 90 کیلومتری شیراز قرار دارد. در این تنگ رودخانه‌ای جاریست که آب آن از کوه‌های سپیدان سرچشمه می‌گیرد.تنگه تیزاب - زن امروزی

طبیعت کوهپایه‌ای توأم با پوشش جنگلی و رودخانه دایمی، منظره‌ای زیبا را در دل این منطقه به وجود آورده و جاذبه‌های این گردشگاه را فزونی بخشیده است. راه کوهستانی ممسنی ـ سپیدان از کنار این تنگه عبور می ‌کند. این رودخانه آبی شیرین دایمی دارد و مورد استفاده شرب و كشاورزی است.

گونه‌های مختلف ماهیان بومی نیز در آن دیده می شوند. تنگ تیزآب از پوشش جنگلی مناسب برخوردار است و درختان آن را بیشتر بنه، بادام، بلوط و بید تشكیل می ‌دهند.تنگه تیزاب - زن امروزی

تنوع گونه‌های درختی و عبور یک رودخانه دایمی از جمله ویژگی ‌های این منطقه‌اند. تنگ تیزآب تابستان‌های خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌هایی سرد دارد.

علاقمندان به طبیعت از اوایل اردیبهشت تا آذر ماه از تنگ تیزاب بازدید می نمایند.

چشمه رودخانه تنگه تیز آب که منبع آب آن برف کوهستان است، در دو نقطه از کوه بالا دست آن جاری می گردد و با وصل شدن دو چشمه بهم رودخانه تیز آب تشکیل می گردد.

یکی از چشمه ها بصورت رودخانه ای از زیر یک  صخره  سنگی بیرون می ریزد و با چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی، تبدیل به رودخانه ای می شود که با جریانی تقریباْ یک کیلومتری به داخل تنگه می ریزد و چشمه سمت دیگر که همانند چشمه دیگر از لای  صخره ها و کوه سنگی کناری بیرون می ریزد، با عبور ۵۰۰ متری به آب چشمه کناری خود متصل شده و با عبور از برکه و صخره ها آبشارهای بسیار زیبا خلق میشود. برکه ها یی (حوض هایی) که بعضاْ عمق آنها قریب به ۸ متر می رسد در پای آبشار ها شکل گرفته و حرکت ماهی های زیاد در آنها  به زیبایی این خلقت افزوده است.تنگه تیزاب - زن امروزی

یکی دیگر از جاذبه های آن رویش درختان گردوی وحشی در دل صخر ه های سنگی می باشد. آب رودخانه مورد مصرف باغات و مزارع پروش ماهی منطقه قرار گرفته و آب معدنی ویوانت که از بهترین آبهای ایران است و آب معدنی سی سان از این چشمه برداشت می گردد.

مسیر دسترسی

ورودی تنگ تیزآب در مجاورت جاده آسفالته سپیدان- یاسوج قرار گرفته است. برای رسیدن به این تنگه نیازی به پیاده روی نیست و می ‌توان با ماشین به خود رودخانه رسید اما برای دیدن برم ‌های آن بایستی مسافتی را پیاده رفت. در کنار این رودخانه سکوهایی برای مسافران فراهم شده‌ است. همچنین در نزدیکی این محل پایگاه جاده ‌ای هلال احمر قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.