طرز تهیه خورشت شیرین قاتق گیلان

شیرین قاتق گیلان به اسم شیرین خورشت گیلانی یا خورشت آلو قیسی هم شناخته می شود. این خورش جذاب اکثرا با گوشت سینه مرغ تهیه و سرو می شود. طعم ترش، ملس یا شیرین دارد.

خورش شیرین قاتق گیلان را می شود به روش های مختلفی تهیه و سرو کرد. می توانید آن را با شکر، شیرین و یا با رب انار ترش تهیه کنید.

مواد لازم برای شیرین قاتق گیلان

  • سینه مرغ: 5 تکه
  • پیاز: 5 عدد
  • رب گوجه فرنگی: 2 قاشق غذاخوری
  • برگه قیسی: 1 پیمانه
  • آلو خورشتی: 1/2 پیمانه
  • کشمش: 1 پیمانه
  • زعفران دم کرده: به مقدار دلخواه
  • شکر: به مقدار دلخواه
  • آب لیمو: 1 قاشق غذاخوری
  • زردچوبه، نمک و فلفل: به میزان لازم
  • روغن برای سرخ کردن

طرز تهیه شیرین قاتق گیلان:

مرحله اول: آماده سازی مرغ

در طرز تهیه خورشت آلو قیسی گیلان ابتدا باید مرغ ها را بشویید و با مقداری آب، نمک، پیاز، فلفل، زردچوبه و یا مواد دلخواه بپزید. دقت داشته باشید که نباید آب مرغ را دور بریزید. در این مدت پخته شدن مرغ، برگه قیسی خشک را خوب بشویید و تمیز کنید. آلو خورشتی ها را در مقداری آب بریزید تا خوب خیس بخورند.

مرحله دوم: سرخ کردن پیاز

مقداری زعفران دم کرده آماده کنید. کشمش ها را بشویید و در آب خیس دهید. حالا پیازها را به صورت خلالی برش دهید. در تابه ای مقداری روغن بریزید و پیازها را در آن تفت دهید. کمی زردچوبه به پیازها اضافه کنید. آن ها را خوب سرخ کنید تا طلایی رنگ شوند.

مرحله سوم: تفت دادن آلو

در این مرحله از طرز تهیه شیرین خورشت رشتی باید پیازهای سرخ شده را از تابه خارج کنید و در کناری بگذارید. در همان روغن که پیازها را تفت دادید، آلو خورشتی ها و قیسی ها را سرخ کنید.

مرحله چهارم: تفت دادن مرغ شیرین قاتق گیلان

وقتی قیسی و آلو خورشتی شما به خوبی سرخ شد، آن ها را از روغن خارج کنید و در کاسه ای بریزید. دوباره در همان روغن تابه، مرغ های پخته شده را بریزید و خوب تفت دهید. فقط باید اطراف مرغ کمی سرخ شده و رنگ بگیرد.

مرحله پنجم: آماده سازی خورش

حالا برای انجام بقیه مراحل خورشت شیرین قاتق گیلان باید یک قابلمه بزرگ بردارید. مرغ های سرخ شده و آلو خورشتی و قیسی های تفت داده شده را در آن بریزید. آب مرغ را که در ابتدای کار نگه داشتید، در این مرحله به قابلمه اضافه کنید. حالا قابلمه را روی حرارت بگذارید تا مواد با هم به جوش بیایند.

مرحله ششم: پختن مرغ و آلو

وقتی مرغ و آلو خورشتی ها با هم چند جوش خوردند، باید پیازهای سرخ شده را اضافه کنید. زعفران دم کرده را در قابلمه بریزید و اجازه دهید طعم مواد به خورد هم برود.

مرحله هفتم: اضافه کردن چاشنی ها

در تابه دیگری کمی روغن بریزید و کشمش ها را در آن تفت دهید. روی کشمش ها دارچین بریزید. پس از چند دقیقه در همان تابه رب گوجه فرنگی را سرخ کنید تا رنگ آن باز شود. حالا رب گوجه فرنگی، فلفل، نمک و کمی آب لیمو را به خورشت قیسی شمالی اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید و حرارت آن را ملایم بگذارید تا غذا کم کم آماده شود.

مرحله هشتم: سرو شیرین قاتق

حالا در صورت تمایل شکر را به خورش اضافه کنید. میزان شکر به ذائقه خودتان بستگی دارد. کشمش هایی که سرخ کرده اید را در قابلمه بریزید. وقتی آب خورش کم شد و کشمش ها لعابی شدند، خورشت شیرین قاتق گیلانی شما برای سرو با پلو آماده است. نوش جان.

نکات کلیدی تهیه شیرین قاتق گیلان

– در صورت تمایل می توانید کشمش ها را جدا تفت داده و به پخت خورش اضافه نکنید. فقط موقع سرو روی آن بریزید.

– طرز تهیه شیرین خورشت گیلان بدون گوشت و یا با گوشت تکه ای هم مانند روش بالاست و طرفدار زیادی دارد. هم چنین این خورشت با گوشت غاز، اردک و بوقلمون هم تهیه می شود.

– سرخ شدن مرغ ها باعث می شود در حین پخت با خورش مرغ ها له نشوند. پس تا حد امکان مرغ ها را خوب تفت دهید.

– می توانید مرغ را به صورت جداگانه بپزید و سرخ کنید. سپس در کنار خورش سرو کنید.

– برای تهیه این خورش بیشتر از سینه مرغ استفاده می شود. ولی می توانید از ران مرغ هم استفاده کنید.

– خورشت آلو قیسی گیلان باید تا حد ممکن کم آب و غلیظ باشد. پس در آن آب کمی بریزید. در صورتی که آب آن کم آمد، بعد اضافه کنید.

– به جای آب لیمو می توانید از لیمو عمانی هم استفاده کنید.شیرین قاتق گیلانی - زن امروزی

منبع: ایران کوک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.