5 روش ساده برای تیز کردن قیچی

قیچی ها به مرور زمان و در اثر استفاده، تیزی و قدرت برش اولیه خود را از دست می دهند و کند می شوند. با روش های مختلف می توان آن ها را تیز کرد تا مثل روز اول شوند و بتوانیم مجددا از آن ها استفاده کنیم. به راحتی می توانید در خانه با کمترین هزینه قیچی هایتان را تیز کنید.

تیز کردن قیچی با کاغذ سمباده

یک کاغذ سمباده با دانه های درشت (بین ۱۵۰ تا ۲۰۰) تهیه کنید. کاغذ را جوری که قسمت زبر آن به سمت خودتان باشد در دست بگیرید. حالا شروع کنید و با قیچی آن را برش بزنید. حدودا ۱۰ تا ۱۲ بار این کار را تکرار کنید. متوجه می شوید که با هر برش قیچی دارد تیز تر می شود. سعی کنید برش ها جوری باشد که کل لبه ی قیچی را دربر بگیرد تا همه ی قسمت های آن به خوبی تیز شوند.

تیز کردن قیچی با ورق آلومنیوم

یک تکه از کاغذ فویل را با طول حدودا ۲۰ سانتی متر برش زده و آن را چندین تا کنید. با این روش، یک لایه ضخیم از کاغذ فویل دارید.

حالا شروع کنید به برش زدن. نوارهای باریک باریک و کنار هم. تا ورق فویل تمام شود، از همه ی سطح لبه های قیچی برای برش زدن کمک بگیرید.

تیز کردن قیچی - زن امروزیتیز کردن قیچی با سنگ مخصوص

برای تیز کردن قیچی با سنگ های مخصوص تیز کردن؛ اول پیچی که دو لبه قیچی را به هم متصل کرده باز کنید و دو لبه ی قیچی را از هم جدا کنید. روی سنگ کمی آب اسپری کنید.

قسمت داخلی لبه ها را روی سنگ بکشید دقت کنید که این کار را در یک جهت انجام دهید. چندین بار این کار را تکرار کنید.

حالا همین کار را برای لبه ی برش هم تکرار کنید(قسمت باریک تر و تیز  لبه ها که برش را انجام می دهد).

بعد از تیز کردن قیچی با سنگ ممکن است ذرات خیلی ریز آن روی قیچی باقی بماند که با برش زدن یک تکه کاغذ به راحتی می توانید آن ذرات را از بین ببرید. اول لبه های قیچی را به هم وصل کنید بعد شروع کنید به برش زدن یک تکه کاغذ یا مقوا.

تیز کردن قیچی با شیشه مربا

یک شیشه که خراب شدنش برایتان اهمیت نداشته باشد را انتخاب کنید. دهانه ی قیچی را تا جایی که می شود باز کنید و آن را روی شیشه بگذارید. با یک دست شیشه را محکم بگیرید و با دست دیگر قیچی را باز و بسته کنید؛ انگار که می خواهید شیشه را برش بزنید. این کار را تکرار کنید تا جایی که احساس کنید قیچی روان تر و تیز تر شده است.

تیز کردن قیچی با پیچ گوشتی

با پیچ گوشتی هم می شود قیچی را تیز کرد. یک پیچ گوشتی بردارید و شروع کنید به حرکت دادن قیچی و باز و بسته کردنش روی آن .(مثل تیز کردن با شیشه) ؛ انگار می خواهید آن را برش بزنید. این کار را ادامه بدهید تا لبه های قیچی تیز شوند.

 نکته:

از هر کدام از روش های بالا که استفاده کردید لازم است که بعد از تیز کردن، لبه های قیچی را کاملا پاک کنید که ذراتی روی آن باقی نمانده باشد؛ پس یک دستمال نرم انتخاب کنید، با آب داغ کمی مرطوبش کنید و قیچی را با آن کاملا تمیز کنید‌.

منبع: rahefarda

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.