خواص چوب صندل سفید

نام علمی چوب صندل سفید Santalum album L. واسم انگلیسی آن White sandal wood می باشد. اسم های ديگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، صندل، صندل سفید، صندل زرد و صندل ابیض نامیده شده است.

ویژگی های صندل سفید

صندل سفید از چوب درختچه ای گرفته می شود که درختچه آن کوچک و نیمه انگل است. برگ های آن متقابل، نوک تیز و برنده از نظر رنگ و ابعاد مثل برگ گردو می باشد. گل های آن خوشه ای ساده است. میوه آن تخم مرغی کوچک با یک هسته و ریشه آن دارای ریشک هایی است و ریشک ها دارای آلات مکنده ای هستند که با آن به دیگر ریشه های درختان نزديک خویش می چسبند و از مواد غذایی آنها استفاده می کنند.

رنگ چوب صندل در سطح خارجی وصل به پوست درخت سفید رنگ یا رنگ زرد و مغز یا قلب چوب لیمویی و قهوه ای روشن است و دارای اسانس معطری می باشد و از چوب و خرده چوب و خاک اره آن در طب سنتی استفاده می شود. این درختچه بومی اندونزی است که به دیگر مناطق از جمله هند هم وارد شده و در بعضی منطقه ها هم به خاطر مصارف صنعتی چوب آن در نجاری کاشته می شود و در بازار دارویی هم ارائه می شود.خواص چوب صندل سفید - زن امروزی

ترکیبات شیمیایی صندل سفید

از نظر ترکیبات شیمیایی از مغز چوب یا داخل چوب صندل سفید اسانس روغنی فراری گرفته مي شود که میزان آن در درختان گوناگون متفاوت و از 1/ 5 – 6 درصد می باشد. بررسی دیگری اندازه اسانس را 8- 0/ 8 درصد نشان می دهد. اسانس صندل سفید دارای 89- 96 درصد ماده سانتالول است. درصورتی که چوب صندل سفید که براي تعيين میزان اسانس مورد مطالعه قرار می گیرد شامل تنها درون چوب نبوده و دیگر بخش های چوب را هم در برمی گیرد مقدار چند درصد اسانس کم مي شود و تا 1 درصد امکان دارد برسد.

صندل سفید از چوب درختچه ای گرفته می شود که درختچه آن کوچک و نیمه انگل است.

خواص درمانى صندل سفید:

√ آب دم کرده صندل سفید را بنوشید. مدرّ و ضدّ تب است، بیماری اسهال ساده و بیماری اسهال خونی را متوقف مى‏ سازد.

√ چوب صندل سفید را بصورت غبار نرم بسایید و استفاده كنید. گرم ‏كننده داخلی است، درد را كاهش مى‏ دهد، تهوع و استفراغ و سكسكه را قطع مى‏ كند، درد كمر را تسكین مى‏ دهد، بادشكن است، براى وبا نافع است، شادی آور است، مقوى معده و قابض مى‏ باشد، براى تحلیل ورم هاى گرم موثر است، خفقان گرم و تبهاى تند صفراوى و ضعف قوه ذهن و حافظه و معده و كبد گرم‏ مزاجان را رفع مى‏ کند.

√ پودر چوب صندل سفید با آب عنب الثعلب و یا با آب حى العالم یا با آب برگ خرفه براى برطرف بیماری نقرس گرم استفاده مى ‏شود.

√ چوب صندل سفید را بصورت پودر درآورید و با كمى آب خمیر کرده ضماد اندازید. بسیار خنک كننده است و سردردهایى كه از گرما ایجاد شده باشد را تسكین مى‏ دهد، تب را قطع مى ‏كند، حرارت و خارش و التهاب پوستى را رفع مى سازد.

√ پانزده تا چهل قطره از اسانس صندل سفید را با 3 گرم الكل حل كنید و سه قسمت نمایید و هر سه قسمت را سه بار در روز بخورید. سوزاك را علاج مى ‏كند.

√ پودر چوب صندل سفید را با گلاب و كافور آمیخته كنید و بمالید. سردرد گرم را تسكین مى‏ دهد.

نکته: چوب صندل سفید براى صدا زیان دارد، همچنین برای نیروى جنسى زیان آور است به‏ طورى كه آنرا قطع مى‏ كند.

فواید صندل سفید برای پوست

چوب صندل سفید و خواص ضد پیری آن

چوب صندل سفید، بعنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند، که چرخه خون را در پوست تقویت مي کند به این معنی، که پوست با مواد مغذی تغذیه می شود و مواد زاید متابولیسمی به آن سپرده می شوند تا دفع شوند.

خاصیت مرطوب کنندگی چوب صندل سفید

چوب صندل سفید، به علت خاصیت مرطوب کنندگی اش به مبارزه با خشکی پوست می پردازد به همین علت، یک جزء مؤثر در لوسیون ها و کرم هایی است که با خشکی پوستی مبارزه مي کنند و به سلول های پوستی که به رطوبت احتیاج دارند، رطوبت می بخشد و به این صورت، پوست جوان، نرم و درخشان مي شود چوب صندل سفید، بدون ایجاد اکنه، پوست را مرطوب سازی می کند.

ماسک چوب صندل سفید برای رفع خشکی پوست بسیار مفید است

بازسازی پوست آفتاب سوخته

چوب صندل سفید، به پوست آفتاب سوخته کمک مي کند تا به رنگ قبلی خویش بازگردد بسياری افراد، از افتاب سوختگی رنج می برند، بنابراين در صورتی که می خواهند که پوستشان را برای زمان طولانی در معرض نور افتاب قرار بدهند، پیش از افتاب گرفتن، چوب صندل را مثل یک کرم استفاده کنند، تا از بروز مشکلات سوختگی احتمالی جلوگيری شود.

دو ماسک صورت با استفاده از چوب صندل سفید

1- ماسک چوب صندل سفید برای درمان خشکی پوست

براي گرفتن بهترین نتيجه، سه بار در هفته از این ماسک استفاده کنید. چوب صندل، شیر و گلاب به همراه یکدیگر، pH طبيعي پوست را تنظیم ميکنند . این ماسک، تمامی علائم خشکی پوست را از بین می برد.

مواد لازم برای تهیه ماسک:

  • روغن چوب صندل
  • 1 قاشق چایخوری پودر شیر
  • گلاب

مراحل تهیه ماسک:

پودر شیر را در ظرفی ریخته و به آن چند قطره روغن چوب صندل اضافه کنید. سپس گلاب را به اندازه ای اضافه کنید تا خمیری یکدست ایجاد شود. ماسک را به صورت و گردن زده و بگذارید به مدت 15 الی 20 دقیقه خشک شود. بعد صورت را با آب سرد بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

2- استفاده از ماسک چوب صندل سفید برای جوان سازی پوست

چوب صندل دارای آنتی اکسیدان هایی است که روند پیری را تقلیل می‌دهند. از چوب صندل می توان برای کاهش چروک و درمان اسیب های پوستی استفاده کرد.

براي جوان سازی پوست، یک زرده تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با هم ترکیب کنید. مخلوط را بر روی پوست خود مالیده و بگذارید تا خشک شود. آنگاه با آب، آنرا بشویید. از صابون برای شستن استفاده نکنید برای این که تأثير ماسک را کاهش می دهد.

منبع: pezeshk.us

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.