سلام بر ماه میهمانی خدا

سلام بر نفس هایی که تسبیح الهی اند…

سلام بر شمیم ملکوتی پیچیده در فضا…

سلام بر قطره های شبنم چکیده بر گونه های عشق…

و سلام بر زمزمه های بال و پر گرفته در هوای معطر رمضان…

خوش آمدی ماه پر برکت خدا. منتظر آمدنت بودیم؛ گرچه شرمساریم که آن گونه که باید، میزبان خوبی برایت نبوده ایم.

و اینک ما بر سر سفره رحمت الهی، دستانمان را سمت آسمان بالا می بریم و دعا می کنیم که امسال، رمضانمان متفاوت از هر سال باشد و هنگام بدرقه رمضان، آن گونه شویم که او می خواهد…ماه رمضان - زن امروزی

ماه پر برکت

پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند:

اگر بندگان خدا می دانستند که در ماه رمضان، چه برکاتی هست آرزو می کردند که تمام سال، ماه رمضان باشد. (بحار الانوار، ج 93، ص 346)

همچنین می فرمایند:

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏ افزاید و گناهان را پاك مى‏ كند و آن، ماه بركت است. (بحارالأنوار، ج 96، ص 340)

ماه میهمانى خدا

پیامبر خدا در توصیف ماه رمضان فرمود :

ایها الناس بدرستى که رو کرده است به سوى شما ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش. ماهى است که نزد خدا بهترین ماه ها است و روزهایش بهترین روزها است و شب هایش بهترین شب ها و ساعت هایش بهترین ساعتها است و آن ماهی است که خوانده اند شما را در آن بسوى ضیافت خدا و گردیده اید در آن از اهل کرامت خدا .

نفس هاى شما در آن ثواب تسبیح دارد و خواب شما ثواب عبادت دارد و عمل هاى شما در آن مقبول است و دعاهاى شما در آن مستجاب است . پس سؤال کنید از پروردگار خود به نیت هاى درست و دل هاى پاکیزه از گناهان که توفیق دهد شما را براى روزه داشتن آن و تلاوت قرآن در آن. (مفاتیح الجنان)

ماه آزادى از آتش دوزخ

ماه رمضان را ماه آزادسازى نامیده اند؛ چون خداوند در هر روز و شب، ششصد آزاد شده دارد و نیز در آخر ماه، به اندازه آنچه در [روزها و شب هاى] گذشته آزاد كرده است.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

رمضان ماهى است كه ابتدایش رحمت است و میانه ‏اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.