ترفندهای عکاسی حرفه ای در پاییز

عکاسی در فصل پاییز به دلیل آب و هوای خاصی که دارد نیازمند رعایت نکات مهمی است که باعث میشوند عکس های شما خیره کننده و جذاب شوند.

بسیاری از علاقمندان به عکاسی تمام سال را مشتاقانه در انتظار فصل پاییز هستند، پاییز فصل زیبایی است که رنگ های طلایی، نارنجی، زرد و قرمز را نشان میدهد اما برای عکاسی در این فصل زیبا نکات خاصی وجود دارد که با رعایت آن ها صاحب عکس های بینظیری خواهید شد.

آموزش عکاسی در پاییز

مناظر زیبا پیدا کنید

در فصل زیبای پاییز وقتی به طبیعت میروید کمی بیشتر راه بروید و بگردید تا مناظر زیباتری برای عکاسی پیدا کنید، مناظر بکر را کشف کنید و خاص ترین عکس ها را بیندازید. بهترین مکانها برای عکاسی ، منظره ای در گوشه ی یک جنگل، جاده ای که درختان در امتدادش چیده شده اند، کنار یک دریاچه و یا برکه زیبا هستند.

روی برگ ها دراز بکشید

دراز کشیدن روی برگ های پاییزی یکی از زیباترین ژست های ی است که در فصل پاییز بسیار پرطرفدار است، دراز کشیدن میان برگ های زرد و خشک پاییزی حس بسیار خوبی به شما میدهد.

نقطه ی کانونی مناسب سوژه خود را بیابید

زمانیکه برای عکسبرداری از مناظر در این فصل اقدام کردید رنگ های فریبنده و مهیج پاییز را با هم ترکیب کنید تا به نتیجه مناسب برسید. بعد از انتخاب لوکیشن و محلی که میخواهید از آن عکس برداری کنید تمرکز کرده و به اطراف نگاه کنید و بهترین سوژه را مثل یک درخت تنها، نرده چوبی و یا حیوانی که تکه ای از حیات وحش محیط است را انتخاب کنید. بعد از انتخاب سوژه آن را در کانون توجه قرار دهید.

ابر و آب را فراموش نکنید

هنگام عکاسی از طبیعت پاییز وجود آب باعث زیباتر شدن عکس های شما خواهد شد، مناظر منعکس شده در آب زیبایی غیر قابل وصفی دارند که چشم هر بیننده ای را خیره میکنند. ابرها را به عکس تان اضافه کنید، عکس از طبیعت بدون ابر یک چیزی کم دارد پس با اضافه کردن ابرها به عکس تان یک عکس بینظیر بیندازید.

وقتی که تصویر برگهای درختان در فصل پاییز روی آب بیفتد، به خودی خود منظره ای بسیار تماشایی پدید می آید.

صبح زود از خانه بیرون بزنید و یا منتظر بمانید تا هوا کاملاً آرام و صاف شود و باد زیادی هم در آن منطقه نوزد سپس برکه و یا دریاچه ای را بیابید که تصویر طبیعت اطرافش روی آب افتاده باشد. تنظیمات دوربین خود را روی سرعت شاتر بالا قرار دهید و روی قسمتی از سوژه که مد نظرتان است زوم کنید تا تصویر امپرسیونیسمی خود را ثبت کنید.

فیلترهایی که رنگ ها و یا شدت آنها را دستکاری میکنند، مانند فیلتر پولارایزر را از جلوی لنز دوربین خود حذف کنید زیرا این فیلتر ها باعث جزئیات از عکسهای شما می شوند و در عکسبرداری از بازتابش ها، جزئیات اجزای اصلی تصویر اند.

ثبت تابش نور خوشید

یکی از نکات عکاسی در پاییز ثبت تابش نور خورشید در عکس ها است، تابش نور خوشید لا به لای درختان یکی از معجزه های طبیعت است که عکس خارق العاده ای به شما می بخشد.

روش های عکاسی در پاییز

عکاسی از باران

پاییز یک فصل بارانی است و نباید عکاسی از باران را از دست بدهید زیرا باران ایده های خوبی برای عکاسی در اختیارتان قرار میدهد. باران پاییزی با قطرات درخشان اش عکسی پر از احساس به شما میبخشد.

قطرات باران هم از آن دسته المان هایی هستند که برای عکس های پاییزی بسیار مناسبند . قطرات باران در زاویه تابش نور و سایه های کوچک تغییراتی ایجاد می کنند . برای کاهش بازتابش نور توسط برگ ها، افزایش عمق رنگ ها و همچنین طراوت آنها در عکس استفاده از یک فیلتر پولارایزر هم میتواند بسیار مفید باشد.

برای خشک نگه داشتن شما و دوربینتان چترهای بزرگ ایده آل هستند زاویه چتر را طوری تنظیم کنید که از دوربین در برابر باد محافظت کرده و از لرزش جلوگیری کند.

روزهای ابری

روزهای ابری زمانی بسیار مناسب برای عکس برداری در فصل پاییز است. عکس هایی که در روز های ابری و در نور ضعیف شده آسمان گرفته می شوند می توانند به تصاویری با رنگ های غنی تر و اشباع شده تر منجر شوند که با سایه های مینیمال زیادی همراه می شوند. بهترین عامل برای بر هم زدن عملکرد اتوماتیک تعادل سفیدی رنگ تصویر، تُن رنگ های گرم و طلایی پاییز هستند.

اگر عکس های شما رنگ های گرمی را بیش از حد سرد نشان می دهند، تنظیمات تعادل سفیدی را تغییر دهید و از شرایط تعادل سفید برای حالت “آفتابی” استفاده کنید و برای رنگ های گرمتر از شرایط “هوای ابری” استفاده کنید.شما می توانید عکس های خود را با فرمت خام RAW ثبت کنید و سپس در نرم افزارهای ویرایش عکس هر چقدر که خواستید تُن رنگ های عکس خود را تغییر دهید.

شبنم ها

یکی از سوژه های مناسب برای عکس برداری ، قطرات ریزی است که اول صبح روی گل ها و یا شاخه ها و برگ های درختان می بینیم.

تکنیک و ترفند عکاسی پاییز

عکاسی از مِه اول صبح

اگر می خواهید تصاویر بسیار جالبی را از مِه اول صبح بیندازید باید صبح زود روزهایی که شب گذشته آنها بسیار سرد بوده است از خواب بیدار شوید . یکی از زیباترین تصاویر حرکت ملایم و آهسته این ابرهای کوچک نزدیک شما وقتی با نور اول صبح آفتاب ترکیب می شود ، است . از ترکیب نور و مِه بیشترین استفاده را ببرید و تصاویر خود را در این حالت ثبت کنید .

عکاسی را به صورت پشت به خورشید انجام دهید

شیوه ثبت رنگ ها ارتباط زیادی با کیفیت نور دارد. از لحاظ روانشناسی آب و هوای آفتابی تاثیرگذارترین است .عکاسی را به صورت پشت به خورشید انجام دهید تا چشم انداز را روشن تر کند. مجموعه ای از فیلترهای ND grad زمانی به کار می رود که در تصاویر ثبت شده آسمان بسیار روشن تر از زمین نمایان شود. به دنبال بهترین نور بگردید.

در طول فصل پاییز ، خورشید با زاویه تابش کمتری به زمین می تابد و شما در غروب خروشید منظره ای دیدنی خواهید کرد . برای عکس برداری می توان از طلوع خورشید تا غروب آن را در نظر بگیرید و عکاسی کنید . ترکیب رنگ ها غنی پاییز با نور ملایم آفتاب در طول روز ، می تواند بهترین حالت را برای عکس های شما رقم زند.

طریقه عکاسی در روزهای آفتابی

در شرایط نوری روزهای آفتابی، نور نسبتاً زیاد محیط موجب افزایش سایه ها، برجسته شدن بافت منظره و اضافه شدن عمق و جزئیات بیشتر به عکس می شود.

برای شرایط آفتابی و روشن از فیلتر های ND استفاده کنید تا جزئیاتی که بیش از حد زیاد شده اند ، کاهش یابند . افرادی هم که به این فیلترها و یا دوربین های حرفه ای دسترسی ندارند می توانند بعد از عکسبرداری با نرم افزارهای ساده عکاسی و ویرایش،عکس خود را درست کنند . استفاده از یک فیلتر پولارایزر نیز موجب کاهش تابش آفتاب بر روی شاخ و برگ هایی که سوژه ی شما هستند، می شود.

اصول عکاسی در پاییز را بدانید

حالت پانوراما را هم امتحان کنید

فصل پاییز زمانی عالی برای عکاسی پانوراماست و شما می توانید عکس های خوش منظره را به صورت پانوراما ثبت کنید. برای عکسبرداری پانوراما از حالت موجود روی دوربین خود استفاده کنید و یا با ثبت چند عکس در زاویه مناسب با استفاده از Adobe Lightroom عکس هایتان را به هم وصل کرده و تصویر پانورامای خود را بسازید.

تعادل رنگ سفید را کنترل کنید

یک ایزوی بالاتر به جای استفاده از تعادل رنگ سفید خودکار، تنظیم کنید تا دوربین فکر کند دارید در نور سردتر عکاسی می کنید و رنگ ها را گرم تر کند.

از نور شدید و زننده اجتناب کنید

نور شدید کنتراست را کاهش داده و اشباع رنگ را تضعیف می کند. لنزها و فیلترهای را تمیز کنید و برای حفاظت از لنز در برابر نور سرگردان از یک هود یا سایه بان لنز استفاده کنید.

کمتر نوردهی کنید

نوردهی کمتر باعث می شود که رنگ ها قوی تر به نظر برسند. از امکان جبران نوردهی دوربین خود برای غلبه بر نورسنجی استفاده کنید.

رنگ ها را ترکیب کنید

تضاد یا کنتراست رنگ ها در یک تصویر به آن تاثیر زیادی می بخشد.

منبع: نمناک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.