راهنمای خرید پرینتر

می توان گفت که یکی از متداول ترین دستگاه های خروجی در کامپیوتر، چاپگرها هستند، چاپگر ها یا پرینتر ها اسناد شما که شامل: فایل های متنی و تصاویر می باشند را بر روی کاغذ چاپ می کند.

تاریخچه ساخت پرینترها تقریباً همزمان با اختراع دستگاه فتوکپی یا همان زیراکس در سال 1938 دانست که توسط فردی به نام چستر کارلسون ساخته شده است.

چاپگرها از نظر رنگی در نوع تقسیم می شوند:

  • سیاه و سفید
  • رنگی

و از نظر کارایی به هشت نوع تقسیم می شوند:

جوهرافشان:

چاپگری که با پرتاب ذرات جوهر بر کاغذ نقش ایجاد می‌کند.

سوزنی:

چاپگری که در آن حرف یا نماد، بصورت ماتریسی از نقاط است و توسط ضربات سوزن‌های باریکی بر روی یک نوار حاوی جوهر و در نهایت بر روی کاغذ شکل می‌گیرد.

لیزری:

چاپگری که در آن از پرتوهای لیزر برای نشاندن جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌گردد.

خطی:

چاپگری که در آن اطلاعات و نوشته‌های یک سطر یکجا چاپ می‌شود. به این چاپگرها در زبان انگلیسی line printer یا همان چاپگر خطی می‌گویند.

صفحه ای:

چاپگری که متن یک صفحه را بصورت یکجا چاپ می‌کند.

حرارتی:

چاپگری که با ایجاد گرما روی کاغذهای مخصوص متن مورد نظر را چاپ می‌کند.

چاپگرهای جت:

این نوع چاپگر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپگرهای سه بعدی:

چاپگری که با استفاده از آن می‌توان از فایل‌های سه بعدی که در کامپیوتر موجود است نمونه سه بعدی واقعی ساخت.

با انتخاب یک پرینتر خوب شما می توانید سالها از کارکردن با یک پرینتر استاندارد لذت ببرید. پس قبل ازاینکه به بازار بروید و اقدام به خرید یک پرینتر کنید ادامه این مطلب را که توسط کارشناسان فروشگاه اینترنتی زن امروزی، تهیه شده است مطالعه کنید.

برای خرید پرینتری مناسب و استاندارد به موارد زیر باید توجه داشته باشید :

سرعت 

افزایش سرعت چاپگرها یکی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید کنندگان است. تعداد صفحاتی را که یک چاپگر می تواند در واحد زمان( دقیقه ) چاپ نماید، همواره مورد نظر تولید کنندگان به منظور افزایش توان رقابتی محصولات تولیدی خود و پاسخگوئی به نیاز متقاضیان می باشد.

کیفیت چاپ 

کیفیت خروجی چاپ یکی از اصلی ترین ویژگی های پرینتر می باشد که بسیار حایز اهمیت است مخصوصا برای چاپ رنگی بسیار توجه می شود به این موضوع.

دقت چاپ 

دقت چاپ در نوع پرینترها متفاوت است اما یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم برای انتخاب و خرید می باشد. مثلا دقت چاپ در پرینترهای جوهرافشان حداکثر دقت 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi) ، چاپگرهای لیزر تک رنگ بین 600 در 600 یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ و چاپگرهای لیزر رنگی به 1200 در 1200 و یا 2400 ر 2400 نقطه در اینچ، می رسد.

قیمت چاپ هر صفحه 

قیمت کارتریج ها در پرینترهای مختلف متفاوت است کارتریج هائی که دارای قیمت مناسبتری می باشند از جوهر کمتر استفاده می نمایند. هر کارتریج قادر به چاپ 300 تا 800 صفحه می باشد. بیشتر تولید کنندگان استفاده از کارتریج های با کیفیت بالا را توصیه می نمایند. قیمت کارتریج های فوق از کارتریج های معمولی کمی گرانتر بوده ولی حجم جوهر استفاده شده در آنان دوبرابر است. بدیهی است در چنین مواردی قیمت تمام شده چاپ یک صفحه کاهش پیدا خواهد کرد.

امکانات 

پرینترها دارای امکانات  مختلفی و تقریبا شبیه به هم دارند  اما چاپگرهای لیزری دارای امکانات بیشتری نسبت به پرینترهای جوهرافشان دارند مثلا پرینترهای چوهرافشان دارای امکانات: حافظه بیشتر، امکان اتصال به شبکه و سینی اختیاری محل قرار دادن کاغذ و … می باشند.

و پرینترهای لیزری: دارای حداقل 8MB  حافظه( بافر) می باشند. افزایش میزان حافظه چاپگر، امکان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتر و … می باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.