هفته نهم بارداری

از هفته نهم بارداری رویان به جنین تبدیل می شود . طول جنین از فرق سر تا نشیمن، 13 تا 23 میلی متر است و وزن آن به حدود 1 تا 3 گرم می رسد.

ممکن است کمی خونریزی( به شکل لکه بینی) در این هفته موجود باشد که اهمیتی ندارد؛ اما چنانچه رنگ خونریزی قرمز روشن و همراه با درد شدید بود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

بسیاری از خانم ها در این هفته دچار سوزش سر دل و سوء هاضمه می شوند که علت آن تطابق بدن با هورمون هاست.

ممکن است میل جنسی شما تغییر کند. احتمال دارد میل جنسی در اثر خستگی و تهوع دایمی، کم و یا به دلیل افزایش مقدار هورمون ها زیاد شود. در هر دو حالت جای نگرانی وجود ندارد.

تا هفته نهم، دم رویانی محو می شود و استخوان ها و غضروف های جنین شروع به تشکیل شدن می کنند. دم رویانی در انتهای نخاع قرار دارد.

اگر فرزند شما پسر باشد، گنادها(غدد جنسی) تبدیل به بیضه و اگر دختر باشد تبدیل به تخمدان می شوند. هنوز دستگاه تناسلی خارجی تشکیل نشده است.

از هفته نهم، قیافه جنین شبیه یک انسان کوچک می شود. جنین شما با سرعت فوق العاده ای در حال تکامل و ورود به دنیاست.

انگشتان هنوز از یکدیگر جدا نشده اند و بین آن ها پرده هایی قرار دارد. آرنج ها به طو کامل ایجاد شده اند و انگشتان پاها شروع به شکل گیری کرد ه اند.

پلک چشم ها شروع به تشکیل شدن می کنند. دهان و بینی او واضح تر شده است.

سر جنین به رشد خود ادامه می دهد و در مقایسه با بقیه بدن، کاملا بزرگ است و بر روی قفسه سینه خم شده است.

دستگاه گوارش جنین به تکامل خود ادامه می دهد و مقعد در حال شکل گرفتن و روده ها در حال  طویل تر شدن هستند.

مادر از لحاظ روحی و عاطفی، دچار تغییرات زیادی می شود. همه خانم ها در این دوران مرتب به کودک و رابطه شان با او و آینده اش فکر می کنند و گاهی دچار تلاطم روحی می شوند. این حالات، طبیعی است.

ممکن است دچار نفخ معده و سنگینی در ناحیه شکم خود بشوید. این نفخ شکم طبیعی است. برای رفع این مشکل از عرقیات گیاهی مثل عرق نعناع و پونه به طور متعادل استفاده کنید.

تغذیه این هفته:

به جای استفاده از قند و شکر، خرما و عسل، میل کنید. خرما باعث صبور شدن فرزند می شود.

مصرف سبزیجات بسیار مهم است. سعی کنید بیشتر از سبزیجات نارنجی و سبز تیره مثل اسفناج، هویج، زردک، سیب زمینی، فلفل سبز، کلم بروکلی و کدو که مقادیر زیادی ویتامین A  دارند و برای سلامتی جنین بسیار مؤثرند، استفاده کنید.

در دفعات زیاد و با مقدار کم غذا بخورید.

غذاهای سرخ کردنی نخورید.

با فاصله کم بعد از غذا خوردن، دراز نکشید.

توصیه های معنوی این هفته:

تلاوت سوره آل عمران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.