هفته چهلم بارداری

طول جنین در هفته چهلم بارداری، به 50 تا 2/51 سانتی متر و وزنش به 3420 تا 3462 گرم رسیده است. ممکن است در این هفته فرزندتان به دنیا بیاید.

از اینکه کودکتان سرسختانه هنوز هم در جای خودش نشسته، متعجب نشوید. شما تا پایان این هفته هم فرصت دارید. اگر تا پایان هفته چهلم، هیچ کدام از علائم زایمان در شما مشاهده نشود، احتمالا پزشکتان از اینداکشن استفاده می کند.

اینداکشن به معنای القای درد زایمان به بدن مادر با استفاده از تزریق سرم می باشد.

اگر در این هفته، فرزندتان متولد شود، ممکن است در نوزاد مذکر، کیسه بیضه و در نوزاد مؤنث، لبه های واقع در ناحیه خارجی مهبل، بزرگ تر از معمول باشد که علت آن، وجود هورمون های شما در سیستم بدن نوزاد است. همچنین ممکن است از سینه های فرزندتان(چه دختر و چه پسر)، مقداری شیر ترشح شود که کاملا طبیعی است و طی چند روز بعد از تولد، قطع خواهد شد.

در زمان زایمان، در ابتدای هر انقباض، یک نفس عمیق بکشید و هنگامی که بازدم خود را بیر ون می دهید، سعی کنید همه بدنتان را ریلکس کنید. سعی کنید حرکت نوزاد را به طرف لگن خود تصور کنید و تفکرات مثبت را به طرف او بفرستید. به او منتقل کنید که چقدر دوستش دارید و اینجا هستید و به او در به دنیا آمدن کمک خواهید کرد. نگذارید هیچ چیز دیگر بجز فکر کردن به مراحل زایمان و تولد فرزند عزیزتان، ذهنتان را مشغول کند.

فقط 5 درصد از زنان، در تاریخ مورد انتظار زایمان می کنند و بسیاری از زنانی که اولین حاملگی خود را سپری می کنند، حداکثر تا 2 هفته پس از این تاریخ، زایمان خواهند کرد.

در هفته 40، بسیاری از زنان باردار، دچار اسهال می شوند.

برای اینکه پس از زایمان، زودتر به وضعیت طبیعی خود برگردید، بیشتر استراحت کنید، از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و از مصرف کافئین، الکل و نوشیدنی های دارای قند پرهیز کنید.

پس از زایمان، در صورت وجود خونریزی مهبلی غیر طبیعی، علائم عفونت (تب، درد پایین شکم، وجود ترشح مهبلی بدبو)، اشکال در ادرار کردن، احساس درد در هنگام ادرار کردن، کدر یا خونی بودن ادرار، قرمزی، حساس بودن، وجود ترشح یا تورم در اطراف زخم (مانند محل برش سزارین یا اپیزیوتومی)، دردناک و سفت یا قرمز شدن ناحیه ای از یک پستان همراه با تب و لرز و درد عضلانی و خستگی یا احتمالا سردرد، به پزشک مراجه کنید.

تغذیه این هفته:

در این هفته از خوردن غذاهای پرادویه و شور پرهیز کنید. غذاهای سبک و زود هضم، میل کنید. از آب میوه های طبیعی استفاده کنید و آن ها را جایگزین چای و قهوه کنید. مرتبا با پزشک خود در تماس باشید و دستورات او را با دقت انجام دهید.

سعی کنید در وعده غذایی شام، از غذاهایی مانند سالادهای کم حجم و بدون سس استفاده کنید؛ چون هرچه معده شما سبک تر باشد، در هنگام زایمان راحت تر خواهید بود.

توصیه های معنوی این هفته:

تلاوت آیات سوره انشقاق برای انجام زایمان آسان به شما کمک خواهد کرد. همچنین دعاهای مختلفی از بزرگان، برای راحت شدن زایمان، نقل شده است.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.