هفته سی و نهم بارداری

طول جنین در هفته سی و نهم بارداری ، به 8/49 تا 7/50 سانتی متر و وزنش به 3285 تا 3291 گرم رسیده است. کودکتان کاملا  آماده است تا به دنیا بیاید. اگر تا بحال کودکتان به دنیا نیامده، نگران نباشید؛ چون فقط پنج درصد نوزادان در زمان مقرر به دنیا می آیند.

شما باید حرکات جنین خود را مرتب کنترل کنید. هر گونه بی حرکتی و یا کاهش فعالیت های او ممکن است نشانه بروز یک مشکل باشد.

بند ناف که مواد غذایی را از جفت به جنین می رساند، حدود 55 سانتی متر طول و 1 تا 2 سانتی متر ضخامت دارد. گاهی بند ناف به دور گردن جنین می پیچد که معمولا مشکلی ایجاد نمی کند؛ ولی چنان چه در طول دردهای زایمانی یا هنگام زایمان، فشاری بر بند ناف وارد شود، انجام سزارین، ضرورت پیدا می کند.

گره خوردگی بند ناف، نادراست و تنها حدود یک درصد حاملگی ها، دچار این عارضه می شوند. در ناحیه سر تمام نوزادان، 2 فرورفتگی نرم موسوم به ملاج وجود دارد که تا 8 تا 15 ماه پس از تولد، باقی می مانند.

چنان چه یک تا دو هفته از زمان مورد انتظار زایمان بگذرد، اکثر پزشکان، تصمیم به القای دردهای زایمانی می کنند. برای این منظور، از پاره کردن مصنوعی کیسه آب و تزریق وریدی اکسی توسین(هورمون ایجاد کننده ی انقباض های عضلات رحم)، استفاده می شود.

چنان چه تصور می کنید کیسه آب پاره شده است، فورا به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در بعضی از خانم های باردار، کیسه آب تا بعد از شروع دردهای حقیقی زایمان نیز پاره نمی شود و باید ماما یا پزشک، آن را به طور مصنوعی پاره کند تا دردها تسریع شوند.

پس از تولد نوزاد، سلول های تشکیل دهنده لایه مفروش کننده رحم، شروع به ریزش می کنند و در نتیجه، ترشح ماده ای به نام لوکیا را سبب می شوند که 2 تا چند هفته پس از زایمان، ادامه می یابد. در ابتدا این ترشح، مخلوط با خون است و در نتیجه به رنگ قرمز روشن، دیده می شود و سپس به تدریج کم رنگ تر می شود و در نهایت، قبل از قطع شدن به رنگ سفید یا زرد درمی آید.

تغذیه این هفته:

در این روزها که زایمان نزدیک است، از مواد غذایی حاوی ویتامین B بیشتر استفاده کنید؛ چون کمبود این ماده غذایی باعث سخت شدن وضع حمل شما خواهد شد.

در انواع گوشت ها بخصوص گوشت قرمز و در برخی میوه ها مثل گلابی، این ویتامین، به فراوانی یافت می شود.

توصیه های معنوی این هفته:

بعد از خواندن نمازهای یومیه، سوره والعصر و الذاریات را تلاوت کنید.

برای صحت و سلامتی فرزندتان دعا کنید.

خواندن سوره مبارکه والعصر، به صبور شدن فرزندتان کمک می کند.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.