هفته سی و هشتم بارداری

طول جنین در هفته سی و هشتم بارداری ، به 75/48 تا 8/49 سانتی متر و وزنش به 3080 تا 3087 گرم رسیده است. کودک دوست داشتنی شما تقریبا در حال فشار آوردن به شکم شماست، چون مثل قبل نمی تواند جست و خیز کند و منتظر ورور به دنیای بزرگتری است. اگر نوزاد شما پسر باشد، وزنش نسبت به نوزاد دختری که در همین هفته است، کمی بیشتر است.

فرزند شما می تواند به طور محکم، دست خود را مشت کند.

تعداد حرکات جنین در رحم به 20 تا 30 حرکت در ساعت کاهش یافته است که علت آن، کاهش حجم مایع آمنیون و افزایش هماهنگی عضلانی جنین است.

مطالعه و تحقیق درباره نگهداری از نوزاد و طریقه درست شیر دادن به او را شروع کنید؛ چون بعد از تولد نوزادتان، فرصت زیادی برای مطالعه پیدا نمی کنید.

در صورتی که قرار باشد زایمان طبیعی داشته باشید، درباره تکنیک های آرامش در حین زایمان، اطلاعاتی داشته باشید:

تکنیک های ریلکسیشن، در زایمان خیلی کاربرد دارند.

آرامش از خستگی و انقباض ماهیچه های شما خصوصا ماهیچه رحم، جلوگیری می کند.

هر چه شما آرام تر باشید، انرژی بیشتری ذخیره می کنید و نیازی به دارو و سایر مداخلات پزشکی جهت تقویت انقباض ها در به دنیا آوردن کودک نخواهید داشت.

تمدد اعصاب حتی به کودک شما هم کمک می کند تا بهتر از پس زایمان برآیید. اگر در حالت آرامش باشید، هورمون های استرس، از خون شما به خون او منتقل نمی شود و ضربان قلبش افزایش پیدا نمی کند بنابرایت اکسیژن بیشتری به او می رسد.

مقداری تورم پاها و مچ پاها در این هفته ها طبیعی است ولی در صورت شدید یا ناگهانی بودن تورم، به پزشک یا ماما مراجعه کنید. همچنین در صورت تورم نسبتا زیاد دست ها یا صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم ها، موضوع را به اطلاع آن ها برسانید.

در صورت وجود سردردهای شدید یا مقاوم، تغییرات بینایی(به شکل دوبینی، تاری دید، دیدن جرقه های نورانی، حساسیت به نور یا کاهش بینایی موقت)، حساسیت یا درد شدید بالای شکم یا تهوع و استفراغ، به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است ناشی از وجود پره اکلامپسی باشند.

به دلیل ورود سر جنین به داخل لگن مادر، مثانه مادر به شدت تحت فشار قرار می گیرد و تکرر ادرار افزایش می یابد. همچنین در این هفته، دهانه رحم کوتاه تر، نرم تر و نازک تر می شود.

ناراحتی های شایع مادر در این هفته عبارتند از:

  • یبوست
  • سوزش سردل
  • سوء هضم
  • تکرر ادرار
  • کرامپ های ساق پا
  • کمردرد
  • احتقان بینی
  • احساس ناراحتی در لگن

تغذیه این هفته:

در صورت بروز دردهای زایمان، عجله ای برای غذا خوردن نداشته باشید، چون این کار زایمان شما را سخت تر می کند. می توانید مقداری کمپوت میوه یا یک لیوان شیر و عسل، میل کنید.

توصیه های معنوی این هفته:

آرامش خود را حفظ کنید و در حد توانتان، مستحبات را انجام دهید.

سعی کنید دائم با وضو باشید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.