هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری، کودک شما برای زندگی خارج از رحم، آماده شده است. وزن او بین 2800 تا 3500 متغیر است و قد او تقریبا 48 تا 52 سانتی متر است.

چون فرزند شما به مرحله پایانی دوران جنینی رسیده و به اصطلاح فول ترم است، در صورت به دنیا آمدن در این هفته، ریه های کاملا بالغی دارد و می تواند خود را با شرایط خارج از رحم، به خوبی وفق دهد.

از این هفته، اگر نور شدیدی به شکم مادر تابانده شود، جنینف بدن خود را در رحم مادر به سمت نور می چرخاند.

در این هفته ها، در صورت مشاهده علائم زایمان، فورا با پزشکتان تماس بگیرید. برخی از این علائم عبارتند از:

  • خونریزی واژن
  • پارگی کیسه آب
  • خارج شدن مایع آمنیوتیک
  • ایجاد انقباضات شدید و منظم که فاصله بین آن ها مرتبا کم شود
  • احساس تهوع و سرگیجه شدید
  • تکان نخوردن جنین

یکی دیگر از مشکلات شایع این دوران، بواسیر یا هموروئید است. این حالت بر اثر گشاد شدن و تورم سیاهرگ های اطراف راست روده به وجود می آید که موجب خارش و گاهی درد شدید می شود. هنگامی که دچار یبوست می شوید و یا بعد از زایمان، که متحمل فشار می شوید، این عارضه به وجود می آید.

توصیه می کنیم موارد مربوط به درمان و پیشگیری از یبوست را رعایت نمایید و به مقدار زیادی فیبر و مایعات مصرف کنید تا وضعیت اجابت مزاج شما طبیعی باشد. ولی در صورتی که دچار مشکل حادی شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

در اکثر موارد، قبل از پاره شدن کیسه آب، انقباض های منظم رحمی آغاز می شوند؛ ولی در بعضی زنان باردار، ابتدا کیسه آب پاره می شود. در این موارد معمولا به زودی دردهای زایمانی شروع خواهند شد و اگر این اتفاق نیفتاد، باید پزشک یا ماما، شروع دردها را به طور مصنوعی القا کنند.

در معاینه های هفتگی قبل از زایمان، پزشک یا ماما، دهانه رحم شما را از نظر مقدار اتساع و نازک شدگی و نیز اندازه جنین و وضعیت قرار گرفتن آن را در رحم، بررسی می کنند.

تغذیه این هفته:

بهتر است باز هم حجم غذاهای خود را کمتر کنید و غذاهای آبکی مثل خوراک ها و آش که سنگین هستند را حذف کنید؛ در عوض از انواع گوشت ها به صورت کباب شده میل کنید.

مصرف آب میوه های طبیعی و شیر و سایر لبنیات را در میان وعده ها فراموش نکنید.

توصیه های معنوی این هفته:

اگر این روزها ایستاده نماز خواندن برایتان دشوار است، می توانید نماز خود را نشسته بخوانید و با خدای خود راز و نیاز کنید.

خواندن سوره حج، در روزهای پنج شنبه به شما توصیه می شود.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.