هفته سی و پنجم بارداری

رشد فیزیکی کودک شما تا هفته سی و پنجم بارداری ، تقریبا به پایان رسیده است و در هفته های باقیمانده بیشتر وزن اضافه می کند. او حالا تقریبا 2300 گرم با طول بیشتر از 47 سانتی متر است که مرتب در حال لگد زدن و چرخیدن در رحم شماست.

به دلیل کافی نبودن فضای داخل رحم، فرزند شما دیگر قادر به پشتک زدن در رحم نیست؛ ولی به همان تعداد قبلی، لگد می زند.

کلیه های جنین، به طور کامل، رشد کرده اند و کبد جنین می تواند بعضی از مواد زائد را پردازش کند.

اکثر جنین ها در هفته های آخر، سرشان به طرف پایین است و برای متولد شدن آماده هستند.

رحم شما آن قدر بزرگ شده است که تقریبا تا زیر دنده های سینه آمده است و شاید احساس کنید دیگر جایی برای رشد آن باقی نمانده است. با توجه به رشد رحم ممکن است سوزش معده و مشکل تکرار ادرار در شما بیشتر شده باشد. همچنین سوزش سردل و سایر اختلالات گوارشی احتمالا تشدید می شوند. رحم تقریبا در 15 سانتی متری بالای ناف، لمس می شود.

گاهی در فاصله این هفته تا هفته 37 ممکن است آزمایش کشت باکتری موسوم به استرپتوکوک گروه B، از ناحیه مهبل ورکتوم، به وسیله پزشک یا ماما برایتان درخواست شود. این باکتری، معمولا برای بزرگسالان بی ضرر است ولی در صورتی که در طول زایمان، از مادر به فرزند منتقل شود، می تواند به عوارض جدی مانند ذات الریه، مننژیت یا عفونت خونی نوزاد بینجامد.

به دلیل آنکه در 10 تا 30 درصد زنان باردار، این باکتری یافت می شود، غربالگری از نظر وجود آن، نقش حیاتی دارد. در صورتی که مادر، ناقل باکتری مزبور باشد، باید در طول وضع حمل، از راه وریدی، آنتی بیوتیک دریافت نماید تا خطر بروز عفونت در نوزاد به حداقل برسد. انجام آزمایش کشت مزبور، به راحتی و با داخل کردن یک سواب پنبه ای معمولی صورت می گیرد و خطری برای مادر و فرزند ندارد.

تغذیه این هفته:

از این هفته با مطالعه و مشورت با پزشک، لیستی از مواد غذایی که باعث زیاد شدن شیر می شود، تهیه کنید تا بعد از زایمان از آن استفاده کنید. برخی از این مواد عبارتند از: کاهو، سبزیجات تازه، آب میوه های طبیعی، انواع سوپ ها و آش ها، یونجه، پنیرک، عرق رازیانه و گزنه

توصیه های معنوی این هفته:

در روزهای پنج شنبه و جمعه، سوره های محمد و صافات را بخوانید.

بعد از نمازهایتان، تسبیحات حضرت زهرا را فراموش نکنید.

برای سلامتی فرزندتان صدقه بدهید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.