هفته سی و چهارم بارداری

کودک شما در هفته سی و چهارم بارداری ، به وزن تقریبی 2100 گرم و قد 45 سانتی متر رسیده است.

ریه های او کامل شده اند و آماده تنفس با اکسیژن هوا هستند و لایه چربی بدنش هم در حال رشد و تکامل می باشد. او همچنان به دست و پا زدن در رحم شما مشغول است و گاهی برای چرخیدن، فشارهای دردناکی را به شما وارد می کند. در این شرایط شما باید در وضعیت آرامی قرار بگیرید تا هم جنین بتواند کار خود را انجام دهد و هم شما از کشیده شدن پوست شکمتان، احساس درد و ناراحتی نکنید.

نوزادانی که بین هفته 34 تا 37 به دنیا می آیند و مشکل دیگری ندارند، معمولا به خوبی ادامه حیات می دهند.

بین هفته 32 تا 36، اکثر جنین ها به نحوی در رحم قرار می گیرند که سرشان متمایل به پایین و آماده عبور از مجرای زایمانی است. اما در بعضی موارد حتی تا چند روز قبل از زایمان، سر جنین به طرف بالا قرار دارد.

سعی کنید در این زمان باقی مانده، مدت کمتری روی پاهای خود بایستید و از ایجاد خستگی و کار زیاد پرهیز کنید و تا می توانید برای زایمان و تولد فرزندتان، انرژی ذخیره کنید.

ممکن است روی شکم و پاهای خود، برآمدگی های قرمز رنگی را مشاهده کنید که با خارش و سوزش همراه هستند. این وضعیت تقریبا طبیعی است و کهیرهای دوران بارداری نامیده می شوند. این اختلال در 5 درصد تمام بارداری ها رخ می دهد و معمولا در بارداری اول اتفاق می افتد و در بارداری های بعدی یا اصلا وجود ندارد و یا خیلی خفیف رخ می دهد.

برای تسکین این مشکل می توانید:

از دوش گرفتن با آب داغ پرهیز کنید.

از صابون های غیر عطری و ملایم استفاده کنید.

پس از حمام، از لوسیون های مرطوب کننده مجاز استفاده کنید.

لباس های نخی و راحت بپوشید و در روزهای آفتابی از منزل خارج نشوید.

از خوراکی که با گوشت خروس که به طور طبیعی تولد و رشد داشته میل کنید و از عرقیجات گیاهی مثل کاسنی و شاتره استفاده نمایید.

باز هم برای درمان، از هیچ نوع داروی مسکن و پماد، بدون مشورت پزشک، استفاده نکنید.

در 50 درصد حاملگی های دو یا چند قلو، زایمان قبل از هفته 37 صورت می گیرد. بنابراین چنان چه دو یا چند قلو، حامله هستید، کم کم برای زایمان آماده شوید.

بهتر است در صورت نزدیکی، همسرتان از کاندوم استفاده کند. زیرا پروستاگلاندین های موجود درمایع منی، تحریک کننده هستند و می توانند موجب بروز انقباض های زودرس رحمی (و در نتیجه زایمان پیش از موعد) شوند.

تغذیه این هفته:

سعی کنید از غذاهای چرب  و پرادویه و نفاخ، فاصله بگیرید. از این به بعد، به زمان متولد شدن نوزادتان نزدیک می شوید و باید از خوردن بعضی غذاها پرهیز کنید. اگر دچار درد و سوزش معده هستید، بهتر است میوه ها و سبزی ها را به صورت خام مصرف نکنید؛ چون باعث نفخ بیشتر معده شما می شوند.

توصیه های معنوی این هفته:

در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، سوره های فرقان و دهر را تلاوت کنید. هرگز عصبانی نشوید و آرامش خود را حفظ کنید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.