هفته سی و سوم بارداری

جنین شما رشد چشمگیری داشته و در هفته سی و سوم بارداری ، اندازه طول بدنش به 44 سانتی متر رسیده است؛ در حالی که وزن او تقریبا 1850 گرم می باشد.

رنگ پوستش، کم کم به حالت طبیعی در می آید و چروک هایش از بین می روند. با اینکه استخوان های بدنش سخت شده اند، ولی استخوان جمجمه اش هنوز هم نرم است. این نرمی استخوان سر، به عبور آسان تر او از کانال زایمان، کمک خواهد کرد.

استخوان های جمجمه تا اوایل دوران نوجوانی، به طور کامل به یکدیگر متصل نمی شوند و بنابراین قادر خواهند بود در دوران شیرخوارگی و کودکی رشد کنند.

اکنون جنین مانند نوزاد، در بیشتر ساعات شبانه روز در خواب است و حتی مرحله حرکت سریع چشم ها، یعنی مرحله ای از خواب که اکثر رؤیاهای واضح انسان در آن مرحله رؤیت می شوند را تجربه می کند.

ریه های فرزند شما تقریبا به طور کامل رشد کرده اند.

ممکن است درد و حتی کرختی دست ها، انگشتان و مچ دست ها موجود باشد. می توانید با قرار دادن آتل، مچ دست خود را بی حرکت کنید یا با قرار دادن بالشی بر روی دستتان در موقع خواب، آن را بالا نگه دارید.

احتمالا حسابی کم خواب شده اید و تکرار ادرار در نیمه های شب شما را کلافه می کند. سعی کنید از غروب به بعد، مایعات کمتری بنوشید و برای خواب راحت تر به صورت نیمه نشسته بخوابید و از یک بالش نرم برای زیر پاهایتان استفاده کنید.

مقاربت در دوران بارداری، حتی در ماه های بالا، تا زمانی که کیسه آب پاره نشده و یا دردهای زایمانی آغاز نشده اند، بلامانع است.

مشکلات شایع دوران بارداری یعنی تنگی نفس، یبوست، گیجی، سردرد گاه و بیگاه، سوزش سردل، انقباض های براکستون هیکس، احساس فشار در لگن و بی خوابی ممکن است همچنان ادامه داشته باشد.

در صورت نشت هر مقدار مایع مشکوک از مهبل، بلافاصله به پزشک یا ماما مراجعه کنید. مایع آمنیون، طبیعی، شفاف و بی بو است؛ ولی نشت مایع سبز یا زرد رنگ یا بدبو می تواند نشان دهنده دفع مکونیزم به وسیله جنین یا عفونی شدن مایع آمنیون باشد. چنان چه دچار نشت هر نوع مایع از مهبل شده اید، تا وقتی به پزشک یا ماما مراجعه نکرده اید، از نزدیکی و یا هر فعالیتی که ممکن است موجب ورود باکتری به مهبل شود، خودداری کنید.

تغذیه این هفته:

شما به طور معمول 12 کیلو وزن اضافه کرده اید که ناشی از تغذیه صحیح شما در این دوران است. در صورت امکان سعی کنید از روغن زیتون در وعده های روزانه تان استفاده کنید. این ماده غذایی، حاوی مقادیر زیادی از آب، املاح معدنی و ویتامین هاست. به دلیل خواص خون سازی، به رشد و استحکام ماهیچه ها و خاصیت میکروب کشی برای شما در این دوران مفید است.

توصیه های معنوی این هفته:

خواندن سوره های قدر و تین بعد از نماز صبح یا در هر ساعتی از شبانه روز که می توانید.

سعی کنید آیات قرآن و ادعیه را با صدای بلند بخوانید تا فرزندتان هم بشنود و آرامش پیدا کند.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.