هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری ، کودک شما با وزن تقریبی 1350 گرم و قد 39 سانتی متر تقریبا تمام فضای داخل رحم شما را پر کرده است. حجم مایع آمنیوتیک اطرافش به 700 گرم رسیده است که با رشد جنین، از مقدار آن کاسته می شود.

او قادر است چشم هایش را باز و بسته کند و نسبت به نور شدید واکنش نشان می دهد؛ ولی میزان بینایی او یک بیستم است.

در اثر ریزش کرک های جنینی، اکنون پوست فرزند شما (به جز در ناحیه پشت و شانه ها)، صورتی رنگ و صاف به نظر می رسد.

مغز استخوان فرزند شما از این هفته قادر است گلبول قرمز تولید کند. گلبول های قرمز خون، اکسیژن را در اختیار تمام نقاط بدن قرار می دهند و مواد زاید را از بدن خارج می کنند.

ممکن است شما کمی خسته و کسل باشید و مثل قبل با تعادل و سرعت نتوانید راه بروید. این مسأله، طبیعی است. احتمال ابتلا به افسردگی در دوران بارداری 1 نفر از هر 10 نفر است.

ممکن است در طول این هفته، آغوز از نوک پستان های شما نشت کند. به این ترتیب بدن شما، خود را برای شیردهی آماده می کند.

علاوه بر علامت های کشش، که به طور شایع در طول سه ماهه سوم بارداری ایجاد می شوند، در بعضی از زنان حامله، جوش ها و کورک های کهیری و خارشدار و دردناکی در ناحیه خطوط کشش و نیز در ناحیه باسن، بازوها یا کشاله ران به وجود می آیند که با تجویز آنتی هیستامین خوراکی یا داروهای موضعی به وسیله پزشک بهبود می یابند.

درصد کمی از خانم های باردار در این مدت دچار افسردگی خفیف می شوند که قابل درمان است. گیاه بابونه به عنوان یک آرام بخش قوی عمل می کند. چون عصاره این گیاه، آنتی باکتریال است، سبب شادابی و سلامتی می شود. این گیاه را می توانید به صورت دم کرده و یا شربت خنک میل کنید.

مشکلات شایع دیگر این هفته:

  • گرفتگی ساق ها
  • کمردرد
  • سوزش سردل
  • تنگی نفس
  • احتقان بینی
  • خونریزی از لثه ها
  • سوء هاضمه
  • یبوست
  • ترشح شدید و فزاینده مهبلی

در صورت نگرانی درباره هر یک از این مشکلات، به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه این هفته:

سعی کنید روزانه چند عدد بادام میل کنید. بادام، حاوی مقادیر زیادی فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، آهن و کلسیم است و در روغن آن، ویتامین E  فراوانی یافت می شود. می توانید برای هضم بهتر، آن را به همراه شیر و عسل میکس کرده و میل نمایید. این معجون میان وعده مغذی و سالمی برای شما خواهد بود که گاهی به همراه یک نوع نان، می توانید آن را به عنوان صبحانه هم میل کنید.

توصیه های معنوی این هفته:

همیشه فرزند خود را همان طور که دوست دارید تصور کنید و یقین داشته باشید آن چه در ذهن و قلب شماست، روی او تأثیر می گذارد. سعی کنید علاوه بر آرزوهای دنیوی و مادی، برای او از درگاه خداوند متعال، طلب تعالی و کمال کنید.

در طول روز نام خدا را زمزمه کنید و چشم و گوش و زبانتان را از انجام گناهان دور کنید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.