هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری ، وزن کودکتان به 1100 گرم و قدش به حدود 38 سانتی متر رسیده است. ماهیچه ها و ریه او هنوز در حال رشد هستند و اندازه سرش کمی بزرگ تر شده است. مغز او در حال تولید میلیون ها سلول عصبی است و او قدرت فکر کردن پیدا کرده است.

حس شنوایی و بویایی او در حال افزایش است. به دلیل رشد سریع مغز، جنین می تواند دمای بدن خود را تنظیم کند و نوزادانی که از این هفته به بعد، متولد می شوند، شانس زیادی برای زنده ماندن دارند.

در این هفته، جنین باید در هر ده ساعت، حداقل 10 بار تکان بخورد. تعداد حرکت های فرزندتان در یک ساعت را بشمارید و در صورت کمتر بودن آن ها از 10 بار در ساعت، موضوع را با پزشک و ماما در میان بگذارید.

در بعضی از زنان باردار، اختلالی به نام “سندرم کاهش فشار خون وضعیت درازکش” به وجود می آید که در آن، دراز کشدن به پشت، موجب تغییر در ضربان قلب و فشار خون و در نتیجه ایجاد گیجی می شود. این وضعیت با تغییر وضعیت درازکش برطرف می شود. همچنین ممکن است برخاستن خیلی سریع، منجر به سیاهی رفتن چشم ها شود. برای پیشگیری از این مشکل، به پهلو بخوابید و به آرامی از حالت خوابیده به نشسته و سپس ایستاده، تغییر وضعیت بدهید.

با بزرگ تر شدن جنین، فضای داخل رحم ناکافی می شود و در نتیجه از این هفته به بعد ممکن است جنین به وضعیت جمع شده در رحم قرار بگیرد و بازوها و ساق هایش را به شکل متقاطع، بر روی یکدیگر و در مقابل سینه و شکم خود قرار دهد.

اگر پزشک شما انجام سونوگرافی چند بعدی  و رنگی را لازم نمی داند، سعی نکنید با اصرار بر خواسته تان تأکید کنید. اشعه اولتراسون در این مدل سونوگرافی ها برای جنین شما خطرناک است. چون حدود 20 الی 30 دقیقه حرارت مداوم ایجاد می کند که ممکن است منجر به آسیب های پوستی به وی شود.

در 40 درصد خانم های باردار سفید پوست و 30 درصد خانم های با پوست تیره، ممکن است نقطه های قرمز رنگی در کف دست ایجاد شود؛ البته این دانه های قرمز رنگ ممکن است در برجستگی های کف دست بیشتر باشند که به مرور از بین می روند. بهتراست در صورت شدت پراکندگی یا خارش آن ها، حتما تحت نظر پزشکتان باشید.

با افزایش رشد فرزندتان، ممکن است میزان خستگی جسمانی شما نیز بیشتر شود. رژیم غذایی مناسب، استراحت و ورزش متوسط و منظم را فراموش نکنید.

تغذیه این هفته:

به دلیل رشد صعودی جنین در این سه ماهه آخر که در واقع آخرین دوره بارداری شماست. بدن شما به اسیدفولیک، ویتامین C و پروتئین و کلسیم زیادی نیاز دارد تا هم به کودکتان غذارسانی کنید و هم خودتان دچار کمبود این مواد نشوید.

به دلیل محکم شدن استخوان ها و اسکلت جنین در این هفته های پایانی باز هم بر مصرف کلسیم تأکید می کنیم. در واقع بدن جنین شما روزانه به 200 گرم کلسیم نیاز دارد که با خوردن فرآورده های لبنی یا مکمل های حاوی کلسیم، این نیاز جبران می شود.

توصیه های معنوی این هفته:

سوره مبارکه زمر را دراین ایام تلاوت کنید. در این سوره آیاتی درباره مادران و فرزندان آمده است که بسیار ارزشمند هستند.

صلوات برای سلامتی امام زمان بفرستید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.