هفته بیست و هفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم بارداری ، کودک شما به وزن 900 گرم و قد 5/36 رسیده است. او می تواند انگشتان خود را بمکد و چشمانش را باز و بسته کند. جنین شما  در وقت های مشخصی می خوابد و بیدار می شود.

اکنون سه ماهه سوم بارداری آغاز شده و قیافه جنین شبیه قیافه هنگام تولد نوزاد است؛ با این تفاوت که در حال حاضر، جنین لاغرتر و کوچک تر است.

کبد و دستگاه ایمنی فرزند شما هنوز به طور کامل رشد نکرده اند. شبکیه چشم فرزندتان در حال تشکیل شدن است.

کرک های بدن جنین، شروع به ریزش کرده اند و اکنون فقط در ناحیه سر و شانه های جنین قابل دیدن هستند. ریزش این کرک ها ممکن است در بعضی موارد از هفته 28 تا 30 شروع شود.

ماساژ دادن اعضا در دوران بارداری، باعث افزایش جریان خون می شود و بسیاری از دردهای شایع را کاهش می دهد ولی این ماساژها در ناحیه شکم، برای شما مضر و خطرناک است.

ممکن است دوره هایی از گرفتگی عضلات ساق ها ایجاد شوند. این گرفتگی ها در اثر آمدن فشار به وسیله رحم در حال رشد بر سیاهرگ هایی که خون را از ساق ها به قلب بر می گردانند و نیز اعصابی که از تنه به ساق ها منتقل می شوند، روی دهند و ممکن است با پیشرفت حاملگی تشدید شوند.

در هنگام بروز گرفتگی، کشش عضله پشت ساق ها تا حدودی موجب بهبود می شود. ساق پای خود را در حالت مستقیم بکشید و سپس به آرامی، انگشتان پا را به طرف عقب خم کنید. چند دقیقه قدم زدن یا ماساژ دادن عضله ساق پا نیز گاهی به بهبود گرفتگی و درد کمک می کند.

خوردن کافئین موجب تشدید این ناراحتی می شود. مصرف مکمل آهن ممکن است باعث کاهش این گرفتگی ها شود.

قابل توجه ترین ناراحتی مادر در سه ماهه سوم بارداری، تنگی نفس است زیرا رحم، بسیار به قفسه سینه نزدیک شده است و از اتساع کامل ریه های مادر جلوگیری می کند. این تنگی نفس، هیچ تأثیری بر میزان اکسیژنی که به جنین می رسد، ندارد و برای جنین بی خطر است.

تغذیه این هفته:

فراموش نکنید که کودک شما، مواد غذایی مورد نیازش را از بدن شما تأمین خواهد کرد و در بیشتر مواقع خود مادران با کمبود ویتامین ها مواجه می شوند چون جنین از ذخایر بدن آن ها استفاده کرده است و به زودی دچار مشکلاتی مثل پوکی استخوان، ریزش شدید موها و پوسته پوسته شدن ناخن ها و ضعف و بی حالی و … می شوند.

توصیه های معنوی این هفته:

در روزهای دوشنبه سوره نحل بخوانید. فراموش نکنید اگر بارداری شما با ماه مبارک رمضان، تقارن پیدا کرد و تمایل به روزه گرفتن داشتید، حتما با مشورت پزشکتان روزه بگیرید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.