هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری ، وزن کودکتان به حدود 900 گرم رسیده است و طول بدنش تقریبا 35 سانتی متر می باشد. شما از این هفته لگدهای او را کاملا حس می کنید. البته گاهی هم با دست هایش به شکم شما فشار وارد می کند.

ریه های او به سرعت در حال رشد هستند و او همچنان با مایع آمنیوتیک تنفس می کند. در این زمان ممکن است باز هم شما در معرض خطر مسمومیت حاملگی باشید. برخی از علائم بروز این مشکل عبارتند از: تاری دید  و احساس نقاط مختلفی مقابل چشم، سردرد های ناگهانی و شدید، تورم ناگهانی یک قسمت از بدن و افزایش وزن ناگهانی.

گوش های جنین، حساس تر شده اند و اکنون فرزندتان می تواند صدای صحبت شما با همسرتان یا افراد دیگر را بشنود.

مژه های فرزند شما نیز مانند موهای سرش در حال رشد هستند.

در صورت مشاهده هرگونه مشکل غیر عادی، حتما به پزشکتان مراجعه کنید؛ چون پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی برای شما و جنین بسیار خطرناک است.

در این مدت سعی کنید اجسام سنگین را بلند نکنید چون به ناحیه کمر و شکم شما فشار وارد می کند و آسیب جدی به کودکتان می رساند.

در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی، عضلات بدن سست می شوند و ریسک آسیب پذیری بالا می رود.

کمر خود را ثابت نگه دارید و فقط زانوها را خم کنید و به حالت نشسته قرار بگیرید و شیء مورد نظر را بلند کنید. در ضمن چون مرکز ثقل بدن شما به جلو رانده می شود، در راه رفتن مراقب باشید.

نشستن زیاد پشت میز هم باعث کمردرد و ناراحتی خواهد شد.

ممکن است فشار خونتان کمی افزایش پیدا کند.

از کارهایی که نیاز به خم شدن و چرخیدن همزمان دارند، خودداری کنید و به پهلو بخوابید و در هنگام خوابیدن، با قرار دادن یک بالش در بین زانوها، یک یا دو زانو را خم نمایید و از بالش دیگری برای حمایت از شکم استفاده نمایید.

تعداد انقباض های براکستون هیکس، افزایش می یابد. بسیاری از زنان، این انقباض ها را شبیه به دردهای کرامپی قاعدگی می دانند. در حاملگی های دو یا چند قلو، این انقباض ها بیشتر است.

تغذیه این هفته:

هرگز در دوران بارداری رژیم نگیرید. این رژیم ها برای سلامتی جنین بسیار خطرناک است و قطعا شما را دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و آهن خواهد کرد.

رژیم غذایی مناسب را همچنان ادامه دهید. اکنون شما باید روزانه 300 کالری اضافه مصرف نمایید.

توصیه های معنوی این هفته:

خواندن دعای توسل و متوسل شدن به ائمه اطهار و آرزوی داشتن فرزندی پاک و صالح، به شما توصیه می شود.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.