هفته بیست و چهارم بارداری

رحم شما  در هفته بیست و چهارم بارداری ، تقریبا به اندازه یک توپ فوتبال شده است. او به وزن تقریبی 500 تا 600 گرم رسیده است و طول بدنش 30سانتی متر است. جنین در شکم شما به صورت خمیده قرار گرفته ولی همه اندام های او به طور طبیعی رشد کرده اند.

اکثر زنان باردار در بین هفته 24 تا 28 حاملگی تحت آزمایش غربالگری گلوکز قرار می گیرند تا از نظر امکان ابتلا به دیابت حاملگی بررسی شوند.

چنانچه دیابت در دوران بارداری تحت درمان نباشد، می تواند موجب دشوار شدن زایمان طبیعی و نیاز به عمل سزارین شود. زیرا باعث بزرگ بودن بیش از حد جنین می شود. هم چنین دیابت حاملگی می تواند به کاهش  قند خون مادر، بلافاصله بعد از زایمان بینجامد.

سیستم تنفسی او در حال کامل شدن است.

شما ممکن است دچار خشکی و سوزش چشم شوید و نسبت به نور کمی حساس تر باشید. این یک عارضه طبیعی در طول حاملگی است و به آن ” چشمان خشک” گفته می شود. می توانید با تجویز پزشک از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

تغذیه این هفته:

با توجه به اینکه 55 درصد از کالری های مورد نیاز روزانه شما از کربوهیدرات یا قندها تأمین می شود، نباید خودسرانه و به علت ترس از مبتلا شدن به دیابت بارداری، مصرف آن ها را محدود کنید.

کربوهیدرات ها در مواد غذایی مثل سیب زمینی، نان، برنج، ذرت و انواع ماکارونی یافت می شود.

خوردن 4 عدد سیب در هفته باعث می شود آسم و مشکلات تنفسی تا حد چشمگیری  بعد از تولد کودکان از بین برود.

توصیه های معنوی این هفته:

علاوه بر تلاوت آیات قران و توجه به معانی آن، می توانید از کتاب های ارزشمندی که در دسترس شماست استفاده کنید. یکی از این کتاب ها نهج البلاغه است.

مطالعه این سخنان ارزشمند و بکارگیری آن ها برای شما که مسئول تعلیم و تربیت فرزندتان هستید، بسیار مفید خواهد بود.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.