هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم بارداری ، کودک شما به وزن 500 گرم و قدش تا 29 سانتی متر رسیده است. پوست بدن او چروکیده و قرمز است که تا زمان تولد، حالت طبیعی پیدا می کند.

لانوگو (کرک های بدن جنین)، به اندازه ای پررنگ شده که به وسیله سونوگرافی قابل مشاهده است. به طور معمول لانوگو، در طول آخرین هفته های بارداری می ریزد.

حس شنوایی فرزند شما در طول سه ماهه دوم بارداری تکامل می یابد. صداهای بلند را از درون رحم می شنود. مراقب باشید که صداهای بلند و آزار دهنده، هم برای شما و هم برای جنین، مناسب نیستند.

فرزندتان می تواند عضلات انگشتان دست و پا، بازوها و ساق های خود را به طور منظم حرکت دهد و در نتیجه شما حرکات پر قدرت تر فرزندتان را حس خواهی کرد.

شما از این به بعد ورم های کوچکی را در بعضی نقاط بدن مثل قوزک پا، روی پا و دست ها مشاهده می کنید. این ورم ها به علت بزرگ تر شدن رحم شما ایجاد می شوند؛ چون افزایش سایز رحم باعث می شود سرعت جریان خون در پاهای شما کمتر شود و این موجب تورم خواهد شد.

برای درمان ورم های دست و پا، می توانید از سیر خام، پیاز خام و جعفری به صورت ضماد روی آن محل استفاده کنید. تمرینات ورزشی منظم و خودداری از نشستن طولانی مدت و یکنواخت می تواند برای حل این مشکلات مؤثر باشد.

بین 20 تا 50 درصد زنان باردار، در سه ماهه دوم حاملگی، دچار بواسیر می شوند که با خارش و درد مقعد و خونریزی از این ناحیه همراه است. نشستن در آب گرم یا مالیدن عصاره گیاه هاماملیس (نارون کوهی) به محل ابتلا می تواند ناراحتی را کاهش دهد. به دلیل آن که یبوست می تواند موجب تشدید بواسیر می تواند موجب تشدید بواسیر شود باید از غذاهای پر فیبر استفاده نمود.

توجه:

در صورت ورم شدید در دست ها یا صورت، فورا به پزشکتان مراجعه کنید. چون این عارضه می تواند نشانه یک وضعیت حاد به نام پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری است.

تغذیه این هفته:

متخصصان تغذیه بر این باورند که یک خانم باردار، باید به اندازه دو نفر غذا بخورد؛ ولی این بدان معنا نیست که او باید زیاد غذا بخورد؛ بلکه منظور درست و اصولی خوردن است.

به طور کلی یک خانم در شرایط عادی روزانه 2100 کالری مصرف می کند، در دوران بارداری 2500 کالری و در دوران شیردهی به 3000 کالری می رسد که در این سه حالت، باید سبد غذایی مناسبی برای خودش در نظر بگیرد تا دچار کمبود یا فقر هیچ ماده غذایی نشود.

توصیه های معنوی این هفته:

بعد از نماز صبح، سوره انعام بخوانید و با تمرکز و حوصله، معنی و مفهوم آیات آن را بهتر درک کنید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.