هفته بیست و یکم بارداری

طول جنین در هفته بیست و یکم بارداری ، به حدود 27 سانتی متر و وزنش به حدود 340 تا 360 گرم رسیده است. از این هفته حرکت جنین در رحم مادر به شکل منظم صورت می گیرد. قلب فرزند شما پر قدرت تر می شود و دستگاه گوارش، در حال تکمیل شدن است.

اگر جنین دو یا چند قلو دارید، از اینکه ممکن است در هنگام لگد زدن به یکدیگر آسیب برسانند، نگران نباشید. زیرا غشای بسیار قابل ارتجاعی آن ها را از یکدیگر جدا می کند که در اثر فعالیت جنین ها پاره نمی شود.

ضخامت پوست جنین در حال افزایش است و لایه های آن به تکامل ادامه می دهند. در این هفته، ابروها و پلک های جنین، کامل می شوند.

ممکن است یبوست، سوء هاضمه، سوزش سردل، سردردهای گاه و بیگاه، درد رباط گرد، علامت های کشش، خارش یا تکرار ادرار همچنان وجود داشته باشد.

وضعیت روانی شما از این هفته پایدارتر می شود.

بعضی از زنان باردار از این هفته دچار واریس می شوند که در اثر افزایش وزن ناشی از بارداری به وجود می آید. می توانید برای رهایی از واریس، از جوراب های مخصوص حاملگی استفاده کنید و یا موقع خواب، با گذاشتن یک بالش زیر پایتان، آن را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

ممکن است کف دست ها دچار قرمزی و خارش شود که علت آن نوسانات هورمونی این دوران است.

معمولا جنین حدود 10 بار در ساعت حرکت می کند. این حرکات در هنگامی که جنین خواب است، کمتر می شود. بسیاری از جنین ها در ساعات عصر بسیار فعال هستند. اگر از حرکت نکردن فرزندتان نگران هستید بر روی صندلی بنشینید و غذای سبکی مانند یک لیوان شیر یا آب پرتقال بخورید و سپس حدود یک ساعت دراز بکشید. این ترکیب عدم فعالیتو افزایش قند خون، فرزند شما را به تحرک وا می دارد. اگر بیش از 24 ساعت از حرکت نکردن جنین می گذرد، به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

فراموش نکنید که در هنگام خواب به پهلوی چپ بخوابید.

تغذیه این هفته:

پروتئین، ماده غذایی مهمی است که برای مادر و نوزاد، ضروری و لازم است. یک خانم باردار باسد سعی کند هر روز سه سهم از انواع گوشت ها را مصرف کند که برای هر سهم 60 گرم از انواع گوشت ها شامل گوشت قرمز، مرغ ، ماهی در نظر گرفته شده است.

توصیه های معنوی این هفته:

در این زمان سوره نور را با توجه به مفاهیم و معانی آن قرائت کنید.

در این روزها از مطالعه کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه بهرمند شوید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.