هفته نوزدهم بارداری

تا کنون اندازه جنین از سر تا نشیمن، محاسبه می شد؛ ولی از پایان هفته نوزدهم بارداری ، از سر تا انگشت پا محاسبه می شود. زیرا تا این زمان، ساق های جنین در مقابل تنه اش تا شده اند و اندازه گیری از سر تا انگشت پا، بسیار مشکل است.

وزن کودک شما به حدود 250 گرم رسیده است و قد او حدودا 15 سانتی متر است.

اسکلت جنین به سخت شدن ادامه می دهد و عضلات قوی تر می شوند. لگدها و ضربه هایی که جنین به دیواره رحم فرود می آورد، شدید تر خواهند شد.

از این هفته، فرزند شما صداهای محیط بیرون رحم را می شنود.

در بسیاری از مادران، بعضی از نقاط پوست، خشک و پوسته پوسته می شود. استفاده از رژیم غذایی سالم، نوشیدن مقدار زیادی آب و مالیدن لوسیون مرطوب کننده، این مشکل را کاهش می دهد.

در این هفته کم کم موهای سرش جوانه می زند و مغز او قسمت های مختلفی برای حواس پنجگانه ایجاد می کند. ممکن است شما احساس درد در پایین شکم خود داشته باشید. این درد به خاطر کشیده شدن ماهیچه هایی که از رحم شما حمایت می کنند، باشد و جای نگرانی نیست. این دردها به لیگامان موسوم هستند و اغلب با دوش گرفتن و استراحت کردن از بین می روند.

اگر در این زمان، لکه های قرمز یا قهوه ای در بعضی از نقاط بدنتان ایجاد شد، نگران نباشید. این لکه ها به نقاب بارداری معروفند و معمولا بعد از زایمان از بین می روند. برای جلوگیری از تشدید آن ها، کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید. قبل از استفاده از هر گونه کرم محافظ و لک بر با پزشک مشورت کنید چون بعضی از آن ها حاو ی موادی هستند که در دوران بارداری ممنوع می باشد.

ممکن است به علت افزایش متابولیسم بدن، دائما احساس گرما کنید. چنانچه دچار خستگی شدید، گیجی، تنگی نفس، طپش قلب و یا حملات غش می شوید، از پزشک خود بخواهید برایتان آزمایش تعیین مقدار آهن خون بنویسد.

برخی از فرآورده های گیاهی در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا موجب سقط جنین، زایمان زودرس یا آسیب به جنین می شوند. به عنوان مثال مصرف رزماری، مرزنگوش، شاه اسپرم، مریم گلی و آویشن در زنان باردار توصیه نمی شود. قبل از مصرف فرآورده های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر تصور می کنید حرکت های جنین کاهش یافته، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

تغذیه این هفته:

در طی این مدت سعی کنید بیشتر غذاها را به صورت بخارپز یا کبابی طبخ کنید.

توصیه های معنوی این هفته:

بعضی از دعاها در زمان های مشخص یا مراسم خاص خوانده می شوند. یکی از این دعاها، دعای عرفه است که مناجات امام حسین علیه السلام با خداوند متعال است. سعی کنید معانی این دعای روحانی را مطالعه کنید و از آن بهره ببرید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.