هفته هفدهم بارداری

کودک شما در هفته هفدهم بارداری، نسبت به هفته گذشته، تقریبا دو برابر شده است. او با وزن 150 گرم و قد 13 سانتی متر، در شکم شما در حال جست و خیز است. اسکلت او که به صورت غضروف بوده، در حال تبدیل شدن به استخوان است و حس شنوایی او هم در حال تکمیل می باشد.

فرزند شما از این هفته دارای رفلکس های لازم برای مکیدن، چشمک زدن و بلعیدن می شود.

اکنون جفت دارای هزاران رگ خونی است که مواد غذایی و اکسیژن را از بدن شما به بدن فرزندتان می رسانند.

هر گونه آسیب و ضربه به شکمتان ممکن است صدمه جدی به جنین وارد کند؛ پس حسابی مراقب خود باشید.

در هنگام رانندگی، کمربند ایمنی را از زیر و بالای شکم عبور دهید و قسمت روی شکم را آزاد بگذارید.

جنین شما به وسیله مایع آمنیوتیک محافظت می شود ولی اگر ضربه شدید یا تصادف را تجربه کردید، حتما باید جنین مانیتور شود و در صورت مشاهده علائمی مانند خونریزی، درد شکم، ترشح مایع آمنیوتیک و کاهش حرکات جنین حتما بای با پزشکتان مشورت کنید.

مسافرت رفتن در دوران بارداری در حاملگی های بی خطر بلامانع است. ولی بهترین وقت برای سفر کردن، سه ماهه دوم بارداری است و بعد از هفته 32 مسافرت رفتن برای شما ضرر دارد و بهتر است از انجام این ریسک پرهیز کنید.

یکی از شایع ترین تغییرات هفته هفدهم، تغییر در ظاهر موهاست. البته این تغییر از یک زن تا زن دیگر متفاوت است. در بعضی زنان، موها، نازک تر و در برخی دیگر ضخیم تر می شوند. خشک تر شدن موها در زنانی که قبل از بارداری، موهای خشکی داشته اند، کاملا شایع است.

جریان خون پستان ها افزایش می یابد و غدد تولید کننده شیر، در حال رشد هستند. در نتیجه، پستان ها بزرگ تر می شوند.

ورزش، ناراحتی های جسمانی حاملگی را کاهش می دهد، وضعیت روانی شما رابهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا سطح انرژی خود را حفظ کنید؛ البته: در حال گرسنگی، ورزش نکنید. در هنگام ورزش مقدار مناسبی مایعات بنوشید و هرگز به اندازه ای ورزش نکنید که موجب خستگی شدید و فرسودگی شما شود.

تغذیه این هفته:

به دلیل ایجاد استخوان در اسکلت جنین، شما باز هم نباید مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و املاح معدنی را فراموش کنید. علاوه بر مصرف لبنیات، از حبوبات، کلم بروکلی و میوه های حبه ای مثل انگور، انار و … هم استفاده کنید.

پتاسیم جزء مواد لازم برای شماست که در سیب زمینی یافت می شود ولی حتما باید آن را به صورت بخارپز با پوست تهیه کنید تا املاح موجود در آن حفظ شوند.

روی نیز منبع غذایی مهمی برای رشد استخوان جنین است که در گوشت، غلات کامل، قارچ، دانه کدو و سویا یافت می شود.

توصیه های معنوی این هفته:

بعد از نمازهای یومیه علاوه بر ذکر صلوات، هفت مرتبه ذکر “استغفر الله ربی و اتوب الیه” را بگویید.

تلاوت سوره مبارکه “والتین”

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.