هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری ، طول جنین از سر تا نشیمن، تقریبا 25/11 تا 6/11 سانتی متر و وزن آن حدود 100 تا 110 گرم است. ناخن انگشتان دست و پای فرزندتان همچنان در حال رشد است. فرزند شما می تواند سر خود را راست نگه دارد. عضلات صورت جنین تکامل بیشتری پیدا کرده اند.

سیستم گردش خون و مجاری ادرای او از بقیه کامل تر است. چشم هایش با وجود اینکه بسته هستند، به آرامی حرکت می کنند و حتی ناخن های کوچکش در حال شکل گیری می باشند.

کودکتان از این هفته تکان های لرزش مانندی می خورد و شما آن را حس می کنید. البته تا هفته بیستم فرصت دارید که این حرکت ها را احساس کنید و جای نگرانی نیست. در هفته های بعدی به وضوح لگد زدن او را متوجه می شوید.

رحم همچنان در حال رشد است. بدن شما حدود 50 درصد بیش از زمانی که باردار نبودید، خون تولید می کند و به این دلیل ممکن است چهره ای گل انداخته پیدا کنید. همچنین ممکن است چربی پوست شما بیشتر شود.

بسیاری از زنان در طول سه ماهه دوم حاملگی، دچار درد رباط گرد می شوند. این رباط بخش جلویی رحم را به ناحیه ی موسوم به حلقه کشاله ران متصل می کند و سپس به لب بزرگ واقع در ناحیه مهبل خاتمه می یابد. هر حرکتی که موجب کشش این رباط شود، درد واضحی در ناحیه شکم و یا ران ایجاد می کند. شما می توانید با تغییر وضعیت بسیار آهسته بدن خود، این درد را کاهش دهید. استفاده مرتب از ورزش های کششی و قرار گرفتن در وان آب گرم (نه داغ) یا قرار دادن کیسه برقی، موجب تسکین این درد می شود.

از این هفته با شرکت در کلاسهای مخصوص آموزش پیش از زایمان، اطلاعات لازم را کسب کنید. در بعضی از این کلاس ها مسائلی مانند تغذیه، ورزش، تکامل جنین، نحوه نزدیکی در دوران بارداری و چگونگی آماده شدن برای زایمان آموزش داده می شود.

تغذیه این هفته:

از این هفته تهوع شما از بین می رود و آرامش دو چندانی پیدا می کنید؛ ولی سعی کنید باز هم از غذاهای چرب و سرخ شده پرهیز کنید. مایعات فراوانی بنوشید و به جای مصرف چای و قهوه که کافئین زیادی دارد، از شیر، آب میوه های طبیعی و مخلوطی از آب و آبلیموی تازه استفاده کنید؛ چون مصرف بیش از 4 فنجان مواد کافئین دار، باعث سقط و کم وزنی جنین می شود.

قبل از انجام هر گونه آزمایشات رادیولوژی، با پزشک خود مشورت کنید؛ چون اشعه ایکس برای سلامت جنین، مضر است.

توصیه های معنوی این هفته:

در طی هفته های اخیر، هرگاه حرکات و تکان های جنین را احساس کردید، حتما نام خدای متعال را بر زبان بیاورید و صلوات بفرستید. شکرگزاری کنید و برای عاقبت بخیری اش دعا کنید.

خواندن سوره حمد در این زمان به شما توصیه می شود.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.