هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری ، طول سر تا نشیمن جنین به حدود 9 سانتی متر و وزن جنین به حدود 42 تا 45 گرم رسیده است.

حالا دیگر فرزند شما می تواند از عضلات صورت خود برای نیم بسته نگه داشتن چشم ها و اخم کردن استفاده کند. فرزند شما از این هفته تمرین حرکات دم و بازدم را آغاز می کند و حتی سعی می کند انگشت خود را بمکد.

در این هفته با استفاده از سونوگرافی می توان جنسیت جنین را تعیین کرد.

به دلیل اینکه مغز او ارسال پیام های عصبی را آغاز کرده است، بعضی وقت ها ماهیچه های صورتش تغییر می کنند و به صورت اخم، لبخند و شکلک درآوردن دیده می شوند.

از هفته 14 بسیاری از زنان باردار متوجه ایجاد لکه ها و خال های جدیدی بر روی پوست خود می شوند. علت این موضوع، نوسان مقدار هورمون مؤثر بر پیگمانتاسیون (رنگدانه سازی) بدن است. ایجاد این خال ها یا تغییر رنگ خال های قبلی بی اهمیت است؛ ولی چنانچه سابقه ی فامیلی سرطان پوست موجود باشد، باید به پزشک مراجعه نمود.

اگر در موها و ناخن های شما تغییراتی مثل ریزش و سست شدن پدید آمد، نگران نباشید. این ها طبیعی است.

از این هفته بسیاری از زنان، احساس تنگی نفس می کنند که علت آن، تورم مویرگ های مجاری تنفسی در اثر هورمون ها و شل شدن عضلات ریه ها و لوله های برونشی است. تنگی نفس خفیف، بخشی از تغییرات دوران بارداری است و به فرزند شما زیانی نمی رساند؛ ولی در صورت تنگی نفس شدید همراه با درد قفسه سینه، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

از طرفی رحم نیز از پایین، به دیافراگم فشار می آورد.

معمولا تا این هفته، تکرر ادرار برطرف می شود ولی به طور شایع، همچنان یبوست وجود دارد. این مشکل با افزودن غذاهای پر فیبر به رژیم غذایی به حداقل خواهد رسید.

اگرچه زیان بخش بودن رنگ مو و فرهای دائمی، برای جنین به اثبات نرسیده است، مواد شیمیایی مورد استفاده در این مواد، از پوست سر مادر جذب و وارد خون وی می شوند. مانیکور و پدیکور در دوران بارداری بی خطر است ولی نباید از ناخن های آکریلیک استفاده نمود؛ زیرا ممکن است با ایجاد بخارهای سمی، موجب بروز خطر برای جنین شوند.

چنان چه به طور منظم از مواد آرایشی ضد پیری حاوی ویتامین A استفاده می کنید، باید این کار را در دوران بارداری متوقف نمایید؛ زیرا مقدار زیاد ویتامین A موجب بروز نقایص مادرزادی می شود.

استفاده از سونای خیلی گرم، خطر زایمان پیش از موعد را افزایش می دهد و با نقایص مادرزادی لوله عصبی نیز همراه است. همچنین در بسیاری موارد از روغن های رایحه درمانی نیز در سونا استفاده می شود که برای زنان باردار مضر هستند.

تغذیه این هفته:

سعی کنید از غذاهای آماده و کنسرو شده استفاده نکنید.

مصرف فرآورده های گوشتی آماده مثل سوسیس و کالباس برای شما ممنوع است.

توصیه های معنوی این هفته:

در نمازهای یومیه سوره نصر بخوانید.

در هنگام تلاوت قرآن، دستتان را روی شکم بگذارید و گاهی معانی و تفاسیر آیات را برای کودکتان توضیح دهید.

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.