هفته سیزدهم بارداری

جنین در هفته سیزدهم بارداری ، 5/7 سانتی متر طول و 23 تا 28 گرم وزن دارد. از این هفته خطوط اثر انگشت فرزندتان تشکیل می شود.

جنین کمی در داخل رحم مادر حرکت می کند، هرچند مادر ممکن است قادر به احساس کردن آن نباشد.

از این هفته به بعد، رشد سر جنین به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. از هفته سیزدهم یا چهاردهم پوست صورت و بدن جنین به تدریج به وسیله موی کرک مانند نرم و نازکی موسوم به کرک جنینی یا لانگو پوشیده می شود. لانگو تا ماه هفتم یا هشتم حاملگی باقی می ماند. لانوگو به کنترل دمای بدن جنین کمک می کند.

پلک های فرزند شما می توانند بر روی هم قرا بگیرند و بسته شوند. با این کار از چشم ها محافظت به عمل می آید. از این هفته فرزند شما قادر است انگشت خود را در دهانش قرار دهد ولی هنوز عضلات مخصوص مکیدن به طور کامل رشد نکرده اند.

جنین در رحم مادر به وسیله مایع آمنیون و توده مخاطی گردن رحم دربرابر عفونت ها مورد محافظت قرار می گیرد. بنابراین انجام نزدیکی، به جنین آسیبی نمی رساند. البته در صورتی که سابقه ی به دنیا آوردن نوزاد نارس، سقط جنین، خونریزی توجیه نشده، جفت سر راهی یا نارسایی گردن رحم، در شما وجود دارد، ممکن است پزشک توصیه کند از فعالیت جنسی در دوران بارداری خودداری نمایید.

شما حساس ترین مرحله را پشت سر گذاشته اید. اول اینکه احتمال سقط جنین در شما از بین رفته است و دوم اینکه عوارض اولیه بارداری مانند تهوع و سنگینی معده و خستگی از بین می روند و فقط شما سوزش معده خواهید داشت.

در سینه های شما هم تغییراتی در حال انجام است و ماده کولوستروم یا همان آغوز در آن ها تولید می شود. این ماده مغزی غذای کودک شما در روز اول تولد خواهد بود. ممکن است در ناحیه سینه های خود احساس درد یا تورم داشته باشید که این مسأله ناشی از شروع فعالیت غدد شیری و افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون است.

سعی کنید از لباس زیر نخی و نرم استفاده کنید و از سینه بند مخصوص بارداری استفاده کنید تا از میزان درد و ناراحتی شما کاسته شود. هرگونه ماساژ دادن و انجام کارهایی مانند گذاشتن کمپرس آب سرد و گرم ممکن است شما را دچار دردسر کند.

این روزها انرژی و نشاط شما افزایش می یابد و میل زیادی هم به خوردن غذا پیدا می کنید.

تغذیه این هفته:

اگر هنوز مشکل تهوع دارید می توانید با پزشکتان مشورت کنید تا از داروهای مجاز برای شما استفاده کند. استفاده از چای نعناع و زنجبیل برای تهوع مؤثر است.

سعی کنید از مصرف میوه ها غافل نشوید. در طول روز چندین بار میوه بخورید.

توصیه های معنوی این هفته:

تلاوت سوره فتح

منابع:

حاملگی هفته به هفته، دکتر علیرضا منجمی

نه ماه چشم انتظاری، سارا سادات هاشمی پور. زیر نظر دکتر محمد پور فخاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.