بهداشت بارداری، نکاتی که باید رعایت کنید

بهداشت بارداری بیشتر از هر دوره دیگری اهمیت دارد؛ چون هم با سلامت خودتان سر و کار دارد و هم به طور مستقیم سلامت فرزندتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل لازم است روش‌های حفظ بهداشت فردی در این دوران را رعایت کنید تا خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک دوران بارداری را کاهش دهید.بهداشت بارداری - زن امروزی

بهداشت بارداری؛ چرا دست‌ها را باید شست؟ 

آنقدر درباره اهمیت شستن دست‌ها گفته شده که خیلی‌ها با آن عادی برخورد می‌کنند و یادشان می‌رود شنیدنش کافی نیست؛ بلکه عمل کردن به آن اهمیت دارد. اهمیت درست شستن دست‌ها در بارداری بیشتر از سایر اوقات است. دلیلش هم به این برمی‌گردد که ویروس‌هایی مثل «سی ام وی» CMV و همچنین ویروس آبله مرغان در بارداری ممکن است به راحتی زن باردار را آلوده کنند. سی ام وی از طریق ترشح، ادرار، خون یا بزاق دهان آلوده منتقل می‌شود.

این ویروس همچنین ریسک اختلال شناختی جنین را از طریق نقص شنوایی و بینایی بالا می‌برد. به همین دلیل حتما مطمئن شوید که دست‌هایتان را با آب ولرم به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون می‌شویید. این کار یکی از مهم‌ترین ارکان رعایت بهداشت بارداری است.

بهداشت دهان و دندان در بارداری

در دوران بارداری به خاطر داشته باشید حفظ بهداشت و سلامت دهان به طور مستقیم با سلامت فرزندتان در ارتباط است. حتما به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. توصیه می‌شود برای رعایت بهداشت بارداری به محض اینکه متوجه حاملگی‌تان شدید از یک دندانپزشک وقت بگیرید و از چکاپ غافل نشوید.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ریسک ابتلای مادر به بیماری پریودنتال را افزایش می‌دهد. در این بیماری لثه‌ها درگیر شده و دندان‌ها تخریب می‌شوند. این بیماری ممکن است از طریق آلوده کردن مایع آمنیوتیک به جنین هم منتقل شود و ریسک زایمان زودرس یا تولد با وزن کم را به دنبال داشته باشد.

بهداشت سینه‌ها

از حدود هفته 12 بارداری به بعد سینه‌ها شروع به ترشح مایعی به نام کلستروم می‌کنند. ترشح این مایع باعث ایجاد خارش در سینه‌ها و همچنین مرطوب بودن دائمی‌شان می‌شود. برای اینکه بهداشت بارداری را در این مورد هم رعایت کنید، با استفاده از پد یا سوتین‌های پد دار مانع از خیس شدن سینه‌ها شوید. این پدها را به طور منظم عوض کنید. مرطوب بودن دائمی سینه‌ها منجر به ایجاد شکاف نوک سینه می‌شود.

بهداشت ناحیه تناسلی

برای رعایت بهداشت بارداری در مورد ناحیه تناسلی، نسبت به اینکه این ناحیه را با استفاده از چه چیزی تمیز می‌کنید، دقت به خرج دهید. تعداد زیادی از لوسیون‌ها، تامپون‌ها و کف‌های مخصوص حمام می‌توانند منجر به خارش و حساسیت شوند و به ناحیه تناسلی آسیب برسانند. از آن‌جایی که این ناحیه در ارتباط نزدیک با رحم قرار دارد، هر مشکلی که برایش پیش آید، ممکن است به جنین هم آسیب برساند. برای رعایت بهداشت فردی سعی کنید هر روز دوش بگیرید؛ مگر اینکه پزشکتان منع کرده باشد.

دوش گرفتن هر روز باعث از بین رفتن بوی بدن می‌شود که اتفاقا در این دوران ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر شده باشد. همچنین باعث احساس سبکی و راحتی بیشتر مادر خواهد شد.بهداشت بارداری - زن امروزی

منبع: نی نی سایت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.