برای تنبلی تخمدان چه بخوریم؟

تنبلی تخمدان  یا pcos یا سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که در آن تخمدان ها برای آزاد سازی تخمک تنبل شده اند. در هر سیکل ماهانه در ابتدا چندین فولیکول شاید حدود 20 فولیکول شروع به رشد می کنند، این فولیکول ها باهم رقابت دارند. این فولیکول ها برای آزاد کردن تخمک باید بالغ شوند.

اما جالب نیست که در هر سیکل فقط یک فولیکول از همه زرنگ تر هست و می تواند به اندازه کافی رشد کند و تخمک را  در میانه سیکل  آزاد کند. حال وقتی این فولیکول در مسابقه رقابتی اول شد سایر فولیکول ها ناامید می شوند و کم کم کوچک می شوند.

حال اگر تخمدان تنبل باشد، فولیکول های ریز و درشت سطح تخمدان را پر می کنند اما به هیچ دردی نمی خورند چون خنثی هستند و زمینه رقابت را ایجاد نمی کنند. بنابراین هیچ فولیکولی سعی نمی کند تخمکش را آزاد کند. اگر تخمک آزاد شود و این تخمک با اسپرم ملاقات داشته باشد، سلول تخم یا رویان را تشکیل می دهند. حال اگر تخمک آزاد نشود یعنی تخمدان ها تنبل شده اند و باید کاری کرد که به فعالیت ماهانه خود بازگردند.

علائم تنبلی تخمدان چیست؟

فرد ممکن است ماه ها هیچ علامتی نداشته باشد. علائم اولیه شامل:

 • دیر یا زود شدن پریود
 • لکه بینی قبل از پریود
 • لکه بینی بین دو پریود
 • موهای زائد
 • چاقی
 • ریزش مو
 • خونریزی های شدید
 • افسردگی
 • قطع شدن پریود
 • جوش و آکنه

در مراحل پیشرفته:

 • ناباروری
 • دیابت
 • دیابت بارداری
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • سرطان رحم
 • سرطان سینه

درمان تنبلی تخمدان

در درجه اول شما اگر چاق هستید و یا اضافه وزن دارید باید وزنتان را پایین بیاورید. پس پیش بسوی لاغری

در درجه دوم باید ورزش کنید. در درجه سوم به شما داروهای ضدبارداری میدهند و اگر تنبلی تخمدان پیشرفت کرد که داروهایی مانند مت فورمین و … تجویز میشود. در نهایت اگر کیست کوچک نشد و بزرگ و بزرگ تر شد، باید جراحی کنید.

در درمان دارویی تنبلی تخمدان چی بخوریم؟

قرصهای ضد بارداری خوراکی  یکی از مهمترین داروهای تجویزی برای تنظیم قاعدگی در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان هستند. در حالی که این داروها ممکن است به ایجاد یک چرخه منظم قاعدگی (که مهم است) یپردازند از حاملگی نیز جلوگیری می کنند. این داروها برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان که سعی دارند باردار شوند مناسب نیست.  OCP ریشه مشکل را حل نمی کند و در واقع مشکلات دراز مدتی در سلامتی باروری ایجاد می کند.

سایر داروهای هورمونی نیز معمولا بر اساس مورد استفاده می شود:

Clomid معمولا برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان برای تحریک تخمدان به تخمک گذاری استفاده می شود. یک بار دیگر مشکل ما در اینجا این است که  کلومیفن تنبلی تخمدان را حل نمی کند، هر چند ممکن است به یک زن کمک کند باردار شود.

داروهای تنبلی تخمدان:

 1.  سیپروترون کامپاند: شروع از روز 5 سیکل ماهانه به مدت 21 روز،هر شب یکعدد. بعد از اتمام به مدت 7 روز مصرف نشود. روز 8، بسته بعدی شروع شود. مدروکسی پروژسترون: استفاده به مدت 10 روز در سیکل ماهانه
 2. قرص اسپیرونولاکتون: روزی 2 عدد قرص

روش های جراحی مانند لاپاراسکوپی توسط پزشک انجام می شود. این امر با هدف تحریک تخمک گذاری وکاهش سطح آندروژن ها انجام می شود.

مقاومت انسولین در تنبلی تخمدان

متفورمین و کیست تخمدان

این دارو معمولا برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان تجویز می شود، حتی اگر آنها مقاومت به انسولین نداشته باشند و یا نشانه هایی از دیابت نوع 2 نداشته باشند. متفورمین به کنترل مقدار گلوکز در خون کمک می کند. متفورمین برای درمان دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد. تنبلی تخمدان اغلب با تغییرات رژیم غذایی خاص مانند رژیم غذایی دیابتی بهبود می یابد. متفورمین با خطرات و عوارض جانبی همراه است، لطفا قبل از انتخاب متفورمین برای کنترل تنبلی تخمدان، با دکتر خود صحبت کنید. بسیاری از درمان های طبیعی ممکن است همراه با متفورمین با تایید پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

توجهدرمان طولانی مدت با متفورمین باعث کمبود ویتامین B12 در بعضی از بیماران می شود. قبل از انتخاب و استفاده از این دارو، با پزشک خود در مورد هدف بلند مدت و مدت زمان درمان صحبت کنید.

انواع داروهای دیگر بسته به علائم تنبلی تخمدان تجویز می شوند. داروهایی برای هیرسوتیسم یا آلوپسی، افزایش وزن و غیره وجود دارد. پزشک شما می تواند اطلاعات خاصی در مورد داروها ارائه دهد.

رژیم غذایی مؤثر در تنبلی تخمدان

خوردن رژیم غذایی باروری تنبلی تخمدان یکی از بهترین چیزهایی است که می تواند برای افزایش شانس بارداری استفاده شود. بزرگترین مشکل تنبلی تخمدان، مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین سطوح انسولین بدن را افزایش می دهد که می تواند با محدود کردن فرآیند بلوغ تخمک و تأخیر در تخمک گذاری یا جلوگیری از تخمک گذاری، تاثیر منفی بر تخمک گذاری داشته باشد. مقاومت به انسولین همچنین باعث می شود تخمک به درستی به رحم برای لقاح متصل نشود. در نتیجه:

 1. این مسئله تاثیر مستقیم بر باروری و توانایی شما برای بارداری دارد.
 2. در زنان با مقاومت به انسولین 4-5 برابر احتمال سقط جنین بیشتر است.
 3. تنبلی تخمدان همچنین یک پرچم بزرگ قرمز برای شروع دیابت نوع 2 است.

من اینها را برای ترساندن شما نمی گویم، اما می خواهم بدانید که این موضوع جدی است. خوشبختانه، بسیاری از گزینه های طبیعی وجود دارد که می تواند شرایط را برای شما تغییر دهد. بزرگترین گام می تواند تغییر رژیم غذایی به رژیم غذایی تنبلی تخمدان باشد.

مزایای پیروی از رژیم تنبلی تخمدان عبارتند از:

 • میزان تخمک گذاری خود به خودی را افزایش می دهد
 • به طور قابل توجهی محیط رحم را بهبود می بخشد و آن را برای لانه گزینی آماده می کند
 • احتمال بارداری سالم را افزایش می دهد
 • احتمال سقط جنین را کاهش می دهد
 •  از تبدیل شدن مقاومت به انسولین به دیابت جلوگیری می کند

برای تنبلی تخمدان چی بخوریم چی نخوریم؟

مقدار مصرف پروتئین روزانه خود را با مقدار مساوی کربوهیدرات ها متعادل کنید

– هنگامی که مقادیر پروتئین و کربوهیدرات مساوی باشد، انسولین در سطح متعادل باقی می ماند، بنابراین باروری شما افزایش می یابد.
– رژیم کم کربوهیدرات، با پروتئین زیاد به مقاومت در برابر انسولین کمک می کند. یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین کم باعث کاهش شدید انسولین می شود.
– رژیم غذایی حاوی 25 درصد کربوهیدرات باعث بهبود مقاومت به انسولین شده، در حالی که رژیم غذایی حاوی 45 درصد کربوهیدرات این کار را نمی کند.
– انواع کربوهیدرات هایی که انتخاب می کنید نیز یک عامل مهم است. غلات پروتئین و فیبر بیشتری (برای تعادل سطح انسولین بهتر است) نسبت به همتایان فراوری شده خود دارند. از کربوهیدراتهای فرآوری شده اجتناب کنید، به ویژه انواع سفید (آرد سفید، برنج، سیب زمینی، و غیره) که موجب افزایش سطح انسولین و کمبود فیبر یا مواد مغذی می شود.

برخی از نمونه های غلات کامل عبارتند از:

 •  ارزن
 • برنج قهوه ای
 • گندم سیاه

بهترین مکان برای پیدا کردن این غذاها در فروشگاه غذاهای بهداشتی یا بازار غذاهای کامل است. اطمینان حاصل کنید که پروتئین هایی که می خورید کامل و ارگانیک هستند. گوشت و لبنیات آلی شامل اسیدهای چرب ضروری هستند و تاثیر منفی بر عدم تعادل هورمونی را کاهش خواهند داد.

غذاهایی با کمترین شاخص گلیسمی

– هنگامی که غذای حاوی کربوهیدرات مصرف می کنید گلوکز خون افزایش می یابد و سپس افت می کند. مقدار بالا رفتن قند خون و مدت بالا ماندن آن بستگی به نوع کربوهیدرات (شاخص گلیسمی، GI) و مقدار مصرف (بار گلیسمی، GL)دارد. شاخص قند خون پایین کربوهیدراتی است که به کندی در بدن تجزیه می شود، و افزایش قابل ملاحظه ای ندارد و پس از آن سطح انسولین کاهش می یابد. بار گلیسیمی به مقدار مواد غذایی و تاثیر آن بر قند خون بستگی دارد. بار گلیسمی، کیفیت و کمیت کربوهیدرات را به یک عدد ترکیب می کند. این بهترین روش برای پیش بینی میزان قند خون در انواع مختلف غذا است.

– میزان مصرف کربوهیدرات واقعا اهمیت دارد. در صورت داشتن تنبلی تخمدان مقاوم در برابر انسولین و اضافه وزن، بیش از 100 گرم کربوهیدرات شاخص گلیسمی پایین را در روز مصرف نکنید. اگر کم وزن هستید کربوهیدراتهای با شاخص گلیکوزمیک پایین را روزانه بیش از 100 گرم مصرف کنید. بعضی از نمونه های غذای شاخص گلیسمی پایین عبارتند از:

 • کلم، کلم بروکلی، مارچوبه
 •  لوبیا و عدس
 • گریپ فروت و سیب
 • گردو و بادام

کربوهیدراتهای فرآوری شده که به سرعت تجزیه می شوند باعث افزایش سطح انسولین می شوند. از غذاهایی که دارای شاخص گلیسمی بالا هستند اجتناب کنید مانند غذاهای مغذی و نشاسته ای مانند پنکیک، شربت، قند، سیب زمینی سفید، محصولات نان سفید، ماکارونی و نوشابه.

رژیم غذایی با فیبر زیاد بخورید

فیبر به دو روش به PCOS کمک می کند. اولین راه: کاهش سرعت هضم قندهای موجود در بدن است، بنابراین انسولین افزایش نمی یابد. روش دوم: ارتقاء متابولیسم استروژن سالم است که در کاهش سطح آندروژن کمک می کند. منابع بزرگ فیبر عبارتند از: کلم بروکلی، کرفس، غلات کامل، سیب و سبزیجات برگ سبز تیره.

خوردن 5 وعده غذا در روز

– با بیشتر خوردن، بدن به حالت ناشتا وارد نمی شود. با وجود شکاف زیادی بین وعده های غذایی، بدن به حالت ناشتا منتهی می شود که ممکن است متابولیسم را به عدم تعادل تبدیل کند.

– پنج وعده غذایی در روز باید شامل سه وعده غذایی منظم و دو میان وعده سالم یا 5 وعده غذایی می باشد. اولین میان وعده غذایی باید در اواسط صبح قبل از ناهار و دومین میان وعده غذایی یک ساعت قبل از خواب است. در هر وعده غذایی در روز سعی کنید پروتئین (3-4 اونس)، کربوهیدرات کم گلیسمی (1 / 4-1 / 2 فنجان) و سبزیجات (1 و 1 / 2 فنجان)

مصرف روزانه اسیدهای چرب ضروری

مصرف اسیدهای چرب ضروری (EFA’s) باعث کاهش وزن و تعادل هورمونی می شود. اسیدهای چرب ضروری بلوک های مهمی برای ایجاد محیطی سالم برای بارداری هستند. بهترین منبع اسیدهای چرب ضروری امگا 3 روغن جگر ماهی  Cod است و بهترین منبع اسیدهای چرب ضروری امگا 6 روغن evening primrose است:

 • روغن جگر ماهی  Cod: یک کپسول در روز با غذا مصرف کنید. این روغن غنی از DHA است که برای رشد مغز نوزاد ضروری است. این کپسول را طی بارداری مصرف کنید.
 • روغن evening primrose: مقدار 1500 میلیگرم از این روغن را در روز مصرف کنید (از روز اول چرخه پریودی تا تخمک گذاری). این روغن به افزایش مخاط دهانه رحم و عمل متابولیسم کمک می کند. این روغن را همراه با روغن جگر ماهی cod یا همراه با روغن کتان مصرف کنید.

ورزش کردن

ورزش به تنبلی تخمدان کمک کرده و حساسیت انسولین را افزایش می دهد، متابولیسم را زیاد کرده و باعث کاهش وزن می شود. ورزش های مقاومتی و هوازی مناسب هستند.

– مطالعات نشان می دهد ورزش های مقاومتی بهتر باعث افزایش حساسیت انسولین می شوند.

– از ورزش های سنگین اجتناب کنید زیرا ورزش بیش از حد باعث افزایش فعالیت غدد آدرنالین می شود که باعث افزایش تورم و بدتر شدن تنبلی تخمدان می شود. می توانید پیاده روی کنید یا کلاس های پیلاتس بروید یا روی تردمیل بدوید یا کلاس های زومبا یا یوگا شرکت کنید. ببینید از چه ورزشی لذت می برید و آن را انتخاب کنید.

5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.

غذاهای ارگانیک بخورید

– اصولا رژیم شما غنی از پروتئین است بنابراین بهتر است پروتئین ارگانیک باشد. در گوشت های تجاری مقدار زیادی هورمون استروژن وجود دارد که باعث رشد سریع تر حیوان و افزایش شیر آن می شود. در تنبلی تخمدان کمبود پروژسترون دیده می شود و افزایش استروژن باعث بدتر شدن این کمبود می شود.

– مطالعات نشان می دهد غذاهای ارگانیک حاوی ویتامین، مواد معدنی و پروتئین های سالم تری است.

کافئین مصرف نکنید

کافئین باعث افزایش استروژن می شود. مطالعات نشان می دهد مصرف دو فنجان قهوه در روز باعث افزایش سطح استرادیول، استروژن طبیعی، می شود. خانم هایی که روزی 5-4 فنجان قهوه می خورند، استروژن را به مقدار 70% در چرخه پریودی افزایش می دهند (هنگامی که بدن تلاش می کند فولیکول برای تخمک گذاری تولید کند، که مسئله مهمی برای خانم های با تنبلی تخمدان است).

مکمل های مصرفی در تنبلی تخمدان

نکته مهم: هنگامی که تنبلی تخمدان دارید، حدود 12-6 ماه طول می کشد تا تغییر رژیم غذایی بر بدن تاثیر بگذارد. علاوه بر رژیم غذایی تنبلی تخمدان، مکمل ها نیز به افزایش باروری و زایمان نوزادی سالم کمک می کند. هدف اصلی تنبلی تخمدان تعادل مقدار قند خون، تعادل هورمونی و بهبود هضم غذا برای هضم استروژن و نظم در تخمک گذاری می باشد. گیاهان چربی سوز نیز مهم هستند زیرا باعث افزایش مقاومت بدن به استرس می شوند و باعث افزایش سرزندگی می شوند. این گیاهان باعث بهبود عملکرد بدن می شوند. همچنین از آنجایی که این گیاهان غیرسمی و مغذی هستد مصرف طولانی مدت آن ها مشکلی ایجاد نمی کند.

مکمل هایی که برای تنبلی تخمدان مناسب هستند:

مولتی ویتامین ها

یکی از موثرترین راه ها برای کاهش تاثیر تنبلی تخمدان بر بدن، مصرف مولتی ویتامین های بارداری است. مصرف مولتی ویتامین ها باعث می شود تمام مواد مغذی ضروری به بدن برسد. مولتی ویتامین های مصنوعی تاثیر مشابهی ندارند.

کروم

این ماده معدنی باعث افزایش فعالیت انسولین می شود. مطالعات نشان می دهد کروم باعث افزایش کنترل قند خون می شود. در یک مطالعه یک خانم با وزن متوسط با ، 1000 میکروگرم کروم در روز به مدت دو ماه مصرف کرد و افزایش 30% حساسیت انسولین مشاهده شد و در خانم چاق این افزایش 38% بود. غذاهای غنی از کروم شامل پیاز، گوجه فرنگی، غلات کامل، سبوس و صدف خوراکی می باشد.

کلسیم و ویتامین د

– کلسیم و ویتامین د نقش مهمی در بدن بازی می کنند. کلسیم از سلامتی محافظت می کند. ویتامین د نقش مهمی در متابولیسم گلوکز ایفا می کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که دیابت نوع 2 دارند معمولا با کمبود ویتامین د مواجه هستند. مطالعه بر روی 13 خانم با تنبلی تخمدان نشان می دهد 7 نفر از 9 نفر که پریودی نامنظمی دارند با مصرف دو ماهه 50000 IU در هفته و 1500 میلیگرم کلسیم در روز به حالت طبیعی باز می گردند. در بین این 13 نفر، 5 نفر کمبود ویتامین د را نشان می دهند.

– منبع غنی از ویتامین د روغن جگر ماهی cod، تخم مرغ، ماهی سالمون، تن ماهی و ماست پرچرب و سایر محصولات لبنی هستند.

– ویتامین د نیز با 15 تا 20 دقیقه نشستن در آفتاب در روز به دست می آید. مصرف کرم ضدآفتاب باعث مسدود شدن نور فرابنفش و تبدیل آن به ویتامین د می شود. آفتاب گرم باعث تولید ویتامین دی3 می شود و سپس کلیه ها و کبد آن را به ویتامین د تبدیل می کنند. در واقع با حضور چند دقیقه ای زیر نور آفتاب، بدن بین 10000 تا 25000 IU ویتامین د تولید می کند.

– کلسیم در کلم پیچ، شلغم، کلم و خردل موجود است.

درمان گیاهی تنبلی تخمدان

گیاهان و مکمل هایی که تعادل هورمونی را افزایش داده و باعث تخمک گذاری منظم می شوند عبارتند از:

روغن جگر ماهی cod

روغن جگر ماهی cod غنی از امگا 3 می باشد. مصرف اسیدهای چرب ضروری امگا 3 به کاهش وزن، تعادل هورمونی و ایجاد محیطی سالم برای بارداری کمک می کند. امگا 3 به تنظیم هورمونی و کاهش تورم کمک می کند.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان به تعادل هورمونی کمک می کند. ریشه شیرین بیان به مقدار مناسب انسولین کمک می کند و برای سلامتی کبد برای تنبلی تخمدان مهم است.

دارچین

مطالعات نشان می دهد دارچین باعث کاهش مقاومت انسولین در خانم های با تنبلی تخمدان می شود. همچنین مطالعات نشان می دهد دارچین با کاهش حرکات غذا از معده به روده کوچک باعث کاهش مقاومت انسولین می شود. این مسئله باعث تجزیه کربوهیدرات می شود که برای افراد دیابتی و خانم های با تنبلی تخمدان مهم است.

امگا3

اسیدهای چرب به خصوص امگا 3 و 6 باعث کاهش تورم می شوند. مصرف اسیدهای چرب ضروری به مقدار کافی در رژیم غذایی و مکمل به بدن کمک می کند.

چند سوال رایج درباره تنبلی تخمدان

1- آیا درصورت پریود نشدن (در یک ماه) امکان تنبلی تخمدان وجود دارد؟ 

خیر تخمدان شما تنبل نیست. شما یک چرخه داشتید که در آن تخمک گذاری نکرده اید و این مسئله باعث شده است که پریود نشوید. قرص های کنترل زایمان معمولا باعث تنظیم پریودی می شوند

2- آیا قهوه برای تنبلی تخمدان بد است؟

توصیه می کنیم بیشتر حجم مایع مورد نظر خود را از آب دریافت کنید، اما یک فنجان قهوه در روز (یا دو قهوه) برای PCOS مناسب است. مطالعات نشان می دهد که مصرف متوسط قهوه کافئین دار و بدون کافئین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش داده و مقاومت به انسولین در زنان جوان و سالم را کاهش می دهد.

3- آیا چای نعناع برای تنبلی تخمدان خوب است؟

محققان نتیجه گرفتند که نعناع تند می تواند جایگزین درمان ضد آندروژنیک برای هیرسوتیسم خفیف باشد. براساس این مطالعات، می توانیم با خیال راحت بگوییم که نوشیدن چای نعناع در حین PCOS میتواند علائم این اختلالات هورمونی را بهبود بخشد. با این حال، هیچ درمان گیاهی بهبود چشمگیری در عرض چند روز نشان نمی دهد.

4- آیا روغن نارگیل برای تنبلی تخمدان خوب است؟

روغن نارگیل به تنبلی تخمدان کمک می کند. بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با کم کاری تیروئید مبارزه می کنند. … روغن نارگیل نه تنها به عملکرد تیروئید کمک می کند، بلکه به مقاومت به انسولین و دیابت نیز کمک می کند.

5- آیا سرکه سیب برای تنبلی تخمدان خوب است؟

سرکه سیب برای مقابله با تنبلی تخمدان مفید است، زیرا قند خون را کنترل می کند و از تولید بیش از حد انسولین جلوگیری می کند. انسولین کمتر به معنای تستوسترون کمتر است. علاوه بر این، به کاهش وزن و بهبود سلامت کلی کمک می کند.

6- چه ویتامین ها برای تنبلی تخمدان خوب هستند؟

10 تا از بهترین مکمل ها : Inositol و یا ویتامین B8 یکی از بهترین مکمل ها برای زنان مبتلا به PCOS می باشد زیرا از سلامت قند خون و سلامت تخمدان حمایت می کند. امگا 3. .کروم. .Vitex (توت) . N-Acetyl-Cysteine (NAC) .منیزیم. روی. خرمای خام.

7-  آیا منیزیم برای تنبلی تخمدان خوب است؟

منیزیم یک ضد التهاب طبیعی است، و مخصوصا برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان بسیار مهم است. منیزیم به ترشح انسولین کمک می کند. برای تولید انرژی در سلول ها نیاز به منیزیم داریم. … در یک مطالعه، افراد مبتلا به دیابت که مکمل های منیزیم مصرف می کردند، بهبود میزان انسولین و قند را مشاهده کردند.

منبع: ooma.org

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.