دکتر نیما ارکانی حامد

نیما ارکانی حامد، فیزیکدان امریکایی کانادایی، ایرانی تبار، در سال 1972 میلادی در هیوستون واقع در ایالت تگزاس به دنیا آمد. وی فرزند دکتر جعفر ارکانی حامد، متولد سال  1318 تبریز، است.

این نابغه ایرانی “سی و دومین” نفر در لیست صد نابغه زنده دنیا است و از 14 سالگی در نظریه و قوانین نیوتون تحقیق کرده است.

او مدرک لیسانس خود را در ریاضی و فیزیک، با نشان عالی از دانشگاه تورنتو، در سال 1993 گرفت و پس از آن دکترا را در سال 1997، از دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دریافت کرد.

دکتر ارکانی در سال 1999 به عنوان استاد دانشگاه برکلی، مشغول به کار شد. وی در سال 2002 پس از یک سال ملاقات با استادان دانشگاه هاروارد، به عنوان استادی در دانشگاه  هاروارد رسید و کمی بعد از آن به مقام استادی در تحصیلات پیشرفته در دانشگاه پرینستون رسید. این مقام از سال 1933 تا سال 1955 ( زمان مرگ انیشتن ) در دست انیشتن بوده که هم اکنون نزد دکتر ارکانی است.

فعالیت های علمی

نیما پس از گرفتن دکترا، به بخش SLAC در دانشگاه استانفورد به منظور ادامه تحصیل در پست دکتری رفت. در سال 1999 به عنوان استاد دانشگاه برکلی مشغول به کار شد. در سال 2001 در دانشگاه پرآوازۀ هاروارد ، با هوارد جورجی و آندرو کهن به کار عملی به روی ذرات فوق العاده ریز پرداخت. تئوری HIGGS نتیجۀ کشفیاتش در این عرصه است. پس از آن در شتاب دهنده خطی استنفرد، شروع به کار کرد.
در سال 2002 پس از یک سال ملاقات با استادان دانشگاه هاروارد، به عنوان استادی در دانشگاه هاروارد رسید. وی بارها مهمان انستتیو علوم طبیعی بوده و به گفته Peter goddarg مدیر انستتیو: ما با دکتر ارکانی تماس گرفتیم تا او به جمع استادان ما بپیوندد و او نیز موافقت کرد. به گفته وی او یک تصویر ذهنی و یک درک عمیق از ظواهر تئوری های مدرن دارد و او قرار است نقش یک رهبر را در آزمایش در LHC  داشته باشد.دکتر نیما ارکانی حامد - زن امروزی

کرسی استادی دانشگاه پرینستون

دکتر حامد، با تصدی کرسی استادی دانشگاه پرینستون، به جایگاهی دست یافت که 55 سال پیش از آن در اختیار انیشتین بود. این کرسی از سال 1933 تا 1955 در انحصار آلبرت انیشتن بود.

طرح تونل شتاب دهنده سوئیس

پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شد که رهبری آزمایش طرح تونل شتاب دهنده سوئیس که با هزینه بالغ بر 5میلیارد دلار ساخته شده را بر عهده گیرد.

دکتر ارکانی در زمینه فیزیک ذرات، نامی برای خود دست و پا کرده و قرار است نظریه انقلابی او (که در زمینه عملکرد جهان می باشد) تست شود. این آزمایش در LHC در CERN که مهمترین و بزرگترین شتاب دهنده ذرات در دنیا می باشد، انجام خواهد شد. این شتاب دهنده در سوئیس قرار دارد و در ماه می سال 2008 افتتاح شده است. اثبات تئوری در آن در سال 2009 اتفاق افتاد.

LHC تونلی دایره ای شکل به طول 17 مایل (20.8 کیلومتر) دارد. هزینه ساخت این دستگاه عظیم در حدود 5 تا 10 بیلیون دلار شده است. دکتر نیما ارکانی حامد - زن امروزی

نظریه ابر ریسمان

تلاش نظریه ابر ریسمان ، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند، بلکه حلقه های مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند. دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه، عقیده دارد که این ریسمان ها در 11 بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط 3 بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم، وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده است. ارکانی به همراه دو فیزیکدان دیگر به نام های دیموپلوس (Dimopoulos) و والی(Dvali) در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که پیش از این تصور می شد و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند.

تئوری دکتر ارکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل (Arkani-Dvali-Dimopoulos)ADD شناخته می شود.دکتر و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن (LHC) مدل خود را اثبات کنند. اثبات این نظریه می تواند تحول بسیار بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاورد .
در تئوری ابر ریسمان و یا به اختصار ریسمان، تلاش بر این بوده که توضیح دهد ذرات کوچکترین حالت در این جهان نیستند، بلکه حلقه هایی که دارای نوسان می باشند، که ریسمان نامیده می شوند کوچکترین چیز می باشد.

در این نظریه ریسمان در 11 بعد نوسان می کند، بر خلاف ما که در 3 بعد مکان و یک بعد زمان هستیم. بیشتر مدلها در این تئوری حداقل 7 بعد دیگر را نشان می دهد که برای انسان قابل درک نیست.مخالفت بعضی ها با این تئوری به این دلیل است که نمی توان آن را آزمایش کنند.

برای مثال، اگر شما در ماشین خود نشسته باشید و دستگاه GPS شما روشن باشد، شما می توانید سرعت و مکان دقیق خود را در یک لحظه بدانید. ولی این کار در دنیای ذرات غیر ممکن است و شما نمی توانید سرعت و مکان یک جسم را در یک لحظه بگویید.دکتر ارکانی و دیگران بر این باورند که (LHC) larg hadron collider قادر است به جواب دادن به این سوال کمک کند. اگر تئوری او تایید شود، این اولین پیشرفت در زمینه فیزیک ذرات و تصورات ما در مورد فضا زمان اطراف مان از زمان انقلاب انیشتن در این رشته می باشد.دکتر نیما ارکانی حامد - زن امروزی

افتخارات:

  • کسب جایزه فی بتا کاپا در سال 2005 از دانشگاه هاروارد
  • کسب مدال گریبو در سال 2003 از انجمن فیزیک اروپا
  • برندۀ جایزه PHIL BETA KAPPA در سال 2005 از دانشگاه هاروارد برای تعلیمات عالی
  • کسب جایزه فیزیک بنیادی در سال ۲۰۱۲ به دلیل کار بر روی هیگز کوچک
  • وی سی و دومین نفر در لیست صد نابغهٔ زندهٔ دنیا می‌باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.