شهادت امام محمد باقر علیه السلام

هفتم ذی الحجه… شهادت امام محمد باقر علیه السلام

باز هم مثل همیشه تصور غربت بقیع، آتش به دلمان می زند. جایی که محل رفت و آمد آسمانیان است، مورد غفلت زمینیان واقع شده و بی شمع و چراغ و غریب مانده است.

چهار امام معصوم… چهار امام غریب…

خوش به حال کبوترانی که با بال های خاکی، سر بر آستان شما گذاشته اند …

و چقدر خاک آستان شما بوسیدن دارد و ما در حسرت زیارت…

دلمان هوای زیارت شما دارد…حتی از پشت همان پنجره ها هم…

روزی می رسد که چهار حرم در کنار هم، در بقیع بنا شود… چهار ضریح… باب الکرم… سقاخانه… و آن روز دیر نیست.

امام محمد باقر - زن امروزیپنجمین نور الهی

امام محمد بن علی، پنجمین امام شیعیان، فرزند امام سجاد علیه السلام، در سال 57ه.ق در مدینه به دنیا آمد. پیامبر اسلام ده‌ها سال قبل از به دنیا آمدن امام باقر(ع) نام او را محمد و لقبش را «باقر» قرار داد.

مادر ایشان، فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام بود؛ بانویی که امام صادق علیه السلام درباره اش فرمود: جده ام صدیقه ای بود که در اولاد امام حسن علیه السلام، زنی به درجه و مرتبه او نرسید.

وارث عاشورا

امام محمد باقر، در حادثه عاشورا، کودکی چهارساله بود که بار همه مصائب کربلا را بر دوش کوچکش حمل می کرد و به گفته خود حضرت، همه آن چه در کربلا گذشت را به خاطر داشت.

تربیت شاگردان

در زمان امام باقر علیه السلام و فرزندشان امام صادق علیه السلام، زمینه ای فراهم شد که علی رغم همه محددیت هایی که از سوی حاکمان زمان، نسبت به آن ها اعمال می شد، به تربیت شاگردان همت بگمارند. در نتیجه بیشترین آراء فقهی و تفسیری و اخلاقی، از این دو امام بزرگوار نقل شده است.

شهادت

دوران امامت امام محمد باقر علیه السلام از سال 95 هجری آغاز شد و تا سال 114 هجری. يعنی مدت 19 سال و چند ماه ادامه داشته است. امام باقر عليه السلام با طرح مرموز و مخفيانه هشام بن عبدالملک، مسموم شده و به شهادت رسيد.

سخنی از امام محمد باقر علیه السلام

ای جابر! تو را به پنج کار وصیت می کنم: اگر با تو ستم کردند، تو ستم مکن؛ اگر با تو خیانت کردند، تو خیانت مکن؛ اگر تو را تکذیب کردند، خشمگین مشو؛ اگر تو را ستایش کردند، شاد و خرم مشو و اگر تو را نکوهش کردند، آشفته گوی و دل خور مگرد.

ای جابر! آسایش تن را در راحتی قلب بطلب و راحتی قلب را در کمی خطا بخواه.

توشه خود را در این دنیا با کوتاه ساختن رشته آرزوها برگیر.

به بسیار شمردنِ روزی اندک و اندک شمردن طاعت بسیار، سپاس خدای بگزار.

مال دنیا را همچون مالی دان که در خواب به دست آورده ای که چون بیدار شوی، چیزی از او با تو نباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.