شهید سید مجتبی علمدار

تولد: 11 دی 1345. ساری

شهادت: 11 دی 1375. بر اثر جراحت های وارده

فرمانده گروهان سلمان از گردان مسلم ابن عقیل

علمدار صدا نداشت؛ اما …

سيد مجتبی، مداحی را جايی ياد نگرفت. در جبهه بين مداحی های ديگران ميانداری می کرد؛ تا اين که آهسته آهسته تمرين کرد و ياد گرفت. سيد صدا نداشت، اما صدايش يک سوز خاصی داشت که اصلا آدم را می گرفت و شيفته خود می کرد در مداحی، سبک خوبی هم داشت؛ می گفت: دنبال سبکی می گردم که جوان ها را جذب کند و با محتوا هم باشد. می گفت: بايد با اين جوان ها کار کرد و نگذاشت تا آنها گرفتار تهاجم فرهنگی شوند. اما بعضی مداح ها، سبک هایی می خوانند آدم شرمش می شود وقتی آنرا می شنود!

من خودم تا به حال مثل سيد مجتبی علمدار، نديده ام؛ آدم عجيبی بود! وقتی درباره مصيبت ائمه می خواند، انگار آن صحنه ها را می ديد! بعضی مداح ها فقط حالت گريه می گيرند، اما سيد اول خودش گريه مي کرد و مردم هم از گريه ی او گريه می کردند. وقتی زيارت عاشورا را شروع می کرد، همينطور اشک می ريخت.

عاشق مصيبت حضرت رقيه سلام الله عليها بود وقتی می گفت: تو گوشش زدند! از حال گريه اش احساس کردم او اين صحنه را می بيند.

در مداحی دنبال عاشقی بود، نه چيز ديگر!

سيد، وقتی مداحی می کرد، يک سنگينی و وقار خاصی داشت و در ازای مداحی، پول هم نگرفت؛ می گفت: اگر در ازای مداحی کردنم پول بگيرم، چطوری فردای قيامت می توانم بگويم براي شما خواندم؟! می گويند: خواندی، پاداشش را گرفتی! من اصلا ائمه را با پول مقايسه نمی کنم!

جذب جوانان

شيوه خاصی هم در جذب جوانان داشت گاهی حتی خود من هم به سيد می گفتم: اينها کی هستند می آوری هيأت؟ به يکی می گويی بيا امشب تو ساقی باش؛ به يکی می گويی اين پرچم را به ديوار بزن و ول کن بابا!

می گفت: نه! کسی که در راه اهل بيت هست که مشکلی ندارد، اما کسی که در اين راه نيست، اگر بيايد توی مجلس اهل بيت و گوشه بنشيند و شما به او بها ندهيد، می رود و ديگر هم بر نمی گردد؛ اما وقتی او را تحويل بگيريد، او را جذب اين راه کرده ايد.

برنامه هيأت او، اول با سه چهار نفر شروع شد، اما بعد رسيده بود به سيصد، چهارصد جوان عاشق اهل بيت، که همه اينها نتيجه تواضع، فروتنی و اخلاص سيد بود.

قوانین شهید سید مجتبی علمدار برای نزدیکی به خدا

شهيد سيدمجتبی علمدار برای پرهيز از گناه و نزدیکی به خدا، قوانين ده گانه ای برای خود تدوين كرده بود كه بايد هر كدام از اين قوانين را يك راهكار اخلاقی تربيت نفس ناميد.

قانون اول
خداوندا! اعتراف می کنم به این که قران را نشناختم و به آن عمل نکردم. حداقل روزی ۱۰ آیه قران را باید بخوانم ، اگر روزی کوتاهی کردم و به هر دلیل نتوانستم این ۱۰ آیه را بخوانم روز بعد باید حتما یک جزء کامل بخوانم.
تاریخ اجرا : 1369/5/4

قانون دوم
پروردگارا اعتراف می کنم از این که نمازم را به معنا خواندم و حواسم جای دیگری بود در نتیجه دچار شک در نماز شدم. حداقل روزی دو رکعت نماز قضا باید بخوانم اگر به هر دلیل نتوانستم این دو رکعت نماز را بخوانم روز بعد باید نماز قضای یک ۲۴ ساعت را بخوانم.
تاریخ اجرا: 1369/5/11

قانون سوم
خدایا اعتراف می کنم از این که مرگ را فراموش کردم و تعهد کردم مواظب اعمالم باشم ولی نشد.حداقل هر شب قبل از خواب باید دو رکعت نماز تقرب بخوانم اگر به هر دلیل نتوانستم روز بعد باید ۲۰ ریال صدقه و ۸ رکعت نماز قضا به جا بیاورم.
تاریخ اجرا 1369/5/26

قانون چهارم
خدایا اعتراف می کنم از این که شب با یاد تو نخوابیدم و بهر نماز شب هم بیدار نشدم حداقل در هر هفته باید دو شب نماز شب بخوانم و بهتر است شب پنج شنبه و شب جمعه باشد اگر به هر دلیل نتوانستم شبی را به جا بیاورم باید به جای هر شب ۵۰ ریال صدقه و ۱۱ رکعت نماز را به جا بیاورم.
تاریخ اجرا : 1369/6/16

قانون پنجم
خدایا اعتراف میکنم به اینکه(خدا می بیند ) را در همه کارهایم دخالت ندادم و برای عزیز کردن خود کار کردم. حداقل در هر هفته باید دو صبح زیارت عاشورا و صبحهای جمعه سوره الرحمن را بخوانم. اگر به هر دلیلی نتوانستم زیارت عاشورا را بخوانم باید هفته بعد ۴ صبح زیارت عاشورا و یک جز قران بخوانم و اگر صبح جمعه ای نتوانستم سوره الرحمن بخوانم باید قضای آنرا در اولین فرصت به اضافه ۲ حزب قران بخوانم.
تاریخ اجرا: 1369/7/13

قانون ششم
حداقل باید در آخرین رکوع و در کلیه سجده های نمازهای واجب صلوات بفرستم. اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم باید به ازای هر صلوات ۱۰ ریال صدقه بدهم و ۱۰۰ صلوات بفرستم.
تاریخ اجرا : 1369/8/18

قانون هفتم
حداقل باید در هر بیست و چهار ساعت ۷۰ بار استغفار کنم. اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم در بیست و چهار ساعت بعدی باید ۳۰۰ بار استغفار کنم و باز هم ۳۰۰ به ۶۰۰ تبدیل می شود.
تاریخ اجرا : 1369/9/30

قانون هشتم
هر کجا که نماز را تمام میخوانم باید ۲ روز روزه بگیرم.بهتر است که دوشنبه و پنجشنبه باشد. اگر به هر دلیل نتوانستم این عمل را انجام دهم در هفته بعد باید به جای دو روز ۳ روز و به ازای هر روز ۱۰۰ریال صدقه بپردازم.
تاریخ اجرا : 1369/11/19

قانون نهم
در هر روز باید ۵ مسئله از احکام حضرت امام (ره) را بخوانم. اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم روز بعد باید ۱۵ مسئله را بخوانم.
تاریخ اجرا : 1370/1/14

قانون دهم
در هر بیست و چهار ساعت باید ۵ بار تسبیحات حضرت زهرا (س) برای نماز های یومیه و ۲ بار هم برای نماز قضا بگویم. اگر به هر دلیل نتوانستم این فریضه الهی را انجام دهم باید به ازای هر یک بار ۳ مرتبه این عمل را تکرار کنم.
تاریخ اجرا : 1370/3/15

وصیت‌نامه‌:

بسمه تعالی

وصیت می‌کنم مقدار دارایی ناچیزی که دارم غیر از ثلث آن مابقی به همسرم سیده فاطمه موسوی برسد و از ایشان تقاضا دارم نهایت توان خود را برای بهتر تربیت کردن تنها بازمانده‌ام، یعنی دختر عزیزم سیده زهرا علمدار به کار بگیرند و از خداوند منان برای ایشان و دخترم طلب توفیقات وافر الهی را دارم.

از همسر عزیزم تقاضا دارم این بنده‌ی حقیر سراپا گناه را در کوتاهی و قصور و تقصیرات مورد عفو و بخشش خود قرار دهد؛ چرا اینکه خداوند عفو کنندگان را دوست دارد.

همین‌طور از یادگارم می‌خواهم از اینکه برای او پدر خوبی نبودم، مرا ببخشد، خداوند به ایشان مقامات عالی و دنیوی و اخروی عنایت فرماید، از پدر و مادرم نیز طلب عفو و بخشش می‌نمایم. همینطور از کلیه کسانی که به نحوی حقی گردن حقیر دارند بخاطر خداوند بخشنده‌ی مهربان از این بنده‌ی آلوده درگذرند.

وصیت می‌کنم مرا در گلزار شهدا ساری دفن کنند و تنها امید من که همان دستمال سبزی است که همیشه در مجالس و محافل مذهبی همراه من بوده و به اشک چشم دوستانم متبرک شده را بروی صورتم بگذارند و قبل از آن که مرا در قبر بگذارند مداحی داخل قبرم برود و مصیبت جده غریبم فاطمه‌ زهرا (س) و جد غریبم حسین (ع) را بخواند و از مستمعین گرامی می‌خواهم که اشک چشمشان را داخل قبر من بریزند تا در ظلمت قبر نوری شود و این را باور کنید که از اعماق قلبم می‌گویم من از ظلمت قبر و فشار قبر خیلی می‌ترسم.

شما را به حق پنج تن آل عبا تا می‌توانید برایم دعا کنید و نماز شب اول قبر برایم بخوانید و زمانی که زیر تابوت مرا گرفتید و بسوی آرامگاه می‌‌برید تا می‌توانید مهدی (عج) فاطمه (س) را صدا بزنید.

کی واهمه دارد ز مکافات قیامت

آنکس که بود در صف محشر به پناهت

شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی
شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی شهید سید مجتبی علمدار - زن امروزی

منابع:

  • defapress.ir
  • navideshahed.com
  • jahannews.com
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.