درخشش کاروان رباتیک ایران در پکن

کاروان رباتیک ایران موفق به کسب 27 عنوان درمسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۱۹ کره جنوبی شد.

در پایان رقابت‌های بیست و چهارمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور کره جنوبی که امروز جمعه پایان یافت، تیم‌های ایرانی حاضر در این مسابقات موفق به کسب ۱۴ مقام قهرمانی، ۸ مقام نائب قهرمانی و ۵ مقام سومی این رقابت‌ها شد.کاروان رباتیک ایران - زن امروزی

در بخش رقابت‌های دانش آموزی و در لیگ ربات‌های پرنده، تیم AUTMan دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شد در رقابت با سایر رقبای خود از سایر کشورها، به مقام قهرمانی رقابت فنی لیگ ربات‌های پرنده سرعتی دست یابد، در همین لیگ و در رقابت اصلی نیز همین تیم موفق به کسب مقام دوم این رقابت‌ها شد در این لیگ، تیم چین به مقام نخست دست یافت.

در لیگ ربات‌های پرنده داخل ساختمان نیز تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کسب مقام سوم رقابت‌ها شد در بخش دانش آموزی لیگ ربات‌های پرنده سرعتی نیز تیم رباتیک آرمان دختران از مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی این دوره از رقابت‌ها شد در بخش لیگ ربات‌های شبیه سازی نیز تیم AUTMan-AMOS از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رقابت با کشور‌های چین، کره جنوبی، مکزیک، تایوان، ایران و سنگاپور نیز موفق به کسب مقام سوم این رقابت‌ها شد.

در بخش ربات‌های ورزشی و در لیگ چالش ربات‌های سرعتی چرخدار نیز تیم AUTMan دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شد به مقام نائب قهرمانی این دوره از رقابت‌ها برسد.

در بخش رقابت‌های چالشی و در لیگ خودرو‌های خودران این رقابت‌ها نیز تیم Microdev از مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی رقابت‌های فنی این دوره از رقابت‌ها شد در همین بخش و در رقابت‌های لیگ خلاقیت و نوآوری؛ در بخش بزرگسالان هم تیم Hope از دانشگاه فنی و حرفه‌ای شمسی پور موفق به کسب مقام نائب قهرمانی و تیم Kerman_UPNOP از کرمان موفق به کسب مقام سوم این لیگ شدند، در بخش دانش آموزی این لیگ نیز تیم دانشمندان کوچک از مدرسه رباتیک امیرکبیر موفق به کسب مقام نخست این رقابت در رده سنی U۱۴ شد.

در بخش دانش آموزی نیز کاروان رباتیک جمهوری اسلامی ایران بسیار خوش درخشید در لیگ ربات‌های امداد و مدیریت بحران در رده سنی U۱۴ تیم دانش از دبیرستان متوسطه اول دانش قلهک موفق به کسب مقام قهرمانی شد در رده سنی U۱۹ نیز تیم‌های دیگری از همین مجموعه موفق به کسب مقام قهرمانی و نائب قهرمانی این دوره از رقابت‌ها شدند.

در لیگ ربات‌های ورزشی فیرا نیز در رده سنی U۱۴ تیم دانش پلاس از دبیرستان دوره اول دانش قلهک موفق به کسب مقام اول و تیم دانش پرایم از همین دبیرستان موفق به کسب مقام دوم این رقابت‌ها شد.

در رده سنی U۱۹ نیز تیم‌های ایران خوش درخشیدند و موفق شدند هر سه مقام این لیگ را به خودشان اختصاص دهند در رقابت‌های این لیگ، تیم‌های سلام دیباجی از دبیرستان سلام دیباجی موفق به کسب مقام‌های اول و دوم و تیم خاتم از دبیرستان خاتم نیز موفق به کسب مقام سوم شد.

در لیگ ماموریت غیرممکن که یکی از لیگ‌های مهم و اصلی فیرا است در رده سنی U۱۹ نیز تیم پارسیس موفق به کسب مقام نخست بخش نرم افزار این لیگ شد در همین رقابت تیم رباتیک علامه طباطبایی از مدرسه علامه طباطبائی واحد آبشناسان نیز موفق به کسب مقام نائب قهرمانی شد.

در بخش سخت افزار این لیگ، تیم آرمان از موسسه فرهنگی آموزشی آرمان مشهد نیز موفق به کسب مقام قهرمانی شد در بخش مشترک این رقابت‌ها نیز تیم دانش دبیرستان دوره اول دانش قلهک و تیم کشور چین موفق به کسب مقام اول رده سنی U۱۴ و تیم علامه طباطبائی و تیم دیگری از کشور چین موفق به کسب مقام قهرمانی رده سنی U۱۹ شدند.

در همین رده سنی نیز تیم پارسیس و تیم ترکیه به صورت مشترک موفق به کسب مقام سوم این رقابت‌ها شدند در همین لیگ و در مجموع نیز تیم‌های علامه طباطبایی و تیم پارسیس از ایران موفق به کسب مقام اول و دوم رده سنی U۱۹ شدند.

«سروش صادق نژاد» رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) در این ارتباط گفت: امسال در جلسه هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا گزارشی از مراحل آماده سازی امکانات مورد نیاز برگزاری مسابقات جهانی سال ۲۰۲۰ ارائه شد و در نهایت ایران تابستان ۱۳۹۹ میزبان برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی ربات‌ها در جهان خواهد بود.

وی گفت: این افتخار بزرگ با توجه به سابقه حضور موفق گروه‌های مختلف ایرانی در بخش‌های دانش آموزی و دانشجویی و با توجه به توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی ایران در این حوزه از نظر خود حائز اهمیت است.

عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا افزود: برگزاری این رقابت‌ها در ایران زمینه ساز ورود تیم‌های مطرح رباتیک دنیا به کشورمان و شکل گیری فعالیت‌های مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر کشور‌ها است این علم روز در دنیا که بسیاری از صنایع مختلف را در بر می‌گیرد علاوه بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد خودکفایی در بسیاری از صنایع، به نخبگان ایرانی برای راه اندازی کسب و کار‌های نوپا نیز کمک خواهد کرد.

صادق نژاد گفت: خوشبختانه برنامه‌های مختلفی در این حوزه مسابقاتی در سطح کشور توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، اما برگزاری مسابقاتی در این سطح برای اولین بار در کشور می‌تواند زمینه ساز ایجاد نگرشی جدید در فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همچنین توسعه دانشگاه‌های نسل سوم کشور داشته باشد.

او گفت: همچنین با توجه به فعالیت‌های خوب کمیته‌های فنی و اجرایی ایران در سال‌های گذشته و امسال و با توجه به انسجام موجود در این موضوع؛ فدراسیون جهانی رباتیک فیرا با اکثریت آراء بنده را به عنوان نائب رئیس فدراسیون برگزید تا فرصتی ایجاد شود که بتوانیم بیش از پیش در توسعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و کارآفرینانه در منطقه و جهان نقش مهمی ایفا نمائیم.

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) افزود: بیست و چهارمین دوره رقابت‌های جهانی رباتیک فیرا، از تاریخ ۲۰ الی ۲۶ مردادماه ۹۸ و با حضور ۱۸۰۰ شرکت کننده در ۴ دسته اصلی رقابت‌های فیرا و در قالب ۱۱ لیگ دانشجویی و ۸ لیگ دانش آموزی در دو بخش U۱۴ و U۱۹ از ۱۸ کشور از جمله آمریکا، آلمان، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، مالزی، فلیپین، چین، هند، اندونزی، تایوان کانادا، ایران و … در شهر چانگووان کشور کره جنوبی برگزار شد.

بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۲۰ سال آینده در ایران برگزار می‌شود.

منبع: شبکه خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.