شگفتی‌های پنهان درباره اینترنت اشیاء

تاثیر گسترده اینترنت اشیاء برروی زندگی انسان غیرقابل انکار است، در این گزارش به معرفی، اهداف، کاربردها و دلایل استفاده از اینترنت اشیاء خواهیم پرداخت.

دنیای IT و کاربرد‌های فراوان و شگفت انگیز اینترنت همیشه آدمی را شگفت زده می‌کند، بگونه‌ای که حتی برخی چیز‌ها به‌نظر غیرقابل باور و نشدنی است و حتی نمی‌توان باور کرد که اشیاء هم می‌توانند به راحتی بیش از نیمی از زندگی انسان را مدیریت نموده و پیش ببرند، بدون آن که انسان بخواهد خسته شود.

اینترنت اشیاء چیست؟

نظریه اینترنت اشیاء یا IOT، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بیان شده، اما تنها چند سال است که به طور جدی در دنیای IT بر روی این مبحث کار می‌شود و نکته جالب اینجاست که بدانید در حال حاضر اکثر کسب و کار‌ها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این فناوری هستند. Internet of Things به اختصار IOT و یا همان اینترنت اشیاء پدیده‌ای عجیب و جدیدی نیست، زیرا نخستین نمونه استفاده از این فناوری؛ تولید و رونمایی از توستر متصل به اینترنت توسط یک شرکت طی یک کنفرانس در سال ۱۹۸۹ بود.

مفهوم اینترنت اشیاء به اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت ارتباط دارد. به کمک اینترنت اشیاء برنامه‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. برای نمونه می‌توان به یخچال‌های هوشمند که به اینترنت متصل شده و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می‌سازند اشاره نمود. در واقع اینترنت اشیاء شما را قادر می‌سازد تا اشیاء مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت‌های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

اینترنت اشیاء برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم‌های مانند؛ خودرو‌های هوشمند، یخچال‌های هوشمند و خانه‌های هوشمند که این روز‌ها در مباحث و مجالس مختلفی به آن‌ها اشاره می‌شود کاربرد دارد، در اصل تمامی این دستگاه‌ها در زیر مجموعه اینترنت اشیاء قرار می‌گیرند.اینترنت اشیا - زن امروزی

پتانسیل‌های اینترنت اشیاء که توسط Ashton ارائه شد

 امروزه، رایانه‌ها و در نهایت اینترنت، تقریبا به صورت کامل برای تولید محتوا، به انسان وابسته است. نزدیک به حدود ۵۰ پتابایت (هر پتابایت معادل ۱۰۲۴ ترابایت است) دیتا که در اینترنت موجود است، از طریق انسان با تایپ کردن، ضبط کردن، عکس گرفتن و اسکن بارکد تولید شده است. اما مشکل، محدودیت در زمان، توجه و دقت انسان‌ها است. همه‌ی این‌ها به این معنی است که انسان‌ها در ثبت و ضبط اطلاعات درباره اشیاء در دنیای واقعی، خیلی خوب نیستند. اگر تمامی اطلاعات در مورد دنیای ما وارد یک ابررایانه شود، باز هم اطلاعاتی وجود دارد که در طول زمان، نیاز به وارد کردن آن به رایانه احساس شود، به این ترتیب ساخت سیستمی که خود در مورد فضای پیرامون اطلاعات کسب کند، کار بشر را بسیار آسان‌تر می‌کند.

افزایش روز افزون استفاده از آدرس IPv۶، یک فاکتور مهم در توسعه اینترنت اشیاء است. به گفته‌ی آقای استیو لیسبون، این گسترش فضای آدرس به این معنی است که می‌توان به هر اتم روی سطح زمین، یک آدرس IPv۶ اختصاص داد و هنوز هم به اندازه کافی، تعداد آدرس IPv۶ برای بیش از ۱۰۰ کره زمین هم وجود دارد. به عبارت دیگر، انسان‌ها به راحتی می‌توانند به هر شیء روی کره زمین، آدرس IP اختصاص دهند. افزایش تعداد تجهیزات هوشمند و همچنین مقدار داده‌ای که این تجهیزات تولید می‌کند، نگرانی‌های جدیدی از جمله حریم خصوصی، قدرت در داده‌ها و امنیت را به‌وجود می‌آورد.

امروزه برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیاء در بیشتر صنایع از جمله: کشاورزی، مدیریت ساختمان، پزشکی، انرژی و صنعت حمل و نقل وجود دارد، همچنین این موضوع، ارتباط مستقیم با هماهنگی بیش از پیش مهندسان الکترونیک و توسعه دهندگان نرم افزار که روی محصولات و سیستم‌های اینترنت اشیاء کار می‌کنند، خواهد داشت.

اینترنت اشیاء چگونه تعامل با دنیای فیزیکی را تغییر خواهد داد؟

اینترنت اشیاء (IoT) به عنوان انقلاب صنعتی بعدی نامیده می‌شود، IoT روش تعامل تمام کسب و کارها، دولت‌ها و مصرف کنندگان را با دنیای فیزیکی تغییر خواهد داد. در اینجا بیشتر به روند پیشروی و رشد IoT در دنیا پرداخته ایم با ما همراه باشید.

بیش از دو سال است که (BI Intelligence (BusinessInsider از نزدیک رشد اینترنت اشیاء را دنبال کرده است و به طور خاص،  تجزیه و تحلیلی بر روی این قضیه انجام داده که چگونه IoT موجودیت‌ها و نهاد‌هایی از قبیل: دولت ها، کسب و کار‌ها و مشتریان را قادر می‌سازد تا به دستگاه‌های IoT خود متصل شوند و آن‌ها را کنترل کنند. این تجزیه و تحلیل در محیط‌هایی مانند تولید، خانه‌های هوشمند، حمل و نقل و کشاورزی انجام شد.

در یک گزارش جدید از BI این سیستم اطلاعاتی در مورد تمام اجزاء و اکوسیستم IoT صحبت کرده، این گزارش جدید شامل اطلاعاتی در مورد دستگاه ها، تحلیلگرها، شبکه‌ها و امنیت IoT است. همچنین یک تخمین و پیش‌بینی از بازار رو به رشد اینترنت اشیاء ارائه شده که شامل رشد استفاده از دستگاه‌های IoT، میزان سرمایه گذاری و میزان بازگشت سرمایه در این اکوسیستم است.

در اینجا برخی از نکات کلیدی این گزارش آمده است:

  • پیش‌بینی شده که تا سال ۲۰۲۰ در کل ۳۴ میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شوند.
  • نزدیک به ۶ تریلیون دلار برای اینترنت اشیاء تا ۵ سال آینده خرج خواهد شد.
  • تجارت جزء اصلی اینترنت اشیاء قرار خواهد گرفت؛ کسب و کار‌ها می‌توانند روند کار خود را  با کاهش هزینه‌های عملیات، افزایش بهره‌وری و  گسترش بازار و محصولات جدید بهبود دهند.
  • دولت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت زندگی شهروندانشان بر روی افزایش بهره‌وری تمرکز خواهند کرد.
  • مصرف کنندگان به عنوان استفاده کنندگان IoT در کنار کسب و کار‌ها و دولت‌ها عمل خواهند کرد.

متقاضیان و مشتریان اینترنت اشیاء چه کسانی هستند؟

اینترنت اشیاء، فراتر از یک ابزار برای رفاه و تسهیل در امور اشخاص است. اینترنت اشیاء، منابع جدید داده و یک سری مدل‌های کاربردی در کسب و کار‌ها را پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند موجب تقویت آن کسب و کار‌ها در صنایع مختلف شود.

به عنوان مثال:

  • مراقبت‌های بهداشتی و درمانی

امروزه تعداد زیادی از مردم، از تجهیزات پوشیدنی به جهت مانیتورینگ و مدیریت تمرینات ورزشی، خواب و دیگر رفتار‌های روزمره خود استفاده می‌کنند. این‌ها از تاثیرات اینترنت اشیاء بر سلامت افراد است. تجهیزات کنترل وضعیت بیمار، ثبت وقایع حالات بیمار توسط تجهیزات الکترونیکی و دیگر لوازم هوشمند، می‌تواند به سلامتی و نجات جان انسان‌ها کمک کند.

  • ساخت و تولید

این هم یکی از صنایعی است که از اینترنت اشیاء منفعت بسیاری برده است. سنسور‌های جمع آوری داده که در ماشین آلات کارخانه قرار داده شده است یا قفسه‌های انبار هوشمند می‌تواند در لحظه مشکلات و خطا‌ها را تشخیص داده و مبدا آن‌را ردیابی نماید. این موضوع موجب تسهیل در کار‌ها و افزایش کارآمدی امور و کاهش هزینه می‌شود.

  • خرده فروشی

اینترنت اشیاء هم برای فروشنده و هم برای مصرف کننده مفید است. به عنوان مثال، در فروشگاه‌ها می‌توان از اینترنت اشیاء برای اطلاع از موجودی انبار و یا اهداف امنیتی استفاده کرد. برای مشتریان هم تجربه خرید، محاسبه قیمت و پرداخت توسط سنسور‌های جمع آوری داده و دوربین‌ها بسیار جالب است.

  • حمل و نقل

بدون شک با ظهور ماشین‌های خودران، بیش از هر زمان دیگر، تأثیر فناوری را در این صنعت مشاهده می‌کنید. همچنین اینترنت اشیاء روی حمل و نقل در مقیاس‌های بزرگتر هم تاثیرگذار است: شرکت‌های حمل و نقل و تحویل بار از راهکار‌های GPS برای ردیابی ناوگان خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، جاده‌ها توسط سنسور‌ها برای امنیت بیش از پیش، کنترل می‌شوند.

  • خدمات رفاهی

ابزار‌های هوشمند فقط برای جمع آوری خودکار داده کاربرد ندارند، بلکه امکان تجزیه و تحلیل داده برای ردیابی و مدیریت هرچه بهتر استفاده از انرژی را دارند. به این ترتیب، سنسور‌های موجود در تجهیزاتی همچون آسیاب بادی، می‌تواند داده را ردیابی کرده و مدل‌های پیش‌بینی برای زمان بندی خرابی در جهت استفاده از انرژی به صورت کارآمد، ارائه نماید.

کارشناسان تخمین زده اند که تا سال ۲۰۲۰، اینترنت اشیاء حدود ۵۰ میلیارد  شیء را شامل می‌شود. همچنین ارزش بازار جهانی اینترنت اشیاء به ۷۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.