افزایش آمار اشتغال چینی ها در صنعت گوهرتراشی ایران !

با حذف کالاهای چینی از بازار و تمرکز بر صنعت گوهرتراشی و تولید کاغذ از سنگ می توان یک میلیون شغل در کشور ایجاد کرد .

بهزاد خسروی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور اظهار کرد:دولت برنامه دارد که با 70 هزار میلیارد تومان ، یک میلیون شغل ایجاد کند. در این خصوص باید اذعان کرد که در دنیای توسعه و پیشرفته اگر می گویند که برای ایجاد هر شغل یک صد میلیون تومان پول نیاز است به این معنی نیست که در کشورهای در حال توسعه ای مانند ایران نیز برای هر شغل صد میلیون تومان مورد نیاز باشد؛ چرا که بازار کار در کشورهای پیشرفته به گونه ای اشباع شده و منطقی است که ایجاد یک شغل صد میلیون تومان پول نیاز دارد.

وی ادامه داد:اما در ایران که هزاران مزیت نسبی وجود دارد و تاکنون از این مزیت ها نیز استفاده نشده است با 70 هزار میلیارد تومان پول، نه تنها می توان یک میلیون شغل ایجاد کرد بلکه می توان در دو مورد نیز به قطب اقتصادی مطرح در جهان تبدیل شد.

جولان چینی ها در صنعت گوهرتراشی ایران

این کارشناس مسائل اقتصادی  با بیان اینکه صنعت گوهر تراشی و تولید کاغذ از سنگ در ایران مغفول مانده است، افزود: با صنعت گوهر تراشی در استانی مانند لرستان که بین سه تا پنج درصد از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جهان را در خود جای داده است، می توان تحول ویژه ای در حوزه اقتصادی  استان و کشور ایجاد کرد.

خسروی با تاکید بر جدیت بررسی صنعت گوهرتراشی و توجه به آن، تصریح کرد: در کشور ما 22 هزار بقعه متبرکه وجود دارد که علاوه بر این اماکن، وجود حرم های مطهر در مشهد ، شیراز و قم نیز پتانسیل بالایی را برای گردش مالی ایجاد کرده است. البته این اماکن به محل هایی برای فروش اجناس چینی و تایلندی تبدیل شده اند.

وی ابراز کرد: می توان گفت که 500 هزار نفر از مردم کشور در اماکن مذهبی و بقاع متبرکه فروشنده کالاهای چینی و تایلندی هستند.

خسروی بیان کرد: تسبیح، دستبند ،انگشتر و سایر صنایع دستی چینی و تایلندی که در این اماکن به فروش می رسند در واقع از مواد خام و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایرانی که توسط چینی ها و تایلندی ها در کشور خودشان تبدیل به اقلام مصرفی شده اند، تولید شده است.

وی افزود: تایلندی ها با مراجعه به ایران سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خام را خریداری کرده و به کشور خود وارد می کنند و سپس با ارزش افزوده و قیمتی چندین برابر به ایران می فروشند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: نباید فراموش کرد که صنعت گوهر تراشی با داشتن دو تریلیون دلار گردش مالی در جهان پس از نفت و توریسم، سومین میزان بالای گردش مالی در جهان را داراست و این ظرفیت در کشور ما وجود دارد که به قطب گوهرتراشی تبدیل شویم.

خسروی مطرح کرد: با ایجاد کارگاه های کوچک و بزرگ در حوزه گوهرتراشی و تبدیل امامزاده ها به محل های فروش اقلام ایرانی،می توانیم به طور قطع شغل های پایدار بسیاری ایجاد کنیم.

ایجاد بیش از یک میلیون شغل پایدار با تولید کاغذ از سنگ

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: همچنین می توان در کنار کارگاه های گوهرتراشی، کارخانه های تولید کاغذ از سنگ را نیز دایر کرد که مزیت های بسیاری برای کشور ما دارد، آن هم در شرایطی که حفظ آب و سفره های آبی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه سالانه چهار میلیارد دلار کاغذ به کشور وارد می شود، افزود: بابت تولید هر تن کاغذ در کشور یک هکتار جنگل درختی از بین می رود و همچنین منابع آبی نیز در کنار تولید کاغذ هدر می رود در حالی که تولید کاغذ از سنگ این معایب را نداشته و مشکلی برای محیط زیست نیز ایجاد نمی کند.

خسروی بیان کرد:در مناطقی مانند استان های لرستان ، ایلام و چهارمحال و بختیاری که دارنده سنگ آهک با  مقادیر بالای 90 درصد کربنات کلسیم هستند، می توان کارخانه های تولید کاغذ از سنگ را راه اندازی کرد.

خسروی با بیان اینکه چینی ها ترجیح می دهند کاغذ را از چوب تولید کنند، افزود: میزان کلسیم کربنات موجود در سنگ آهک  چین و کانادا  کمتر از 60 درصد است و به همین منظور آنها در صورتی که بخواهند از سنگ کاغذ تولید کنند باید خلوص کربنات کلیسم را به 100 درصد برسانند و برای این کار باید از پلی اتیلن و مشتقات نفتی استفاده کنند که این کار نیز سبب افزایش قیمت نفت می شود.

وی با بیان اینکه کاغذ تولیدی از سنگ ده برابر مقاوم تر از کاغذ تولیدی از چوب است، گفت: قیمت تولید کاغذ از سنگ 30 درصد پایین تر از تولید کاغذ از چوب است و با 70 هزار میلیارد تومان پول می توان در کمتر از دو سال به وسیله صنعت گوهرتراشی و تولید کاغذ از سنگ بیش از یک میلیون شغل پایدار ایجاد کرد.

خسروی افزود: تحول و رونق اقتصادی در کشور و در سفره مردم، نیازمند مدیران جوان و کارآمدی است که بتوانند با ارائه ایده از مزیت های موجود در کشور استفاده کرده و فرصت های توسعه ای را به عمل برسانند تا اشتغال پایدار ایجاد شود.

این کارشناس  مسائل اقتصادی بیان کرد: کارورزی نیز نمی تواند مشکل اشتغال را در کشور حل کند چرا که نه شغل پایداری وجود دارد و نه اینکه تولیدی انجام می شود.

وی گفت: باید با داشتن خلاقیت و نوآوری به سمت تحولات اقتصادی پیش برویم و در این راه مسوؤلان و دولت باید از جوانان متخصص دارنده ایده استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.