افزایش خلاقیت با چند ترفند روانشناسی

شاید گاهی اینگونه بنظر برسد که برخی از اشخاص، ذاتا خلاق و ایده پرداز هستند؛ انگار خداوند گل آن ها را از چشمهٔ هوش و خلاقیت برداشته است. اگر شما جزء این اشخاص نیستید، به این معنی نیست که به کلی از خلاقیت بی نصیبید و محکوم به تحمل زندگی یکنواخت و خسته کننده هستید. خلاقیت هم مانند ماهیچه، برای رشد کردن احتیاج به تمرین و تکرار دارد. پس با ما همراه باشید تا شما را با ترفند های روانشناسی برای افزایش خلاقیت اشنا کنیم.

افزایش خلاقیت با پیاده روی

تحقیقاتی در سال 2014 منتشر گردید که نشان می داد اشخاص در حال نشسته از خلاقیت کمتری در مقابل با زمانی که در حین قدم هستند برخوردارند. یعنی برای افزایش خلاقیت با روش های کاربردی، قدم زدن بسیار مفید است.

در تحقيقات گذشته هم بیان گردید که اشخاص با فعالیت های جسمانی مانند ورزش کردن می توانند مهارت شناختی خویش را بالا ببرند. ولی حالا با این تحقيقات می توان گفت با قدم زدنی ساده اشخاص می توانند بصورت موقتی تفکرات را بالا و بهبود بخشند. شما که برای کارکردن چندین ساعت طولانی را در پشت میز کار می نشینید و برای پیدا کردن ایده های ساعت ها فکر می کنید، بهتر است برخیزید و با قدم زدن فکر خویش را برای پیدا کردن بهترین ایده بکار بیندازید.افزایش خلاقیت - زن امروزی

از منطقه امن خویش خارج شوید تا به افزایش خلاقیت برسید

برای خلاق تر بودن، باید خویش را با طیف وسیعی از دیدگاه ها و تجربیات جدید محاصره کنید. یک محل کار متنوع خوب است، ولی کافی نیست. در بیرون از محیط کار، به دنبال تنوع در غذاهایی که می خورید، مکان هایی که سفر می کنید و یا کتاب هایی که می خوانید، باشید. تنوع مورد های بیشتری را پیش روی شما قرار خواهد داد.

استیون اسمیت، استاد روانشناسی شناختی در دانشگاه تگزاس A& M می گوید:« ایده های خلاقانه اغلب از ترکیب های غیرعادی می آیند.» ؛ بنابراین در صورت وجود مورد های بیش تر، احتمال این که به یک راهکار غیرعادی برسید هم بیش تر خواهد بود.

افزایش خلاقیت با در نظر گرفتن پاداش

مطالعات نشان می‌دهند که در نظر گرفتن پاداش برای کاری که ماهیتی رضایتبخش دارد، میتواند تحت تأثیر پدیده ای به اسم« اثر توجیه بیش ازحد»، نتیجه ای معکوس به وجود آورد و سبب کاهش انگيزه شود. پس بنظر می رسد که قرار دادن پاداش برای تفکر خلاق، ما را به نتیجهٔ مناسب نمی رساند و خلاقیت و انگیزهٔ ما را کاهش می دهد.

ولی تحقیق دیگری معلوم کرد که کودکانی که برای طراحی خلاقانه پاداش دریافت نموده بودند، با خلاقیت بیشتری کارشان را انجام می دادند.

سرانجام، اگر به دنبال منبع الهام می گردید، بد نیست که در ازای رسیدن به راهکار خلاقانه به خودتان قول چیزی را بدهید که دوست دارید. ولی با این ملاحظه که در قرار دادن پاداش زیاده روی نکنید، زیرا این کار می تواند با ریسک کاهش انگيزه همراه باشد.

برای افزایش خلاقیت همیشه یادداشت برداری کنید

هنگامیکه افکار بی مانند به ذهن شما خطور می کنند از ذخیره کردن آن ها اطمینان خاطر حاصل کنید. در این امر به یادداشت های ذهنی اکتفاء نکنید برای این که امکان دارد بدست فراموشی سپرده شوند. تلاش کنید همیشه یک دفترچه یادداشت و یا یک ضبط صوت بهمراه داشته باشید به خصوص در کنار تختخواب خویش برای مواقعی که افکار طلایی در حدود ساعت ۲ نیمه شب به ذهن شما خطور می کنند. هنگامی که افکارتان در جایی ثبت شوند، شما به آسانی می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید و آن ها را سریع بکار ببندید. افکار بزرگ هم مثل میوه ها تنها تا زمانی که تازه و شاداب باشند قابل استفاده هستند.

افزایش خلاقیت با حضور در کنار اشخاص نخبه و خلاق

به اعتقاد انیشتن خلاقیت “مُسری” است و میتواند از شخصی به شخص یا افرادی که در نزدیکی او هستند منتقل شود. در یک گروه که چند فرد با خلاقیت بالا در آن کار می کنند احتمال تقویت قدرت خلاقیت در بین دیگر اعضای آن گروه زیاد است. ولی در این بین تعامل و برقراری ارتباط و نشر دانش و تجربه ها نقش بسیار پررنگی در افزایش خلاقیت جمعی بازی می کند.

برای افزایش خلاقیت ایده های قبل را از نو بسازید

افکار شما مانند کامپیوتر هستند. هر چند وقت یک بار احتیاج است که سخت‌افزار آن را ارتقاء دهید. ایده های بزرگ قبل را پیش روی خویش قرار دهید و بر روی آنها عملیات بازسازی انجام دهید. آنها را تصحیح کنید و برای بهبود آنها کوشش کنید. ضمائم لازم را هم برای تقویت هر چه بیش تر به آن ها بیفزایید. این کارها را میتوان با نوشتن عقیده های نخست خویش بر روی کاغذ و ترتیب دادن به شلوغی ذهنتان انجام دهید. خوب بنظر می رسد پس در انتظار چه هستید؟ بهتر است در انجام آن عجله کنید.

دوران بچگی خویش را به یاد آورید، چه کاری دوست داشتید انجام دهید؟

راب لوییت، یکی از متخصصان خلاقیت، سخن گو و مشاور تجاری در Annapolis می گوید فهرستی از تمام کارهایی که در بچگی از انجام آن لذت می بردید، تهیه کنید. بعضی از فعالیت های مثبت، غذاها و حوادث زمان بچگی خویش را به یاد آورید و به این سوالات جواب دهید:

آیا این فعالیت ها را اینک هم دوست دارید؟ تجربیات قبل چه چیزی میتواند به زندگی شما در حال حاضر اضافه کند؟ این تجربیات چطور میتوانند انتخاب های شغلی شما را شکل دهند؟ مثلا ، فرانک لوید رایت، بزرگترین معمار آمريکا، در طول دوران کودکی و حتی قبل تر از آن، با بلوک های چوبی بازی می کرد.

افزایش خلاقیت با خیال پردازی

امروزه تقریباً هر کسی بیش تر وقت خویش را با شبکه های اجتماعی، استفاده از اقسام اپلیکیشن و بازي ها پر می کنند. از همین لحظه این کار را قطع کنید تا به جای وقت گذرانی با این موارد، حس کم حوصلگی و به نوعی ملال را بکنید. برای این که تحقیقاتی انجام گردیده است که می گوید اشخاص با قرار گرفتن در لحظات ملال در مقابل با اشخاص ارام و دارای استرس می توانند خلاقیت بیشتری داشته باشند. یعنی به نوعی میتوان گفت اشخاص با داشتن این لحظات به خیال پردازی پرداخته و این در خلاقیت مؤثر می باشد. به اینگونه مغز پر از ایده و فکرهای تازه می شود.

تأثير رنگ آبی در خلاقیت

رنگ ها متفاوت هستند و هر کسی به رنگی علاقه دارد. رنگ ها در روانشناسی بسیار مؤثر است و میتوانند تأثير متفاوت بر خلق و خو، احساسات و رفتار بگذارد. بر همین مبنا در سال 2009 تحقیقاتی انجام شد. نتیجه این تحقيقات نشان می داد رنگ آبی در افزایش خلاقیت مؤثر است.

دلیل این افزایش خلاقیت در رنگ آبی نسبت به دیگر رنگها این میباشد ، که رنگ آبی به تفکر خارج از چهار چوب کمک می کند. رنگ آبی ارامش بخش است و با طبیعت و صلح رابطه خوبی دارد. همین سبب می شود با قرار گرفتن در جلوی چشمان با ارامش کارهای خلاقانه انجام دهیم. پس بهتر است در دفتر کار خویش از رنگ آبی بیش تر استفاده کنید.

منبع: بیتوته

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.