این غذاها را دو بار گرم نکنید

غالبا دیده می شود که افراد باقی مانده غذای خود را فریز کرده و بعدا مجددا آن را مصرف می کنند. به گفته متخصصان نگه داری باقی مانده غذاها و گرم کردن مجدد آن ها، خطرات جدی را برای بدن به بار می‌آورد. واقعیت این است که برخی غذاهای خاص پس از دوباره مصرف کردن، هیچ گونه ارزش غذایی ندارند.

توصیه می شود این غذاها را دو بار گرم نکنید.

چغندر 

این سبزی، حاوی نیترات بوده و برای سلامتی مفید است. چغندر پس از مصرف دوباره، خطرناک نمی‌باشد؛ اما بهتر است که به صورت سرد، مصرف شود.

مرغ 

خوردن گوشت مرغ پس از یک روز می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ چرا که ترکیب پروتئین، تغییر کرده و مشکلات گوارشی را به بار می‌آورد. از آنجا که مرغ نسبت به گوشت از پروتئین بیشتری برخوردار بوده لذا بهتر است که به طور سرد، مصرف شود.

اگر لازم باشد بهتر است که در دمای کم و در طولانی مدت، گرم شود.

سیب زمینی

این ماده غذایی، ارزش غذایی بالایی داشته و برای بدن، مفید است. اما اگر سیب زمینی، برای بار دوم، گرم شود، ارزش غذایی خود را از دست داده و ایجاد سم در بدن می‌کند.

قارچ

این ماده غذایی، یکی از شناخته شده ترین مواد بوده که تحت هیچ شرایطی نبایستی برای دومین بار گرم شود، چرا که ترکیب پروتئین آن پس از گرم شدن دوباره، تغییر خواهد کرد و مشکلات بهداشتی چون مشکلات گوارشی را برای فرد به همراه خواهد داشت. در صورت لزوم، سرد مصرف کنید.

اسفناج

گرم کردن مجدد اسفناج، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این سبزی حاوی درصد بالایی نیترات می‌باشد که پس از گرم کردن مجدد، به نیتریت تبدیل می‌گردد و ایجاد سرطان در بدن می‌کند. اسفناج را بلافاصله پس از پختن، مصرف کنید.

تخم مرغ

این ماده غذایی، زمانی که در معرض دمای بالا قرار می‌گیرد، ایجاد سم در بدن می‌کند. گفتنی است که این اتفاق شامل غذاهایی که در پختشان از تخم مرغ استفاده شده است، نمی شود. لذا از گرم کردن مجدد آن بپرهیزید.

کرفس 

این سبزی کاربرد زیادی در پخت سوپ دارد. لازم به ذکر است که کرفس نیز حاوی نیترات بوده و در صورت گرم شدن مجدد به ماده خطرناک تبدیل می شود؛ لذا اگر در پخت سوپ از آن استفاده می‌کنید، به هنگام مصرف دوباره کرفس آن را جدا کنید.

در پایان باید گفت که حتی نوع گرم کردن غذا نیز بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که امروزه افراد به طور چشمگیری از مایکروویوها برای گرم کردن و پخت غذای خود استفاده می‌کنند و غافل از عوارض آن هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.