میوه های مضر برای دیابتی ها

میوه برای افراد دیابتی ممنوع نیست اما قند برخی میوه‌ها زیاد می‌باشد که استفاده از این میوه‌ها می‌تواند برای افراد دیابتی خطرناک باشد. اگر دچار دیابت هستید احتمال دارد که تصور نمائید که شما مجاز به خوردن میوه نمی‌باشید.

میوه‌ها حاوی کربوهیدرات می‌باشند, با توجه به اینکه میوه یک کربوهیدرات است، قند خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شما نمی‌توانید مقادیر نامحدود از انواع میوه‌ها مصرف نمائید. اما باید به این نکته توجه نمایید که افراد پاسخ‌های متفاوتی به خوردن انواع میوه‌ها از نظر افزایش قند نشان می‌دهند و آزمایش قند خون قبل و بعد از خوردن میوه می‌تواند به شما کمک نماید تا مشخص شود کدام میوه برای شما بهتر است.

از خوردن بیشتر از ۲ تا ۳ میوه در روز که معادل ۱۵ گرم کربوهیدرات است اجتناب نمائید.

میوه‌های مضر برای افراد دیابتی می‌پردازیم که دارای شاخص گلیسمی بالاتری هستند و یا اینکه افراد از آنها در حد سیر شدن استفاده می‌نمایند که منجر به افزایش قند خون می‌شوند.

انبه

میوه انبه برای شما بسیار مفید است. انبه حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن شماست. اما این میوه حاوی قند طبیعی هم هست که تا حدی میزان قند آن بیشتر از میوه های دیگر است. به عنوان مثال یک انبه حاوی 45 گرم قند است که مقدار زیادی است اگر در حال کنترل وزن خود یا میزان قند مصرفی خود هستید، انبه انتخاب مناسبی برایتان نیست. می توانید دو برش کوچک از انبه را بخورید و بقیه آن را برای بعد بگذارید.

انگور

یک انگور کوچک حاوی یک گرم کربوهیدرات است. این بدان معنا است که با خوردن ۱۵ دانه انگور واحد کامل میوه خود در روز را دریافت نموده‌اید. برای خوردن کمتر آن بهتر است انگو را دانه نموده و در یک کاسه کوچک قرار دهید.

گذاشتن مقدار زیادی انگور در دهان نیز راحت است. اگر انگورها را نصف کرده و فریز کنید، سرعت خوردنتان کمتر خواهد شد. در این حالت یک میوه طراوت بخش خواهد بود که در تابستان گرم می توانید از خوردن آن لذت ببرید و خوردن آن نیز به این شکل کمی بیشتر طول می کشد. با این حال اگر دیابت دارید در خوردن انگور هم احتیاط کنید.

به طور کلی در صورتی که دیابت دارید در خوردن انگور دقت زیادی نمایید.

گیلاس

گیلاس یک میوه شیرین است و این نشان دهنده وجود قند در آن است. یک پیمانه گیلاس حاوی 18 گرم قند است. اگر یک ظرف بزرگ را پر از گیلاس کنید، مطمئنا متوجه نخواهید بود چه میزان از این میوه خورده اید. بنابراین قبل از شستن این میوه و آماده کردن آن به عنوان یک میان وعده میزان آن را با دقت بیشتری انتخاب کنید تا دقیقا بدانید چه مقدار قند مصرف کرده اید.

گلابی

یک گلابی متوسط 17 گرم قند دارد. اگر سعی دارید مصرف قند خود را کاهش دهید، یک گلابی کامل را نخورید. بهتر است چند قطعه گلابی را با ماست کم چرب بخورید یا به سالاد خود اضافه کنید.

هنداونه

یک قاچ متوسط از این میوه تابستانی 17 گرم قند دارد. هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است و سرشار از یک ماده معدنی به نام الکترولیت electrolyte است که بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای شارژ شدن به این ماده معدنی نیاز دارد. بهتر است فقط یک یا دو قطعه از این میوه بخورید.

انجیر

انجیر یکی از میوه هایی است که قند بالایی دارد. دو انجیر متوسط حاوی 16 گرم قند هستند. اگر در حال کنترل قند خود هستید، دو انجیر را نصف کنید و کمی پنیر بز روی آن بریزید تا یک ماده غذایی سرشار از پروتئین داشته باشید. یا می توانید مقداری از آن را در سس استفاده شده برای پخت گوشت بدون چربی، مانند گوشت مرغ، استفاده کنید.

موز

یک موز متوسط حاوی 14 گرم قند است. اگر این میزان قند بیشتر از مقداری است که در نظر گرفته اید، بهتر است نصف یک موز را همراه با صبحانه خود بخورید.

میوه های خشک شده

کالری و کربوهیدرات موجود در میوه‌های خشک نسبت به میوه‌های تازه (با وزن برابر) چهار تا پنج برابر بیشتر است. چنانچه مقدار کربوهیدراتهای موجود در آنها به درستی شمارش نشود، می‌توانند باعث افزایش قند خون گردند.

سعی کنید میوه‌های خشکی را انتخاب کنید که به آن شکر اضافه نشده یا مقدار بسیار کمی شکر افزوده شده باشد. زغال اخته ی خشک, زردآلو خشک شده، آلو و کشمش معمولاً بالاترین محتوای کربوهیدرات را دارند، در حالی که نارگیل خشک حاوی حداقل مقدار کل کربوهیدرات است.

آب میوه

گرفتن آب‌میوه‌ها باعث غلیظ شدن میوه می‌شود. یک فنجان آب پرتقال حاوی ۳۰ گرم کربوهیدرات، ۳۰ گرم قند و بدون فیبر است. در هنگام مصرف آب میوه بدن لازم نیست کار زیادی انجام دهد تا شکر را در آب حل کند، بنابراین به سرعت متابولیزه می‌شود و ظرف چند دقیقه باعث افزایش قند خون می‌شود.

میوه ها و قند 

به طور کلی میوه‌های تازه سالم بوده و منبع مناسبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر می‌باشند. زیتون، خرما، انجیر و انگور از نخستین میوه‌های ارگانیکی هستند که چاله‌هایی از این میوه‌ها که به حدود 6000 سال پیش برمی‌گردد در خاورمیانه به ثبت رسیده است. با این حال، میوه های معمولی که امروز می خوریم شباهت کمی به دوران اجداد ما دارند. میوه های خانگی تقریبا همیشه بزرگتر، شیرین تر و دارای فیبر کمتر از میوه‌های ارگانیک هستند.

با این حال، اگر شما مبتلا به اضافه وزن یا دیابت هستید، توصیه می شود که ابتدا مقدار قند میوه‌ها را بشناسید و در رژیم روزانه خود از آن‌ها استفاده مفید ببرید. تعدادی از میوه‌ها در فهرست زیر براساس محتوی قند آن‌ها طبقه‌بندی شده‌اند:

میوه هایی با بیشترین محتوای قند میوه هایی با محتوای قند متوسط تا زیاد میوه هایی با محتوای قند کم تا متوسط میوه هایی با کمترین محتوای قند
گیلاس آلو طالبی توت فرنگی آووکادو
انگور پرتقال نارگیل ملون لیمو
گلابی کیوی گواوا گریپ فروت ریواس
انبه تمشک زردآلو زغال اخته گوجه فرنگی
سیب آناناس گریپ فروت هلو شاه توت
موز انار انجیر شلیل
میوه‌های خشک شده هندوانه

 

برای افراد مبتلا به دیابت، مصرف فروکتوز بالای رژیمی مشکل ساز می‌باشد. فروکتوز قندی است که از طریق مصرف عسل، میوه و افزودن شکر و شیرین‌کننده ها به رژیم غذایی دریافت می‌گردد. این در حالیست که مصرف بیش از حد فروکتوز عوارضی را به دنبال دارد.

بنابراین محتوی فروکتوز میوه‌ها را نیز در نمودار ۲ قرار دادیم. فروکتوز متابولیک = (فروکتوز + ½ * ساکارز). چرا که در روده‌ها ساکارز، قبل از وارد شدن به جریان خون به دو جزء آن (فروکتوز و گلوکز) تقسیم می شود. از این رو باید سهم ساکارز را در کل فروکتوز غذایی رژیم غذایی مورد توجه قرار دهیم.

منبع: jameesalamat

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.