هالووین یک آیین مذهبی است یا جشن؟!

سوغات غرب با طعم ترویج ضددینی و شیطان پرستی/ هالووین یک آیین مذهبی است یا جشن؟!

۳۱ اکتبر، مصادف با آیین هالووین است، مراسمی که اصالت خود را از دست داده و فرهنگی غلط را در جهان تزریق می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، چیزی شبیه به شب چهارشنبه سوری خودمان، آیینی ملی فرهنگی که هر ساله با عنوان جشن هالووین در کشور‌های اروپایی و آمریکایی برگزار می‌شود مراسمی که ریشه در مسیحیت غربی دارد و سه شبانه روز یعنی از ۳۱ اکتبر (۹ آبان) آغاز می‌شود.

هر چه بیشتر در باره‌اش جستجو کنیم، به ریشه ناپیدای آن بیشتر پی می‌برید. در واقع هالووین را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند و جزء یکی از آیین‌ها دینی مسیحیت به شمار می‌رود.

بدین صورت که شرکت کنندگان در این جشن با حضور در کلیسا‌ها و دعا خوانی به روشن کردن شمع بر سر قبر مردگان خویش می‌پردازند، همچنین از جمله رسومات این شب این است که از خوردن گوشت امتناع می‌کنند وبه شب زنده داری می‌پردازند. البته باید تاکید کرد که هالووین صرفا یک جشن و آیینی بود که امروزه در جایی دیگر رنگ و بوی جشن سکولار و جنبه تجاری به خود گرفته است.

چوب حراج به فرهنگ به فرهنگ هالووین

اگر بخواهیم هالووین را بیش از گذشته بشناسیم باید گفت که این یک آیین است نه یک تجارت تبلیغاتی. هالووین هم مانند جشن کریسمس فرهنگی ملی است.

ابتدا گفتیم که مراسم هالووین از طریق مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی به آمریکا به آمریکا آمد، اما پس از آن به دیگر نقاط دنیا اشاعه پیدا کرد و در قرن نوزدهم و بیستم روی مذهبی خود یعنی All hallows day را از دست داده و رفته رفته با نقابی شیطانی All saints day روی کار آمد و ریشه شیطانی با این جشن آشکار شد.

حالا ده سال از نگاه شیطانی این آیین می‌گذرد و مراسمی با عنوان هالووین صرفا به جشنی برای اهانت به راهبه‌های مسیحی، کلیسا و خوش گذرانی و عیاشی می‌گذرد و سعی می‌کنند با این کار انزجار خود را از کلیسا بیان کنند.

چرا هالووین در ایران برگزار می شود؟

متاسفانه فرهنگی غلط و ضد دینی هالووین به ایران نیز سرایت کرده است و بی آنکه بدانیم از چه زمانی خود را به نسل جدید یعنی نوجوانان و جوانان نشان داده و حالا جوانان با پوشیدن لباس‌ها و گریم‌های مرسوم به این جشن عکس و فیلم گرفته و آن را در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنند.

تاکید می‌کنم بی آنکه بدانند هالووین دیگر یک مراسم دینی نیست و کاملا به جشنی ضد دینی و ضد اخلاق تبدیل شده است.

سید مجتبی حورایی پژوهشگر و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مراسم هالووین و تاثیر فرهنگ غلط غربی به روی نوجوانان و جوانان اظهار کرد: انسان‌ها در روز هالووین معتقد بودند که برای اموات خود خیرات بدهند و یاد آن‌ها را زنده نگه‌دارند، اما کم‌کم این به جشنی برای خوشگذرانی طبقه مرفه جامعه تبدیل شد و اطعام نیازمندان و یاد مردگان به حاشیه رفت و نابود شد.

او در ادامه درخصوص انحرافات ایجاد شده پیرامون جشن هالووین گفت: انحرافات هالووین ریشه در خرافات و حواشی دارد که بعد از سال‌ها به آن اضافه شده است و ما بدون اینکه تحلیلی عقلانی داشته باشیم و ریشه‌یابی کنیم از آن پیروی می‌کنیم.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه دنیای غرب خاستگاه ترویج و تغییر فرهنگ ملل مختلف است، بیان کرد: دنیای غرب (آمریکا) در هرجایی که برای او سودی داشته باشد، حضور دارد، و شما مطمئن باشید که در رابطه با جشن هالووین به حتم منفعتی برای آمریکایی‌ها وجود دارد که چنین تبلیغات گسترده‌ای را در کشور‌ها انجام می‌دهند.

او ادامه داد: شما شک نکنید که بنگاه‌های غربی به دنبال آدم‌های بحران زده هر کشور می‌روند، کسانی که غرب زده هستند و هویت خودشان را به یک جشن آن طرف آبی می‌فروشند. البته نبایدهزینه‌هایی که غربی‌ها در ترویج فرهنگ یا مد هالووین می‌کنند را نادیده گرفت، چراکه ترغیب و مهمانی‌های جوانانما در جشن هالووین اتفاقی نیست و مطمئن باشید که غربی‌ها برای چنین شبی هم در کشور ما و هم در دیگر کشور‌ها هزینه کرده‌اند.

حورایی در پایان یادآور شد: پس از تحولات جشن هالووین این مراسم دیگر یک آیین مذهبی نیست و اصلا در کشور ما اشاره‌ای به آن نشده است و تا امروز هرچه به عنوان جشن هالووین در مهمانی‌ها برپا شده ریشه مذهبی و دینی اصیل هالووین نیست. شما یک فرد را نمی‌بینید که ریشه مذهبی و دینی چه اسلامی و مسیحی داشته باشد و هالووین را برگزار کند. البته اگر بخواهیم درباره هالووین و ریشه مذهبی و دینی آن مباحث زیادی را مطرح کنیم و نشست‌ها بگذاریم بیشتر روی آن تبلیغ کرده‌ایم و چه بهتر که درباره راه غلط حرفی مطرح نشود.

نگاه ضد دینی و شیطان پرستانه جشن‌های هالووین به کلیسا و صاحبان ادیان

لودیگ شیک ludwig schick اسقف اعظم شهر بامبورگ آلمان می‌گوید: «شیطان‌گرایی و ارتباط با جن و ارواح در هالووین، باعث نابودی ارزش‌ها می‌شود. ما نباید اجازه دهیم بی‌فرهنگی شیطانی، فرهنگ مسیحی‌مان را له کند. من از تمام خانواده‌ها، معلّمین مدارس، مسئولان تربیتی و مربیان مهدکودک‌ها می‌خواهم جلوی جشن‌های هالووینی را بگیرند. “جشن قدّیسین” از قرن‌ها پیش در مسیحیت ریشه داشته و قرار بوده پیام‌های مهمی مانند کرامت، جایگاه ابدی انسان، مرگ، رستاخیز و… را به هم‌کیشان ما انتقال دهد. این اعمال، از وحشت مرگ در دل‌های بشر می‌کاست، اما تفکر هالووین، یک بسته شیطانی است که نگاه نوستالژیک به این جشن را نابود کرده است.»

کلیسای کاتولیک در لهستان نیز با شیطانی خواندن هالووین، در سایت خود نوشت: «ترویج هالووین، جوانان را به فساد می‌کشاند. ابداع کننده شیطان‌پرستی مدرن، “آنتون لاوی” شب هالووین را بزرگترین جشن پرستش شیطان می‌دانست و ما باید نسبت به آداب شیطانی این جشن هوشیار باشیم.»

زنگ خطری که صدایش از آن سوی آب‌ها می‌آید

چند سالی است که صدای زنگ خطر فرهنگ‌های غلط در کشور‌های غربی به صدا درآمده است و جلوی ترویج آن‌ها گرفته شده است، اما در کشور‌های دیگر مانند ایران نه تنها برخوردی نمی‌شود بلکه آگاهی لازم هم به نسل جدید داده نمی‌شود، نسلی که در دنیای پیشرفته امروز پیش از آنکه درست یا غلط بودن چیزی را برایشان بیان کنیم، خودشان معما را کشف و با سلایق و علایقشان بومی کرده‌اند. درست مانند شب ولنتاین و ..

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.