کودکانتان را کتابخوان کنید

بسیاری از عادت های خوب و بد، از کودکی و درون خانواده و تحت تأثیر رفتارهای والدین، شکل می گیرد. والدین خواسته یا ناخواسته برای فرزندانشان الگو می شوند.

کودکان نگاه می کنند، می آموزند و رفتار می کنند.

علاقه به مطالعه و عادت به کتاب خواندن ، یکی از رفتارهای مثبت است که می تواند در بستر خانواده شکل بگیرد و به فرزندان منتقل شود. البته در کنار این، نقش مسلم رسانه ها و هم سن و سالان را نباید نادیده گرفت.

کتاب خواندن - زن امروزیبرای علاقمند کردن کودکان به خواندن کتاب، چند نکته را در نظر بگیرید:

1- خودتان کتابخوان شوید.

صرف اینکه بچه ها را تشویق به خواندن کتاب کنید، کافی نیست. کودکان بیشتر از رفتارهای والدین تأثیر می پذیرند تا گفتارها و امر و نهی آن ها.

2- کتاب های متناسب با سن فرزندانتان تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار دهید. کتاب هایی که هم ظاهر زیبا و جذاب داشته باشد هم شامل مفاهیم مفید و آموزنده و سرگرم کننده باشد.

3- از سیاست های تشویقی استفاده کنید.

بچه ها به جایزه گرفتن بسیار علاقمندند. حتی استفاده از یک مهر و کارت صدآفرین می تواند محرک تشویقی خوبی برای آن ها باشد.

البته مواظب باشید کتاب خواندن را برای کودکان، شرطی نکنید. مثلا نگویید به شرط اینکه این کتاب را تمام کنی، اجازه تماشای تلویزیون داری. این کار باعث می شود کودک فکر کند مجبور است کتاب بخواند و اگر به تماشای تلویزیون علاقه داشته باشد، این کار باعث دل زدگی او از کتاب می شود.

4- در مناسبت ها به فرزندانتان کتاب هدیه دهید.

البته این گونه نباشد که تمام یا بیشتر هدیه هایی که به فرزند خود می دهید، کتاب باشد. بلکه در کنار هدایای دیگری که به آن ها علاقمند است، گاهی نیز کتابی را با بسته بندی و کادویی زیبا به او هدیه دهید.

5- قبل از خواب برای کودکانتان از روی کتاب قصه بخوانید.

6- کتاب خواندن را برایش لذت بخش کنید. کودک را خسته نکنید. داستان را به صورت مهیج برایش بخوانید. حس کنجکاوی را در او برانگیزید. از عروسک ها و وسایلش به عنوان شخصیت های قصه استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.