چرا کودکان زیاد سؤال می کنند؟

همه ی انسان ها وقتی موضوعی را نمی دانند ، سوال می کنند. به خصوص کودکان که به تازگی می خواهند محیط پیرامون خود را بشناسند و همه چیز برای آن ها تازگی دارد ولی در مورد آن ها هیچ درک روشنی ندارند .

دانشمندان می‌گویند سوال های بی‌پایان کودکان به قصد کلافه کردن پدر و مادر بیان نمی‌شود. بر عکس این پرس‌وجوی کودکانه تلاشی هوشمندانه برای دست یافتن به حقیقت است.

پژوهش‌های سال‌های اخیر نشان می‌دهد که کودکان در سنین پایین حتی در سه سالگی علیت را می‌فهمند.

بسیاری از والدین از سوالات زیاد کودکان خسته می شوند و می گویند کودک ما پشت سر هم سوال می کند و ما واقعا برای بعضی از سوال هایش جوابی نداریم.

واقعیت این است که سوال پرسیدن کودکان امری طبیعی است و همه ی بچه ها در دوره های رشدی خود در مورد همه چیز سوال می کنندو وظایف پدر و مادر به عنوان والدین این است که پاسخ سوالات کودکان را بدهند .

اهمیت پاسخ دادن به سؤالات کودکان

والدین باید در سوال پرسیدن کودکان حوصله به خرج دهند و هرگز از پاسخ دادن سوالات طفره نروند . کودکی که پاسخ سوال هایش را دریافت نکند تفکر خلاق نخواهد داشت .

هنگام پاسخ به سوال کودک از خودش بخواهید هر آن چیزی که درباره ی آن موضوع می داند ، بیان کند . به او بگوییم : “تو چی فکر می کنی” ؟ این امر موجب می شود کودک به تفکر واداشته شود.

این را در نظر بگیرید که کودک را بدون پاسخ رها نکنید ، چون اگر شما جواب کنجکاوی او را در خانواده به روش درست ندهید ، دیگران به روش نادرست پاسخ او را خواهند داد. شما باید آمادگی شنیدن سوال های تکراری کودکتان را داشته باشید ، چون او باید یک مطلب را بارها در ذهنش مرور کند تا بتواند آن را درک کند .

گاهی آنها واقعا نمی فهمند که کودک شان چه چیزی می خواهد چون با توضیحات آنها قانع نمی شود .
بنابراین بهتر است قبل از پاسخ دادن به سوالات کودک ، از آنها سوال بپرسد تا بفهمید منظور آنها چیست و آنها واقعا چه چیزی از شما می خواهند

نحوه پاسخ به سؤالات کودکان

والدین باید این امر مهم را در نظر داشته باشند که جنس سوالات یک کودک سه ساله و پاسخی که به آن می دهند قطعا متفاوت با سوالات و پاسخ های یک نوجوان است .

کودکان زیر ۵ سال فقط سوال می کنند که درباره ی آن موضوع حرف بزنند ، گاهی حتی خودشان هم معنای سوالشان را درک نمی کنند ولی با این کار فرصتی برای گفت و گو پیدا می کند .

کودکان ۶ تا ۱۲ سال به دلیل قرار گرفتن در اجتماعاتی مثل مدرسه ، چراهایی در ذهنشان ایجاد می شود و می خواهند در مورد آن بیشتر بدانند . بیشتر سوالات در این سن مربوط به ارتباط با دیگران است.

سعی کنید که به کودکانتان پاسخ های ساده و مختصر بدهید. مثلاً وقتی او می پرسد که چرا باران می آید، او انتظار ندارد که یک شرح بلند بالا و طولانی به او ارائه بدهیم. مطمئناً او به پاسخ کوتاهی مثل این راضی خواهد شد:
ابرهایی که به وسیله آب سنگین شده اند، آبشان به زمین می افتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.