علل، علائم و درمان زگیل در کودکان

در مورد زگیل در کودکان چه می دانید؟ آیا می دانید علت بروز آن چیست و چگونه می توان آنها را درمان کرد؟ احتمال زگیل در کودکان وجود داشته و بسیار شایع است. نگران نشوید و با درمان درست می توان زگیل را به راحتی درمان کرد. اما قبل از انتخاب داروهای درمانی زگیل، بیشتر با زگیل در کودکان آشنا شوید.

حقایقی در مورد زگیل در کودکان

  • زگیل در دختران بیش تر از پسرهاست.
  • زگیل در بین کودکان 12-16 سال شایع تر است.
  • اگرچه زگیل مسری است اما خطری ندارد.
  • خبر خوب اینکه زگیل در نوزادان کمتر است. اما با بزرگتر شدن زگیل نیز بیشتر می شود.دلایل زگیل در کودکانویروس- دشمن نژاد انسان ها و دلیل زگیل، ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV است. این ویروس دلیل اصلی زگیل در تمامی سنین می باشد. ویروس به پوست حمله کرده و باعث افزایش سرعت رشد سلول ها در لایه بیرونی پوست شده و در نتیجه باعث رشد زگیل می شود.

انواع زگیل در کودکان

زگیل عادی. این نوع زگیل معمولا بر روی انگشتان و پشت دست دیده می شود و ممکن است تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

زگیل پالمر. این نوع زگیل در کف دست دیده می شود.

زگیل مسطح. برخلاف دیگر زگیل ها، زگیل های مسطح کوچکتر و هموارتر هستند. و معمولا به صورت یک مجموعه هستند. در یک لحظه 20 تا 100 زگیل مسطح به وجود می آید. این زگیل ها معمولا روی صورت دیده می شوند.

زگیل فیلی فرم. آیا جادوگران فیلم های والت دیزنی را دیده اید؟ آیا متوجه زگیل ها روی چانه و بینی آنها شده اید؟ این زگیل ها از نوع فیلی فرم هستند.

یک نوع دیگر زگیل به نام زگیل ژنیتال نیز وجود دارد که کودکان را مبتلا نمی کند.

درمان زگیل در کودکان

برای درمان زگیل نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. حی اگر آنها را درمان نکنید مشکلی پیش نمی آید. اکثر این زگیل ها در عرض چند روز درمان می شوند. اما اگر کودک بی تابی می کند می توانید روش های درمانی زیر را امتحان کنید:

روش نوار چسب داکت

آیا در منزل نوار چسب داکت دارید؟ از آنها برای درمان زگیل در کودکان استفاده کنید. نوار چسب را روی زگیل قرار داده و آن را به مدت 6 روز روی زگیل بگذارید. سپس نوار را از روی زگیل برداشته و زگیل را بشویید. این فرایند را تکرار کرده تا زمانی که زگیل کاملا درمان شود. فرایند یک یا دو ماه طول می کشد.

درمان کننده بدون نسخه زگیل

اگر حوصله استفاده از نوار چسب داکت ندارید، از درمان کننده های بدون نسخه زیر استفاده کنید:

سالیسیلیک اسید.

می توانید از پدهای جاذب یا محلول های حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید. فقط باید محل زگیل را تمیز کرده و محلول را روی آن بمالید. می توانید پوست مرده را با سنگ پومیک جدا کنید. این روش نیز وقت گیر بوده و ممکن است 12 هفته طول بکشد.

پروپان یا فریون.

می توانید محلول پروپان یا فریون را استفاده کنید. این محلول ها زگیل را فریز می کنند. با این روش خیلی زود از دست زگیل ها راحت می شوید.

اگر تصمیم به استفاده از داروهای بدون نسخه دارید آنها را روی صورت یا لب کودک نمالید.

اگر این روش های درمانی موثر نباشند چه باید کرد؟

هر چه سریع تر به دکتر مراجعه کنید. گاهی اوقات زگیل ها با داروهای بدون نسخه یا درمان های خانگی برطرف نمی شوند. دکتر روش های زیادی برای درمان زگیل دارد از جمله:

نیتروژن مایع. دکتر از نیترون مایع برای فریز کردن زگیل و برطرف کردن آن به طور موثر استفاده می کند.

سالیسیلیک اسید. سالیسیلیک اسید با محلول بدون نسخه سالیسیلیک اسید تفاوت دارد. دکتر محلول قوی سالیسیلیک برای درمان زگیل پیشنهاد می کند.

درمان با لیزر. علاوه بر گزینه های ذکر شده در بالا، ممکن است دکتر سیستم ایمنی کودک را برای مقابله با زگیل ها تقویت کند- درمان هایی همچون تاگامت، آنتی ژن های تست پوست کاندیدا، اسکواریک اسید سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت کرده و زگیل را درمان می کنند.
پیشگیری از زگیل در کودکان

بهترین روش پیشگیری از زگیل در کودکان بهداشت سالم است. اگر شخصی در فامیل شما زگیل دارد، زمانی کودک شما را لمس کنند که دستشان تمیز است. و حوله کودک را جدا کنید.

هیج راه مشخصی برای پیشگیری از زگیل وجود ندارد. همانطور که برخی کودکان بیشتر مستعد سرماخوردگی هستند، برخی کودکان نیز بیشتر مستعد زگیل هستند.

زگیل بد شکل بوده اما خطری ندارد. پس خونسرد باشید.

منبع: دکتر سلام

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.