مغز هنگام خواب شستشو می شود

محققان علوم پزشکی در دانشگاه بوستون در آمریکا اعلام کردند بررسی آنان نشان می‌دهد مغز ما هنگام خواب، شستشو داده می‌شود.

بررسی دانشمندان در این دانشگاه نشان می‌دهد هنگام خواب، چیز‌های شگفت انگیزی در مغز روی می‌دهد؛ نورن‌های مغز خاموش می‌شوند لحظاتی بعد، جریان خون به سوی مغز تقویت می‌شود سپس، مایع مغزی نخاعی جریان می‌یابد و با امواجی ریتمیک و نبض دار، مغز ما را شستشو می‌دهد.

این مطالعه که نتایج آن در شماره ۳۲ اکتبر نشریه ساینس Science منتشر شد نخستین مطالعه‌ای است که توضیح می‌دهد مایع مغزی نخاعی CSF هنگام خواب، نبض دار می‌شود و این جریان، با فعالیت امواج مغزی و جریان خون مرتبط است.

این بررسی ممکن است نخستین گام برای ثبت تصاویری از رفتار مایع مغزی نخاعی هنگام خواب باشد.

همراهی امواج مغزی با جریان خون و مایع مغزی نخاعی، یافته‌های جدیدی نیز درباره برخی بیماری‌های تخریب کننده بافت مغزی مرتبط با سن، به دست خواهد داد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که جریان مایع مغزی نخاعی و فعالیت‌های با موج کند، قادرند پروتئین‌های سمی و تخریب کننده حافظه را از مغز بشویند.

به مرور که افراد پیر می‌شوند مغز آن‌ها در ساختن امواج مغزی کند کمتری ایجاد می‌کند و در عوض این روند بر جریان خون مغز تاثیر می‌گذارد و جریان نبض دار مایع مغزی نخاعی هنگام خواب کاهش می‌یابد ؛ این روند، سردسته عواملی است که به ساخته شدن پروتئین‌های سمی و کاهش توانایی حافظه کمک خواهد کرد.

محققان همچنین در تلاشند این روند‌ها را به طور مجزا ارزیابی کنند و به نظر می‌رسد اکنون به هدفشان بسیار نزدیک شده اند.

این محققان با بررسی ۱۳ فرد که سن آن‌ها بین ۲۳ و ۳۳ سال است تاثیر افزایش سن را بر جریان خون مغز و مایع مغزی نخاعی بررسی کردند. این افراد با روش ثبت امواج مغزی موسوم به نوار مغز یا EEG تحت بررسی قرار گرفتند و سپس تحت ام آر آ قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال پرس در اینترنت، محققان می‌گویند این روند، در واقع نوعی شستشوی مغز است و این کار، فشار مغز را در سطوح ایمن نگاه می‌دارد.

محققان امیدوارند با این یافته، اطلاعات بیشتری درباره برخی بیماری‌های مغزی از جمله آلزایمر به دست آورند.

منبع: شبکه خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.