علت و درمان برفک دهان نوزاد

لکه های سفید در دهان نوزاد می تواند عفونت مخمر شایع و دردناک باشد که به صورت برفک دیده می شود. برفک باعث ایجاد لکه های سفید و یا زرد در اطراف دهان، سقف، لثه ها، لب ها و زبان نوزاد می شود. همچنین می تواند به گلو، لوزه ها و یا مری گسترش یابد. برفک در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است.

چه چیزی باعث برفک می شود؟

– مخمر بخشی عادی از سیستم گوارش هر انسان است، اما عدم تعادل عفونی باعث برفک شود. بعضی از نوزادان برای اولین بار در کانال تولد با مخمر تماس پیدا میکنند. پس از تولد نوزاد، آنتی بیوتیک ها ممکن است عامل ایجاد برفک باشند. به همین دلیل است که آنتی بیوتیک ها “باکتری” “خوب” که مخمر را در حد مناسب نگه می دارند، می کشند.

– اگر نوزاد شما شیر مادر می خورد، ممکن است برفک را به شما منتقل کند، در نتیجه یک عفونت مخمر دردناک روی نوک سینه مادر ایجاد می شود که نیاز به درمان دارد.  همچنین در صورتی که بر روی نوک سینه مادر پس از مصرف آنتی بیوتیک برفک ایجاد میشود، برفک در حین شیردهی میتواند به نوزاد نیز منتقل شود.

– از سوی دیگر، این امکان وجود دارد در شرایط گفته شده هیچ یک از شما برفک را به دیگری منتقل نکنید. بعضی از مردم فکر می کنند برفک به خاطر مکیدن طولانی شیشه یا پستانک ایجاد می شود. دیگران فکر می کنند نوک شیشه آلوده باعث ایجاد برفک می شود. اما نوزادانی که فقط شیر مادر می خورند و از پستانک استفاده نمی کنند نیز می توانند دچار برفک شوند، بنابراین تعیین علت دقیق آن دشوار است. برخی از نوزادان (و مادران) نسبت به دیگران مستعدتر به عفونت مخمر هستند.برفک دهان نوزاد - زن امروزی

درمان برفک دهان نوزاد چگونه است ؟

1- در بعضی از نوزادان هیچ درمانی لازم نیست. بسیاری از موارد برفک دهانی پس از مدت کوتاهی – فقط چند روز یا بیشتر – برطرف می شود و نیازی به درمان ندارد.

2- اگر درمان شروع شود، پزشک معمولا ژلی حاوی یک داروی ضد برفک به نام میکونازول تجویز می کند. این ژل را باید بر روی ناحیه آسیب دیده در دهان کودک بمالید. دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. ژل را پس از غذا استفاده کنید. برای جلوگیری از خفگی، مقدار کمی استفاده کنید و برای پشت گلو استفاده نکنید. این دارو با کشتن میکروب های کاندیدایی در داخل دهان کودک شما عمل می کند. ژل میکونازول را به هیچ عنون برای نوزادان زیر 4 ماه استفاده نکنید. با این حال، بسیاری از پزشکان این دارو را برای نوزادان با سنین مختلف تجویز می کنند.

3- یک درمان جایگزین برای برفک دهانی قطره ای است که حاوی دارو ضد برفک است؛ به نام نیاسین. قطره را بر روی ناحیه آسیب دیده در دهان نوزادتان قرار دهید. اگر میلونازول به دلایلی برای نوزاد شما مناسب نیست یا اگر ژل مینکوازول موثر نبود از قطره های نستاتین استفاده کنید.

4- درمانی که پزشک تجویز کرده است را باید تا دو روز پس از برطرف شدن برفک استفاده کنید. اگر برفک ها هفت روز بعد از شروع درمان برطرف نشده بودند به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می توانم بفهمم برفک دهان ایجاد شده است؟

اگر فقط یک پوشش سفید بر روی زبان نوزاد ایجاد شده باشد، ممکن است باقی مانده شیر باشد. اما اگر نقاط سفید یا زرد در دهان و گلوی نوزادان مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه می توانم از تشکیل برفک در دهان نوزادم جلوگیری کنم؟

از آنجایی که برفک اغلب توسط آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود، این داروها را به نوزاد خود ندهید، مگر اینکه ضروری باشد. (آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی کمک نمی کند.) پستانک تمیز و استریل نیز ممکن است کمک کند. همچنین پزشک توصیه میکند مادر در بین دفعات شیردهی، فاصله بیندازد تا هوا به نوک سینه مادر برسد.

آیا برفک دهان نوزاد خطرناک است؟

نه. اما اگر کودک شما خیلی ناراحت است، برفک می تواند در تغذیه او تداخل ایجاد کند. یک کودک گرسنه که در حین شیر خوردن درد می کشد بسیار ناراحت است و برفک او را خیلی آزار میدهد. تمام شرایط آرامش کودک را فراهم کنید و طبق دستورالعمل های پزشک رفتار کنید تا درد کاهش یابد. و به یاد داشته باشید این عفونت نیز می گذرد.

منبع: اوما

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.