شایع ترین علائم کم خونی

کم خونی یا آنمی، اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول های قرمز یا هموگلوبین کافی در خون برای رساندن اکسیژن به سایر بافت های بدن وجود ندارد .

شایع ترین کم خونی، کم خونی ناشی از فقر آهن است که بیشتر در زنان دیده می شود.

علائم کم خونی عبارتند از :

احساس بی حالی و خستگی

خستگی و ضعف، اولین علامت شایع کم‌خونی فقر آهن است. چون بدون اکسیژن کافی در خون، بدن به اندازه کافی قادر به شکستن مواد مغذی و انرژی نیست. بدون انرژی نیز فرد، احساس خستگی و ضعف می‌کند.

سر درد و سرگیجه

اگر هنگام بلند شدن احساس سرگیجه می کنید، به احتمال زیاد دچار کم خونی هستید.

رنگ پریدگی

اگر لب های شما کمرنگ تر از حد طبیعی است و پوست شما خسته و بی حال است، کم خون هستید. رنگ ناخن ها نیز می تواند کم خونی را نشان دهد.

شکنندگی ناخن‌ها

سلول‌های ناخن مانند هر سلول زنده دیگر نیاز به اکسیژن برای تنفس و رشد دارند و در غیر این صورت، دچار شکنندگی می‌شوند. ناخن‌های مبتلایان به فقر آهن از انحنای طبيعی خارج مي شود و روی ناخن آنها، شيارهای طولی پدید می آید که گاهی صاف هستند و در موارد شديدتر، فرو رفتگی روی ناخن ايجاد می‌شود که به نام ناخن‌های قاشقی معروف هستند.

درد قفسه سینه

این درد به علت عدم هموگلوبین و اکسیژن کافی شایع است و در کم‌خونی‌های بسیار شدید حتی سکته قلبی نیز می‌تواند رخ دهد.

سوزن سوزن شدن پاها

هنوز مشخص نشده که کم خونی فقر آهن با سندرم پای بی قرار ارتباط دارد یا نه اما احساس نیاز قوی و ناخوشایند به حرکت دادن پاها در مبتلایان به فقر آهن، شایع است و می‌تواند خواب شبانه را دچار اختلال کند.

سرد بودن دست ها و پاها

کاهش جریان خون در اندام بدن، منجر به احساس سردی در دست و پاها در مبتلایان به کم‌خونی فقر آهن می‌شود.

تمایل به خوردن چیزهای عجیب

مبتلایان به کم خونی فقر آهن اغلب دچار سندرم پیکا می‌شوند؛ سندرمی که در اثر آن، این افراد تمایل عجیبی به مصرف مواد غیر خوراکی مانند خاک، یخ، چسب و کاغذ دارند. با دریافت مکمل‌های آهن احساس تمایل به این مواد از بین می‌رود.

ریزش مو

اگر ریزش موهایتان غیر طبیعی است، امکان دارد کم خون باشید.

نکته:

لازم نیست همه  علائم کم خونی را با هم داشته باشید . اگر یک یا چند نشانه را در خود مشاهده کردید، برای اطمینان از کم خونی و شروع درمان، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.