پروفسور علی اصغر خدادوست

پدر چشم پزشکی ایران

دکتر علی‌اصغر خدادوست از چشم‌پزشکان ایرانی معروف در عرصه بین‌المللی بود که در چندین بیمارستان معروف به عمل و پژوهش در مورد مشکلات قرنیه چشم می‌پرداخت.

ایشان در ۴ آبان ماه ۱۳۱۴ شمسی در شیراز متولد شد.

تحصیلات

دکتر، تحصیلات دبستان و دبیرستان را در شیراز پشت سر گذاشت و به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار آموزگاری شد.

در سال ۱۳۳۳ در آزمون ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت نمود و با درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد.

دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ از طرف دولت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحده انتخاب شد.

دکتر خدادوست به عنوان نخستین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم‌پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم‌پزشکی ویلمر شناخته شد.دکتر علی اصغر خدادوست - زن امروزی

پس از پایان دوران، ایشان یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی همان دانشگاه مشغول به کار شد و در سال 1347 عازم ایران شد و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.

یک سال پس از ورود ایشان به شیراز رئیس بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز به شیراز آمد و یک قرارداد مبادله دستیار بین بخش های چشم پزشکی این دو دانشگاه به امضا رسید.

به موجب این قرارداد هر سال یک نفر از دستیاران بخش چشم پزشکی شیراز برای فراگیری تکمیل علوم پایه به دانشگاه جان هاپکینز اعزام می شد و هر سال چهار دستیار به طور متناوب از دانشگاه فوق برای فراگیری علوم بالینی و تجربه عملی و تجربه به شیراز می آمدند.  این برنامه تا 10 سال ادامه داشت.دکتر علی اصغر خدادوست - زن امروزی

از سال 1347 تا 1359 ایشان به طور متناوب هر دو سال یک بار به عنوان استاد مدعو، شش ماه را در بخش چشم دانشگاه جان هاپکینز برای ادامه برنامه های تحقیقاتی گذراند و در این دوران چندین مرتبه به عنوان مدرس در کشورهای متعددی از جمله چین، ترکیه، سوریه، عمان، پرو، اکوادور و ایتالیا دعوت شد.

وی توسط شخصیت های برجسته چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده تا آنجا که در پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به نام وی نامگذاری شده است.

پروفسور خدادوست در شیراز بیمارستان فوق تخصصی چشم دکتر خدادوست را بنا کرد.دکتر علی اصغر خدادوست - زن امروزی

افتخارات:

 • اولین و تنها دستیار خارجی چشم‌پزشکی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا(۱۳۴۱)
 • بهترین دستیار مرکز چشم‌پزشکی ویلمر (۱۳۴۳–۱۳۴۶)
 • اولین پیوند موفقیت‌آمیز قرنیه در سال ۱۳۴۶ در ایران
 • نامگذاری متد Khodadoust Line در پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند (نشانه پس زدن قرنیه یا وازدگی پیوند قرنیه)
 • چندین سال متناوب به عنوان بهترین جراح قرنیه در دنیا توسط شخصیت‌های برجسته چشم‌پزشکی آمریکا معرفی شدند.
 • انتشار مقالات متعدد، فعالیت پژوهشی در علوم پایه(۴۰ مقاله ایندکس شده در Pubmed که ضمیمه می‌باشد)
 • استاد بخش چشم‌پزشکی دانشگاه شیراز و تبادل یک نفر از دستیاران چشم‌پزشکی ایرانی و چهار نفر از دانشگاه جان هاپکینز برای فراگیری دانش‌های بالینی و تجربه‌های علمی و تجربه در اعمال جراحی(۱۳۴۷–۱۳۵۹)
 • یکسال مربی و یکسال استادیار در بخش چشم‌پزشکی دانشگاه جان هاپکینز(۱۳۵۹–۱۳۶۰)
 • ادامه برنامه‌های پژوهشی به عنوان استاد مدعو در بخش چشم‌پزشکی دانشگاه جان هاپکینز از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ به تناوب زمان ۶ ماه، هر دو سال یکبار.
 • دریافت عنوان محقق برتر از Lifetime achievement Award AMO (American Medical Association)
 • دریافت جایزه چهره ماندگار چشم‌پزشکی از American Ophthalmology Association (AOA)
 • دریافت جایزه IRSO، انجمن علمی چشم‌پزشکی ایران در سال ۱۳۹۲
 • نکوداشت از طرف کمیسیون ملی یونسکو-ایران در سال ۱۳۹۳
 • کرسی پژوهشی «توسعه علوم جدید در چشم‌پزشکی» در سال ۱۳۹۳دکتر علی اصغر خدادوست - زن امروزی

درگذشت

پروفسور خدادوست ۱۹ اسفند سال ۱۳۹۶، بر اثر عارضهٔ قلبی در سن ۸۲ سالگی در بیمارستان نیویورک – پرسبیترین واقع در شهر نیویورک درگذشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.