گورستان جن در تیس به همراه تصاویری از این گورستان

گورستان جن در تیس به همراه تصاویری از این گورستان

قبرستانی خاموش و مرموز در جنوب شرقی ترین نقطه ایران، استان سیستان و بلوچستان، شهر چابهار، روستای تیس. روستایی باستانی با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله كه در آن اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با راز آمیزی و سكوت ژرفناك طبیعت آن و آثار باستانی بر جای مانده پیوند خورده است و گورستان جن كه بلوچ ها به آن «جن سنط» می‌گویند یكی از این رازهاست.

 قبرها در كنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند. حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدكنندگان را بر می انگیزد. چه كسانی این گورهارا حفر كرده اند؟ چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب كرده‌اند؟ این گورها با چه وسیله ای حفر شده است؟ در پاسخ به این پرسش ها مانند این گورستان جز سكوت و خاموشی چیزی نمی شنویم. شاید به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج كندن سنگ را بر خود هموار می كردند و گورها را اینچنین می ساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد كه «این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن كرده اند، شب كه می رسد، جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند. هر كس كه شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می میرد.»

بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد. شاید به همین دلیل است كه مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.این گورستان بر تپه ای كم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای كوه پیل بند قرار گرفته است. در كنار این گورستان كه به قبرستان شماره یك تیس مشهور است، قبرستان امروزی مردم روستا قرار دارد. اما گورهای این گورستان بر سطح خاكی نرم حفر می شوند. مردم روستا اگرچه درگذشتگان خود را در این گورستان به خاك می سپارند اما مراقبند كه شب گذرشان به گورستان جن ها نیفتد!

در این گورستان قبرها در كنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند.حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدكنندگان را بر می انگیزد که چه كسانی این گورها را حفر كرده اند؟چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب كرده اند؟ و با چه وسیله ای حفر شده است؟

اما در پاسخ به این پرسش ها جواب قانع کننده ای وجود ندارد و هر چه هست مبنایشان حدس و گمان است.
عده ای اعتقاد دارند که شاید حفر کنندگان،به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی،رنج كندن سنگ را بر خود هموار می كردند و گورها را اینچنین می ساختند تا به مردگانشان احترام بگذارند.

tourism-Jen cemetery3-www.zanemroozi.com

گورستان جن در تیس به همراه  تصاویری از این گورستان
شاید هم باور مردم محلی درست باشد.آنها اعتقاد دارند«این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن كرده اند و شب كه می رسد،جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند.هر كس كه شبانگاه گذرش به اینجا بیفتد،مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می میرد».

از آنجایی که بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد،مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.

این قبرستان بر تپه ای كم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای كوه پیل بند قرار گرفته است. در كنار این گورستان كه به قبرستان شماره یك تیس مشهور است،قبرستان امروزی مردم روستا قرار دارد. اما گورها در اینجا بر سطح خاكی نرم حفر می شوند.مردم روستا اگرچه درگذشتگان خود را در این گورستان به خاك می سپارند اما مراقبند كه شب گذرشان به گورستان جن ها نیفتد!

منبع : سیری در ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.